Miksi afrikkalaiset miehet eivät kaiva kaivoja,
kun vedestä on jatkuvasti pulaa? Miksi ne vain maleksivat samalla kun naiset yrittävät haalia vettä lätäköistä?
Kommentit (28)
Onhan ne ihmiset muuallakin hoksanneet vettä etsiä tai oppineet vaatteet tekemään ilman että kukaan on neuvonut. Miten se ei nekruilta onnistu?
Ja ei voi kuin ihmettellä esim Egyptiä ja muita vanhoja kulttuureja; tuhansia vuosia sitten osattiin tehdä pyramidit jne mutta nyt ei saada infrastruktuuria toimimaan. Ei pelaa jätehuolto, ei veden saanti eikä puhdistus.. ei mikään.
Täällä nyt sitten elätetään koripalloseuroissa ja akkoja pamauutavat paksuiksi että saavat jäädä tänne vetelehtimään-hyi hitto
kehitysapu on kamalaa huijausta ja ihmisten hyväksikäyttöä. Siirtomaita ne Afrikan maat edelleen on ja pidetään köyhinä. Toivotaan, että kuolevat kaikki aidsiin, jotta meidän ei tarvitse tinkiä mistään.
Miten se olikaan... Maailman valta on valkoisella heteromiehellä?
Amiksen käyneitä nuijia, jotka rakentaa talot päin helvettiä, eikä tiedä, missä on Pariisi.
Ja jokaisella sielä on varmasti tuttava, naapuri, sukulainen ym. jolla on aids ja silti eivät tajua mistä se tulee...
Kaivon tai kastelukanavan rakentamisen kustannukset vaihtelevat noin 1000 eurosta useisiin tuhansiin euroihin riippuen esimerkiksi vesilähteen syvyydestä, johon kaivo rakennetaan. Joissakin ohjelmissa kaivetaan ja porataan kaivoja, toisissa taas suojataan luonnon omia vesilähteitä tai rakennetaan patoaltaita ja kastelukanavia. Joihinkin kyliin vesijohto vedetään vuorien vesilähteistä.
Kaikkialla kyläläiset osallistuvat alusta saakka hankkeen suunnitteluun ja tekevät itse suuren osan työstä. Kyläläiset koulutetaan huoltamaan kaivoja, jotta he voivat huolehtia kaivoista jatkossa itsenäisesti.
Aids leviää esim. siksi, että joissakin heinokulttuureissa miehellä voi olla useita suhteita ja naiset eivät voi vaatia miestä käyttämään kondomia.
Ja ennenkuin alkaa jauhamaan, että on ne tyhmiä, kun eivät käytä kortsuja, voi miettiä, kuinka moni Suomessa on saanut hivin suojaamattomassa seksissä. Ihan omaa tyhmyyttään!!!!!
Vierailija:
Siellä on käynnissä avustusjärjestöjen kautta projekteja joissa näitä ihmisiä opetetaan rakentamaan kaivoja ja TARVIKKEITA kaivojen rakentamiseen tuodaan. Ei toki pelkästä hiekasta saa kaivoa kasaan. Eikä edes niistä kivenjärkäleistä (joita on muuten aika vähän) ihan ilman mitään koulutusta tai laastia tms aleta kunnon kaivoa kyhäämään.
Ei kaivon kaivamiseen mitään koulutusta tarvita. Ympäri Eurooppaa on kaivettu kaivoja joka himputin maalaiskylään jo esihistoriallisella ajalla, siis ennen kirjoitustaitoa jne. Suomen esihistoriallisista linnakkeista (niistä ns mäkilinnoista, joissa pohjaveteen saa vielä kaivaa aika pitkän matkaa) esim löytyy kaikista järjestäen kaivonjäänteet - ja ne ovat kaikki ajatla, jolloin mitään koulutusta ei ollut tarjolla. Sen jälkeen maalaiskylissä on ollut lähes joka talon pihassa kaivo, vaikkei niiden kaivajilla ole ollut rippikoulua kummempaa koulutusta. omassa pihassakin on sellainen köyhän torpparin poikiensa kanssa kaivama ja kivistä latoma kaivo vuodelta 1928. Ei niilläkään mitään koulutusta ollut. Naapurin pihassa on sitten sitä kalliota, joten naapuri jakoi tämän meidän kaivon, kunnes 1970-luvulla tännekin tuli kunnallinen vesijohto.
