Miksi rikolliset vaihtavat nimensä aivan kummallisiin, ulkomaalaisiin nimiin?
Kommentit (25)
Siksi koska wt-ihmisten mielestä ne ovat jotenkin hienoja. Samasta syystä wt-kansa antaa lapsilleen nimeksi kaikkia "Nico C:llä" -tyyppisiä ihmeellisyyksiä.
Ovat niin tolloja että luulevat että heitä ei sitten kukaan tunnista ja yhdistä oikeaan henkilöön. Mielenkiinnolla odotan millaisen nimihirvityken tämä sarjahukuttajaääliö itselleen keksii.
Virpi Butt. Hahhaahhaaaa...! Butt!!
Mietin just ihan samaa!
Luulis että ois paljon helpompaa olla Matti Koivunen tai Liisa Virtanen, ei ainakaan herättäisi liikaa mielenkiintoa.
Mutta nämä sankareiden korvaan Lucrezia tai Nikita kuulostaa paljon paremmalta.
Alhainen itsetunto > erikoisuuden tavoittelu. Nimenvaihto taas johtuu halusta päästä eroon omasta epäonnistuneesta menneisyydestä,joka johtuu tuosta edellä mainitusta itsetunnon puutteesta ja hauraasta minäkuvasta.
Omassa työssä olen huomannut, että näillä nimenvaihtajilla on yleensä jonkinlaista mielenterveysongelmaa taustalla. Yleensä eivät osaa kysyttäessä antaa minkäänlaista järjellistä selitystä nimen vaihdolle, kaikenlaista sekalaista sepustusta kyllä piisaa. Tarkoitan juuri näihin eksoottisiin ja erikoisiin nimiin vaihtaneita.
Jos nimi olis Virpi Butt, niin eka vaihtaisin kyllä sukunimen :D
Ihmettelen kanssa näitä ihme nimiä, mutta tuskinpa muutenkaan mitään järjenjättiläisiä ovat.
Naisethan vaihtavat nimensä aina pois sen takia että heidän on otettava miehen nimi. Ei ole sen järjellisempää.
Kirsti Pylly...vaihdanpa nimen Christelle Vanessa Pyllyksi.
Jotenkin kuvittelisi että tunnettu rikollinen vaihtaisi nimen johonkin mahdollisimman tavalliseen että nimenvaihto ei jäisi mieleen. Mutta ei, pitää olla Nikita/Lucrezia/Lorenzo de la Guggelböö.
Vierailija kirjoitti:
Jotenkin kuvittelisi että tunnettu rikollinen vaihtaisi nimen johonkin mahdollisimman tavalliseen että nimenvaihto ei jäisi mieleen. Mutta ei, pitää olla Nikita/Lucrezia/Lorenzo de la Guggelböö.
Toi de la Guggelböö olis kyllä kiva. Pitääkö minun nyt alkaa rikolliseksi että voin vaihtaa nimeni eksoottiseksi?
Vierailija kirjoitti:
Mietin just ihan samaa!
Luulis että ois paljon helpompaa olla Matti Koivunen tai Liisa Virtanen, ei ainakaan herättäisi liikaa mielenkiintoa.
Mutta nämä sankareiden korvaan Lucrezia tai Nikita kuulostaa paljon paremmalta.
No Virtasiksi sun muiksi ei voi vaihtaa jollei ole suvussa.
En sinällään voi arvostella ketään kun itsekin olen vaihtanut, mutta en ymmärrä oikein tuota toisten halveksuntaakaan nimeä vaihtaneita kohtaan, usean suvussa esim. 1900-luvun vaihteessa on suomennettu nimet, ja nimilakia (1920?) ennen niitä on vaihdettu kai tuon tuosta.
Vierailija kirjoitti:
Kirsti Pylly...vaihdanpa nimen Christelle Vanessa Pyllyksi.
Hahaha, just niin! Aivan justiinsa niin kuin vanha vitsi, jota lapsena naurettiin:
- Oletko kuullut että Pekka Peräreikä on vaihtanut nimensä?
- Vai niin, no ihmekös tuo. Mikä on hänen uusi nimensä?
- Matti Peräreikä
Kieltämättä todella erikoisen etunimen ottaminen viittaa siihen, ettei henkilöllä ole halua sopeutua yhteiskuntaan vaan haluaa erottua ja olla erikoinen.
Buttin tapauksessa tulee mieleen että romantisoi luonnehäiriötään nimeämällä itsensä Lucrezia Borgian mukaan. Täydellistä.katumuksen puutetta se ainakin osoittaa.
Sukunimen vaihtaminen on hankalampaa. Nimen pitää olla suvussa ja vielä aika läheistä. Joku pikkuserkun pikkuserkku ei käy.
Mä haluaisin olla jotain tyylin Mannerheim tai Nottbeck mutta eipä onnistu.
Nämä ovat persoonallisuushäiriöisiä ihmisiä. Esimerkiksi Juha Valjakkala on vaihtanut nimensä monta kertaa. Normaalilla ihmisellä on emotionaalinen suhde ainakin etunimeensä mutta psykopaateilla ei ole normaalia tunne-elämää. He vaihtavat roolia ja identiteettiä, koska oikeaa minää ei ole.
Ihme että tämä ketju on täällä. Ihan jokainen ketju, jossa butt mainitaan, poistuu nopeasti. Ketjuja on ollut täällä useita, ihan jokainen on poistettu. Miksi?
Sukulaiset googlaa ja pyytävät poistamaan ?
Samaa tekevät naiset.