Mitä tekisin tyttäreni kanssa, hätääntyneen avunhuuto!
Tyttäreni on jo täysi-ikäinen, ei ole töissä, asuu omassa asunnossaan.
Viime viikonloppuna hän sanoi ääneen asian, jonka olen huomannut jo jonkin aikaa. Hän ahmii ihan äärettömästi, ruokaa kuluu tosi paljon. Ja painokin on sitten nousut sen mukaan, eli painaa yli 100 kiloja nyt tällä hetkellä.
Hän käy juttelemassa mielenterveystoimistossa kuukausittain ja kehoitin häntä siellä ottamaan asian esille. Kehoitin häntä olemaan avoin esim. mielialalääkkeille yms.
Pelkään että hän ei saa apua ja lihoo vain entisestään, minusta se jo vaikuttaa hänen terveyteensä, jalat ovat kohta pois pelistä.
Miten voisin tukea häntä, onko kellään samanlaisia kokemuksia, voiko hän laihtua, kestääkö hän sen yksinäisyyden ja ahdistuneisuuden, josta hän puhui itkusilmin? Pelkään että saan kantaa hänet hautaan, jos sama meno jatkuu.
Kommentit (9)
Huom. hän on täysi-ikäinen ja häntä pitää kohdella sen mukaisesti!
Ja en minä voi vahtia mitä hän syö ja ostaa kaupasta!
Hieman ajatelkaa, että on aikuisesta kysymys, en kai voi tehdä mitään, katsoa vaan ja murehtia!
ap
Lihavuus on seurausta masennuksesta. Eli ensin mieli kuntoon ja sitten kroppa.
ja olen monen vuoden (17) pähkäilyn jälkeen tullut siihen tulokseen että herran haltuun. Tilanne masentaa minua ja tämä vaikuttaa perheeseeni. Ilman minua ja veljeäni äitini olisi varmaan jo kuollut mutta en voi hänen puolestaan hänen elämäänsä ja ratkaisuja tehdä.
Voit tehdä sen, että soitat mielenterveystoimistoon. Kerrot olevasi huolestunut äiti ja haluat, että tyttäresi saa hoitoa. Jos eivät ota kuuleviin korviinsa, hommaat hänet muuta kautta terapiaan.
Ei ole helppoa katsoa kuinka läheinen tuhoaa itsensä omien silmien edessä ja ei voi tehdä mitään asialle!!
Jos tätä lukee joku uskovainen, niin rukoile tyttöni puolesta!
Tätä on jatkunut niin kauan, niin kauan. Ensimmäinen todella shokki oli neljä vuotta sitten itsemurhayritykset ja vieläkään ei olla selvillä vesillä!
ap
toivon ettei tilanne mene teillä sellaiseksi kuin meillä. Äitini on toimitettu terapiaan tuhat kertaa mutta hänen kohdallaan taitaa vain pakkohoito auttaa ja siihen häntä ei oteta.
Onnea ja jaksmista!!
SYLI- syömishäiriöisten liitto. Ota sinne yhteyttä.
Voi olla ihan hyväkin keino mutta ei ole saatavilla meidän paikkakunnalla eikä lähimaillakaan!
Ja hän on nytkin tälläkin hetkellä " hoidossa" mutta eikö hoitava taho tahdo nähdä ongelmia, masennusta vai miksi ei saa apua?
ap
mene mukaan ja vie salille... RAsvat ja sokerit pois. Sano että saa vetää porkkanoita ja viinirypäleitä niin paljon kuin sielu sietää!