Miksi työn tekeminen on vuonna 2018 niin tärkeä asia monelle suomalaiselle?
Mikä ihme siinä töiden paiskimisessa muka vapauttaa? Hei tollot, voin kertoa salaisuuden: emme enää elä agraariyhteiskunnassa jossa lehmät täytyy lypsää ja munat kerätä ennen auringonnousua.
Miten ihmeessä jotkut pitävät naama itkusta punaisena ja suu mutruun vääntyneenä kiinni siitä ajatuksesta, että ihmisen pääasiallinen tehtävä maan päällä on paiskia hommia aamunkoitosta yömyöhään lunastaakseen paikkansa yhteiskunnassa?
Relatkaa.
Kommentit (97)
Olet ilmeisesti joku katkera työtön? No kuules, minä olen töissä, koska haluan rahaa ja saan sitä todellakin enemmän kuin työttömänä kotona maatessa. Lisäksi viihdyn työssäni ja minulla on loistavat työkaverit. Ei Suomessa edes tehdä paljon töitä, mieti jenkkejä! Siellä paiskitaan töitä naama mutrussa. Suomessa töitä tehdään pääosin se n. 8h eli ei todellakaan aikaisesta aamusta yömyöhään. :D
Työni on mielekästä. Ilman työstäni saatavaa palkkaa minulla ei olisi rahaa oikeastaan edes ruokaan. Kolme teinipoikaa syö hurjasti.
Vierailija kirjoitti:
Ei se työntekeminen ole se tärkein juttu, vaan se, että on mukana pitämässä huolta siitä, että Suomi on jatkossakin hyvinvointivaltio. Vastuu maastamme kuuluu meille kaikille.
Sori mutta en voi vaikuttaa hyvinvointiin niin kauan kuin hallitus tekee täysin älyvapaita päätöksiä ja maahamme haalitaan ennätysmäärä porukkaa kriisialueilta. Siihen en voi vaikuttaa. Liian kova vaatimus.
Tämän maan hyvinvointi on jo nyt tuhottu.
Mietippä sitä jos kaikki lähtis työstään. Kaupan kassat, siivoojat, eläinlääkärit, lääkärit, sairaanhoitajat, poliisit, palomiehet, rekkakuskit, bussikuskit, varastotyöntekijät, tehdaslaiset ja KAIKKI. Ei tää maailma kuule tollo pyöri sillä tavalla!
Siksi, kun en verovaroillani halua elättää kaltaisiasi laiskoja k*sipäisiä kermaperseitä.
Työnteko on ihan normaali asia ihmisen elämässä, enkä kertakaikkiaan ymmärrä näitä työn vieroksujia.. Kyllä mäkin toivon, että jokainen löytäisi hyvän työpaikan, sellaisen jossa viihtyy päivästä toiseen.
Että mua ärsyttää nää alottajan kaltaset ihmiset.. Sitä vaan lusmuillaan kotona tukien kanssa eikä todennäköisesti edes haeta töiä! Tämä on se valtava ongelma Suomessa tällä hetkellä. Jotain on tehtävä!
On masentavaa havaita kuinka aivopestyjä monet suomalaiset ovat. Ette ole mitään muuta kuin kapitalistisen pyramidihuijauksen uhreja, teinä soittaisin auttavaan puhelimeen ja kysyisin neuvoa miten päästä pois tuosta oravanpyörästä.
Relatkaa nyt oikeasti ihmiset. Jos te haluatte uhrata elämänne työn alttarille niin olkaa hyvät, mutta mikä vimma teillä on yrittää pakottaa fiksuja ihmisiä siihen samaan jamaan?
Siitä saa rahaa. Rahalla maksetaan asuntolaina, sähkö, vesi, puhelin ja netti, ruoka, lämmityspuut ja -öljy, vaatteet, kodin hankinnat, harrastukset, mielenvirkistys jne.
Oletko koskaan miettinyt mitä tapahtuisi jos kaikki lopettaisivat työnteon?
Totta.
Tälläkin hetkellä olen töissä eikä tässä ole mitään järkeä. Työnteko itsessään ei haittaa vaan se miten työelämän vaatimukset kiristyy koko ajan. Mikään ei riitä, koko ajan pitää parantaa tulosta, venyä, kehittää, joustaa, muuttua, jne.
No sinänsä kyllä ajattelen, että terveen ihmisen tehtävä on tehdä yhteiskunnassa jotain, joka hyödyttää kokonaisuutta. Mutta toisaalta nykyajan työelämä on niin äärimmäisyyksiin vedettyä, laadun ja työntekijöiden kustannuksella "tehostetaan". Samalla kun terveitä ja työhaluisia pidetään toimettomana.
Vinksallaan on työelämä.
