Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kansanedustajien soputumiseläke

Vierailija
22.11.2017 |

Jos asiasta tehtäisiin kansalaisaloite, että tuo sopeutumoseläke pitäisi muuttaa vastaamaan ansiosidonnaisen työttömyyskorvauksen tapaiseksi eli sitä saisi esim. vain sen 400 päivää. Ja jos tulee työtarjouksia, joista kieltäytyy, niin karenssi. Ja mitä muita edellytyksiä nyt pitäisi ollakaan.. Olisitko valmis allekirjoittamaan aloitteen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan?

Vierailija
2/3 |
22.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän aika moni olisi valmis allekirjoittamaan. Mutta kun ne 200, jotka Arkadianmäellä istuvat, eivät allekirjoita, kun voi joskus koskea itseä, niin ei allekirjoittamisesta mitään hyötyä ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisin, tottakai. Ei tämä nykyinen malli ole mistään kotoisin että parhaassa työiässä olevat ex-kansanedustajat luumuilevat kotosalla isolla eläkkeellä, samaan aikaan kun tavistyötöntä hyppyytetään ties missä temppukurssituksessa.

Näin pieni kansakunta ei vain kestä tällaista naurettavaa kahtiajakoa ns. taviksiin ja sitten joihinkin miltei diplomaattisen koskemattomuuden omaaviin, elämää suurempiin ex-kansanedustajiin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi seitsemän