Muita jotka inhoaa suihkussa käymistä?
Käyn tietenkin vähintään kerran päivässä suihkussa, koska haluan olla puhdas. Mutta inhoan suihkussa käymistä. Ahdistaa se kun vesi alkaa valua iholla. Nytkin olen tunnin miettinyt että pitäisi mennä suihkuun, mutta inhottaa ajatus siitä että kastuu ja se miltä suihku tuntuu iholla, sattuu melkein. Minulla on kai joku lievä aistiyliherkkyys, en kestä mitään villapaitoja tms ihoa vasten.. Mutta olenko ainoa joka inhoaa suihkua?
Kommentit (45)
Onhan sinne ihan hitoa vaikeaa mennä. Ei jaksais millään nähdä sitä vaivaa, mutta on pakko. Edes joskus. Vielä vittumaisempaa olis saunaan meno.
Vierailija kirjoitti:
Onhan sinne ihan hitoa vaikeaa mennä. Ei jaksais millään nähdä sitä vaivaa, mutta on pakko. Edes joskus. Vielä vittumaisempaa olis saunaan meno.
Minä taas tykkään saunasta. Mutta suihku ilman saunaa on painajainen. Ap.
Minä käyn kerran viikossa. En oikeastaan tiedä miksen käy useammin, se vaan jää tekemättä. Mutta enpä silti ole huomannut että ympärilleni olisi mitään karanteenia pystytelty.
Nykyään inhoan, koska vedenpaine on säädetty joka talossa niin pienelle, että suihkussa tulee kylmä.
Intissä oli niitä kun ei käy suihkussa. Aikansa niitä tyyppejä haisteltiin ahtaissa tuvissa kunnes ne vietiin joukolla sinne suihkuun prkl.
Suihkun jälkeinen puhdas ja raikas olo on ihanaa ja minusta lämpimän suihkun alla seisominen on rentouttavaa. Mutta inhoan sitä kun hiukset kastuu! Märät hiukset on aivan kamalan inhottavat. Alan myös ajatella kuinka ällöttävä se koko suihkutila on, bakteerit villiintyy kosteissa nurkissa, kaikki irtoroskat ja pöly tarttuu märkiin jalkapohjiin kun astuu pois suihkunurkasta, irtohiuksia siellä täällä, kammottava viemäri... vaikka olisi miten puhtaaksi kuitattu kylpyhuone niin aina se on vähän ällöttävä.
Olen Ap kohtalotoverisi. Olen aina vihannut suihkussakäyntiä ja viivyttelen juuri noin kun kuvailit.. :(
Sama täällä. ennen oli helpompaa kun omistin ammeen jossa kylvin ennen suihkua.
Vierailija kirjoitti:
Minä käyn kerran viikossa. En oikeastaan tiedä miksen käy useammin, se vaan jää tekemättä. Mutta enpä silti ole huomannut että ympärilleni olisi mitään karanteenia pystytelty.
Siis hyi helvetti...
Mä en varsinaisesti inhoa suihkussa käymistä mutta en mä siitä tykkääkkään. Joka toinen päivä käyn, vaikka joka päivä varmaan pitäisi. Hiukseni rasvoittuvat niin helposti :/
Inhoan hampaiden pesua mutta en silti jätä sitä tekemättä.
Vierailija kirjoitti:
Ruskea talo, aah...
Tuleeko Ruskean Talon suihkuista ruskeaa vettä? Uima-allaskin on varmaan ihan ruskea? :)
Mä käyn salilla saunassa ja suihkussa, koska kotona on niin ärsyttävä käydä. Joskus en käy edes salin puolella vaan pelkästään saunomassa.
Vierailija kirjoitti:
Intissä oli niitä kun ei käy suihkussa. Aikansa niitä tyyppejä haisteltiin ahtaissa tuvissa kunnes ne vietiin joukolla sinne suihkuun prkl.
Hahah! Pitäisiköhän työpaikallakin järjestää joukkosuihkuunpakotus eräälle hajuherneelle? :D
Suihkussa käynti on mukavaa. Siis siellä lämpimän veden alla peseytyminen on ihanaa. Mutta se poistuminen sieltä, en tykkää yhtään. Tulee aina kylmä. Ja kaikista eniten vihaan niitä kylmiä ja märkiä pitkiä hiuksia. Mulla on itseasiassa sellainen "juttu" että ne märät hiukset ei saa koskea selkää, koska se tuntuu niin ällöttävältä. Ärsyttää myös harjailla ja kuivailla ne hiukset.
Kannatta pitää lämpötila kylppärissä korkeana, ainakin 24°. Hiukset kääritään turbaaniin heti ensimmäisenä, sitten vasta kuivataan kroppa ja laitetaan lämmin froteekylpytakki päälle. Lämpimät tossut vielä jalkaan ja sitten voi poistua kylppäristä. 😊
Minä pidän suihkussa käymisestä (käyn päivittäin) mutta kylpeminen aiheuttaa inhonväristyksiä. Koen sen jotenkin epähygieenisenä ja muutenkin tulee sellainen olo, kuin olisi ihmiskeiton ainesosa :D Suihku on mielestäni virkistävämpi ja siitä jää paljon puhtaampi olo.
Silloin kun mulla on masennus pahempana, suihkussa käynti on tuskaa. Ensinnäkään en halua riisuutua, koska oma alaston vartalo inhottaa, ja samalla en tahtoisi luopua vaatteista, jotka jotenkin tuntuu suojaavan, kuin panssasi. Olo ilman vaatteita on hyvin suojaton. Suihkussa vesi tuntuu piiskaavalta, iho on kuin vereslihalla. Ja sen jälkeen tosiaan kestää aikaa että pitkä tukka kuivuu, on viluinen ja märkä olo jonkin aikaa. Masentuneempana myös ihan kaikki se touhu siinä uuvuttaa, peseytyminen ja vaatteiden riisuminen ja pukeminen.
Kokeile ostaa jotain oikein luksus-shampoota, erityisen hyväntuoksuista tms. Mulla joskus se auttanut suihkuunmenoa. Yhdessä vaiheessa intoilin hyvän tuoksuisista suihkusaippuoista, mutta nepä kuivattivatkin liikaa kropan ihoa, ja lopulta taipeisiin ym. alkoi pesiä pahan hajuisia tulehduksia.
Minä rakastan suihkussa käymistä. Elin 18-vuotiaaksi asti ilman kotiin tulevaa lämmintä vettä. Nykyään suihku on lähes jokaisen päivän kohokohta. Vesilaskut huutaa hoosiannaa mutta on sen arvoista.
En minä suihkua itsessään inhoa, mutta sitä suihkun jälkeistä tunnetta, kun on kylmä ja hiukset on märät jne.