Koska satun pitämään rahalla hankittavista kivoista asioista kuten velattomasta asunnosta johon olen teettänyt remontin ja joka on laadukkaasti sisustettu, kivasta autosta, laadukkaista vaatteista ym. En halua tinkiä liian monesta asiasta elämässäni, ainoa tapa rahoittaa elämäntyyliä on työnteko, kuukausiavustusten hinnalla ei saa edes kunnollista toppatakkia...
Ei se olekaan. Olen vähentänyt työntekoa joka kerta, kun varallisuuden kasvaminen on antanut myöten. Nyt on puolet jäljellä ja siitä lopusta päässee kymmenen vuoden sisällä, ennen viisikymppisiä. Tähtään vapaa-ajan maksimointiin, se on minulle tärkeää. Asunto on velaton ja remontoitu, auto vanha, vaatteet päällä. Viimeisen laadukkaan toppatakin (merkkiuntsikka, kuulemma) ostin täpisevälle tyttärelle 30 eurolla kirppikseltä, kun nyt siellä sattui kohdalle. :)
Jos ihmisen ei tarvitsisi syödä elääkseen, niin sitten kukin voisi vaan kölliä omissa oloissaan työtä tekemättä.
Vaikka tämä asia on nyky-yhteiskunnassa joillekin hämärtynytkin, niin työnteon perimmäinen tarkoitus on ruoan hankinta.
Ja koska ruoan hankinta varsinkin näillä leveysasteilla on yksinään hiukan hankalaa, niin siihen tarvitaan lauman apua, aivan kuten metsästäjä-keräilijäkulttuureissakin: ihmisen täytyy tehdä työtä saadakseen ruokaa.
Nyky-yhteiskunnan virhe on liian anteliaat sosiaalituet siten, että jotkut katsovat oikeudekseen loisia muiden kustannuksella.
Suomessa on aina ollut voimissaan nöyristelevä lammastelukulttuuri. Siihen kuuluu se, että kaikkien pitäisi tasapuolisesti nöyristellä herroja. Sitten saat vihat niskaasi jos et suostu nöyristelemään muiden lampaiden vaatimuksesta huolimatta.
Näkisin että resurssien ja työn organisointi kusee. Tällä hetkellähän tilanne on se, että toistaitoiset nöyristelijät ovat töissä kivalla liksalla, ja oikeasti kyvykkäät taas joutuvat leikkimään työntekoa jossain 9 euron päivähoitopaikassa. Eihän tämä näin voi mennä. Jos edellytetään että jokainen kantaa kortensa kekoon niin silloin pitää laittaa oikeat ihmiset oikeille paikoille eikä niin kuin nyt, että sijoitellaan ihmisiä ihan summamutikassa ihan mihin tahansa hommiin :D
En ymmärrä näitä kommentteja, joissa haukutaan toista työtä vieroksuvaksi lusmuksi ym. Ei kyse ole aina siitä, että joku haluaa olla työtön, esim. isovanhempani eivät arvosta ihmisiä, jotka tekevät töitä vain 8 tuntia päivässä. Heistä myös esim. hammaslääkärin työ ei ole ns. oikeaa työtä. Heidän mielestään ihmiselämän kuuluisi olla jatkuvaa raatamista omalla tilalla.
Vierailija kirjoitti:
Jos ihmisen ei tarvitsisi syödä elääkseen, niin sitten kukin voisi vaan kölliä omissa oloissaan työtä tekemättä.
Vaikka tämä asia on nyky-yhteiskunnassa joillekin hämärtynytkin, niin työnteon perimmäinen tarkoitus on ruoan hankinta.
Ja koska ruoan hankinta varsinkin näillä leveysasteilla on yksinään hiukan hankalaa, niin siihen tarvitaan lauman apua, aivan kuten metsästäjä-keräilijäkulttuureissakin: ihmisen täytyy tehdä työtä saadakseen ruokaa.
Nyky-yhteiskunnan virhe on liian anteliaat sosiaalituet siten, että jotkut katsovat oikeudekseen loisia muiden kustannuksella.
Missä kohtaa Ap väitti, että haluaa kölliä vain kotona? Minä teen töitä, jotta voin ostaa asioita, matkustaa ym. Työ ei kuitenkaan ole pääasia elämässäni niinkuin joillakin. Itse ymmärsin asian niin, että Ap tarkoitti sellaisia ihmisiä, joilla ei ole muuta sisältöä elämässä kuin työ. Tosin jos rakastaa työtään ja haluaa tehdä sitä 70 tuntia viikossa, niin mikäs siinä.
Ei se työntekeminen ole se tärkein juttu, vaan se, että on mukana pitämässä huolta siitä, että Suomi on jatkossakin hyvinvointivaltio. Vastuu maastamme kuuluu meille kaikille.