Miksi seuraat kuninkaallisten elämää?
Kommentit (18)
Ihan siksi että tuntuu uskomattomalta että nykypäivän euroopassa vielä kustannetaan verovaroin se nukketeatteri.
Saippuaooppera, jossa jalokivet ovat aitoja ja historia ulottuu satojen vuosien taakse. Koskaan ei pety itse aiheeseen, vaikka henkilöt käyttäytyisivät miten tahansa, ja sehän se suola tässä onkin.
Pitää sanoa tähänkin keskusteluun se pakollinen, että juu, ei kuninkaalliset tule sen kalliimmaksi kuin presidentti-instituutio, mutta toisaalta heistä on mailleen moninkertainen pr-hyöty.
Hyvää ja mielenkiintoista viihdettä, jossa kiinnostavat historia, tapakulttuuri, rituaalit, ihmisten sukulaisuussuhteet, esineet, puvut, rakennukset jne. Vaikka olen kyllä pohjimmiltani sitä mieltä, että monarkia on aivan järjetön systeemi nykypäivänä kaikesta turismiarvostaan ja muusta mahdollisesta merkityksestään huolimatta.
Onhan osa ihan kauniita ja hienoja asuja joista saa inspiraatiota omaan pukeutumiseen.
Lisäksi mielenkiintoisia tuhkimo tarinoita, kuten Norjan Mette-Marit, huumetuomionen yh prinsessaksi tai Ruotsin Sofia joka on entinen nakumalli :D
Mielummin seuraan hyvin pukeutuvia ja käyttäytyviä kuninkaallisia kuin jotain Sofia Beelörffiä.
Jotta voisin kadehtia jotain sellaista, johon en muuten pääse osallistumaan...
Vierailija kirjoitti:
Harmitonta viihdettä.
No mikä ettei, kun meidän suomalaisten ei sentään tarvitse sitä verovaroinemme kustantaa...
Pelkkää kansalaisten verovaroista kustannettua huippukalliista show'ta siellä niissä muutamissa maissa, missä sitä yhä vieläkin jaksetaan innolla harrastaa.
Kun keskustelette brittien, ruotsalaisten ym. kanssa, niin muistakaa jossakin välissä mainita etteivät he ole ko. maan kansalaisia, vaan alamaisia, subjekteja. Vain tasavalloissa on kansalaisia.
Seuraan kuninkaallisten elämää siksi, että minua kiinnostaa, miten tämä vanha instituutio toimii nykypäivänä. Miten esim. Ruotsin kuninkaallinen perhe toimii ruotsalaisten hyväksi. Kuningatar Silvia on aktiivinen lasten hyvinvointia koskevissa asioissa sekä toimissa parantaa dementiasta kärsivien hoitoa ja elämää. Kruununprinsessa Victoria toimii esim. aktiivisesti Itämeren ja puhtaan ympäristön puolesta. Kruununprinsessa Victorian säätiön kautta hän toimii vammaisten ja liikuntarajoitteisten lasten ja nuorten hyväksi. Prinssi Daniel kiertää kouluissa menestyksekkäiden yrittäjien kanssa puhumassa nuorille yrittäjyydestä ja innostaa näitä alkamaan yrittäjiksi ja työllistämään muita, tämä on ollut Danielin oma idea. Prinssi Daniel toimii myös aktiivisesti Victorian ja Danielin perustamassa Gen-Pep organisaatiossa, jonka päämääränä on, että jokaisella lapsella ja nuorella Ruotsissa olisi mahdollisuus harrastaa liikuntaa ja syödä terveellistä ruokaa. Ruotsi on kärkimaita maailmassa siinä, kuinka paljon lapset istuvat päivittäin/kuinka vähän he liikkuvat. Daniel on perustanut Idrottens Dag och Prins Daniels lopp -tapahtuman yhdessä urheilujärjestöjen ja Solnan kaupungin kanssa. Ensi sunnuntaina 10.9. klo 10-16 Hagan puistossa 1500 lasta juoksee Prinssi Danielin juoksun, ja lapsilla on mahdollisuus kokeilla yli 50 eri urheilulajia.
Suomalaiset ne jaksaa aina länkyttää ja kitistä kuinka verirahoilla kustannetaan moista. Kuitenkin esimerkiksi Ruotsissa ja Iso-Britanniassa tutkimusten mukaan leijonanosa kansasta kannattaa monarkiaa. Mutta ei, Suomessa jaksetaan märistä muidenkin verorahoista ja äänestellään perse huurussa jotain Sipilää ja Huhtasaarta valtion johtoon. 🤣🤣🤣🤣 Nolo kansa.
Vierailija kirjoitti:
Pitää sanoa tähänkin keskusteluun se pakollinen, että juu, ei kuninkaalliset tule sen kalliimmaksi kuin presidentti-instituutio, mutta toisaalta heistä on mailleen moninkertainen pr-hyöty.
Mikä on Ruotsin hovin budjetti ja mikä on Suomen presidentin?
Samoja syitä kuin edellä. Lisäksi he eivät koskaan tunnu sairastuvan esim syöpään, synnytykset menevät aina loistavasti ja 2 päivää sen jälkeen näytetään suoraan missikisoista repäistyltä, niinku nyt Sofia.
En ole kauhean kiinnostunut pohjoismaiden hoveista, mutta jonkin verran Englannin kuningatarperheestä. Esim. Ruotsin kuningasperhe on liian tavallinen ja moderni nykyään. Tuntuu kuin heille itselleenkin olisi vähän epäselvää, mikä heidän tehtävänsä on (viihdyttämisen ja vienninedistämismatkojen lisäksi).
Englannin kuningatarperheellä on vielä jotain jäljellä siitä symbolisesta tehtävästä, joka mielestäni kuninkaallisilla on kristillisen kulttuuriperinnön maissa. He ovat tavallaan armon symbolina: kuninkaan perheeseen syntyvä ei ole ansainnut mitään, mutta saa kaiken (vain siksi, että on syntynyt kuninkaan perheeseen).
Jotkut vastustavat monarkiaa (sosioekonomisen) epätasa-arvon takia, ja vastustus on tavallaan ymmärrettävää, jos jättää huomiotta tuon symbolisen tehtävän.
Taloudellisestihan ainakaan Englannin kuningatarperheestä ei ole haittaa englantilaisille, vaan pikemminkin taitaa olla hyötyä, jos huomioi heidän vaikutuksensa turismiin ja englantilaisten tuotteiden markkinointiin. Lisäksi kuninkaalliset tekevät runsaasti varainkeruuta hyväntekeväisyyskohteille.
Asiallinen ja huoliteltu käytös, hyvät käytöstavat, sivistynyt ulosanti. Huoliteltu olemus ja harkittuja lauseita
Siksi