Kaivonkaivaminen kuitenkin vaatii jollain lailla järjestäytynyttä yhteiskuntaa, jossa asioista sopiminen on mahdollista. Se täytyy siis yleensä tehdä rauhan aikana. Ja yleensä ei minkään muun katastrofin aikana - ja niitähän siellä nyt on.
Aina ei kalliota halkaista hakuilla...
Vierailija:
Aina ei kalliota halkaista hakuilla...
Miksi lukutaidottomat ja kroonisesti sairaat, kouluttamattomat ja aliravitut ihmiset eivät perkele sentään paljailla käsillään kaiva kaivoja!!!
koska kohta tulee taas avustuksia Euroopasta ja USA:sta, mitä sitä itse tekemäänkään.
Anteeksi mihin unohdit ne miljardit jotka maiden hallitsijat käyttävät omiin " kuluihinsa" , sellaisiin välttämättömiin kuluihin kuin luksustaloihin, luksusautoihin, shoppailumatkoihin, omille sukulaisille annettuihin " lahjoihin" jne. Ai niin unohdin, eihän tästä saa puhua. Ollaan vaan hyysäreitä kaikki ja lahjoitetaan viimeisetkin pennosemme rikkaille ihmisille.
Vierailija:
Miksi lukutaidottomat ja kroonisesti sairaat, kouluttamattomat ja aliravitut ihmiset eivät perkele sentään paljailla käsillään kaiva kaivoja!!!
Siellä on käynnissä avustusjärjestöjen kautta projekteja joissa näitä ihmisiä opetetaan rakentamaan kaivoja ja TARVIKKEITA kaivojen rakentamiseen tuodaan. Ei toki pelkästä hiekasta saa kaivoa kasaan. Eikä edes niistä kivenjärkäleistä (joita on muuten aika vähän) ihan ilman mitään koulutusta tai laastia tms aleta kunnon kaivoa kyhäämään.
Esim word visionin kautta voi maksaa nuorelle koulutuksen jossa nuorta opetetaan esim kaivonrakentajaksi tai ompelijaksi. Jos ei ole ompelukonetta eikä ole ompelusta koskaan kuullutkaan, niin ei voi osata. Jos ei ole kaivoa nähnytkään niin miten voi osata ilman välineitä sellaisen rakentaa? Monin paikoin kun ei edes niitä hakkuja ole.
tarvitsevat halpoja raaka-aineita mm. Afrikasta. On halvempaa antaa vähän rahaa kehitysapuna ja pitää samalla kusipäisiä hallitsijoita vallassa, jos sillä saa halpaa öljyä, timantteja, kultaa jne. Oma lehmä ojassa länsimailla niin sanoakseni.
Vai miksei Bush jr. julista Afrikan valtioista valtaosaa pahan akseliksi ja tee iskuja sinne saadakseen maanosaan demokratian aikaan?
Monissa maissa miehet tekevät paljon töitä mutta palkka on niin pieni ettei sillä elätä itseään saati perhettä.
Rikkaat on itsekkäitä eikä tahdo auttaa näitä köyhiä mitenkään.
Itseäni säälittää etenkin lapset. Heitä olen valmis auttamaan.
saastuttavat lähiympäristöään ala-arvoisilla älynväläyksillään samalla kun heidän kanssasisarensa toimivat eiivätkä jauha keskiaikaista paskaa.
Afrikkaan on lahjoitettu niin paljon rahaa että siellä ei todellakaan nykyisenlaista köyhyyttä olisi jos rahat olisi mennyt köyhien ihmisten hyvinvointiin. Nyt rahahanat sinne kiinni jolloin maissa alkaa oikeasti tapahtua hyviä asioita kuten vallankaappauksia. Nyt ne ovat mahdottomia kun hallinnot liian voimakkaita länsimaiden rahallisen tuen takia.
Vierailija:
saastuttavat lähiympäristöään ala-arvoisilla älynväläyksillään samalla kun heidän kanssasisarensa toimivat eiivätkä jauha keskiaikaista paskaa.
Naiset yrittävät toimia minkä ikinä ehtivät, samaan aikaan miehet vetelehtivät ja raiskaavat lapsia päästäkseen aidsista.
Mieheni on kuitenkin kertonut jotain. Ainakin hänen kotimaassaan naiset yleenstä tekevät kotityöt ja hakevat siksi vettä kaivoista. Miehet yleensä tekevät töitä kodin ulkopuolella ja tulevat syömään illalla. Näin enimmäkseen Länsi-Afrikassa, missä on aika rikasta elämä. Eli töitä löytyy ja miehet huolehtivat siten perheen elannosta.