Kertisvaippojen polttaminen
Hei voiko noi kertisvaipat heittää energiajätteeseen, tamponien ja siteiden lailla? Mietin vaan kun joskus kuullut valitettavan, kuinka vaippojen maatuminen kestää satoja vuosia... Miksei niitä voisi polttaa, kuten muutkin vastaavat muovit sun muut?
Kommentit (7)
Tiedä sitä sitten..
meillä ja tuttavilla poltetaan vaipat ihan samassa kun lämmitetään talo.
Eikä kukaan ainakaan vielä ole myrkyttynyt.
Aluksi heitettiin roskiin, mutta vaipoista tulee tolkuton määrä jätettä nyt kun meillä on 2 täysipäiväistä vaipankäyttäjää ja yksi yövaippaa käyttävä.
vanhan ajan kertikset, niin kutsutut T-vaipat olisivat, mutta niitä ei enää valmisteta
Nykyajan kertikset eivät ole vanutäytteisiä vaan kemikaali-imuisia, ja se tekee niistä ongelmajätettä
Sinne yhteiselle taivaalle ja yhteiseen ilmakehään ne hiukkaset ja myrkyt tulee teidänkin piipusta. Kotiuunin/saunan/takan lämpötila on aivan liian matala tuollaisen jätteen polttoon!
Sekajätteeseen ne kuuluu, nyt kuulkaa jätteiden lajittelu teilläkin kuntoon!
ei hyvää päivää, eihän juu asbestinkaan pitänyt olla vaarallista, polttakaa te vaan vaippanne kotona, voi kiesus sentään
Energiajätteeseen vain ne, jotka sinne merkityy (lue paketista!). Ja kotiuunissa ei saa polttaa MITÄÄN muoveja, vain jätteenpolttolaitoksella!
Kyllä tulee taaperon kusinen vaippa saunareissulla heitettyä uunii siis mökillä.
siitä sais kestoilijatkin rauhan sielulleen