Mies kysyi, lähtisinkö meidän 5kk vauvan kanssa viikonlopuksi pois, että hänen 5 kaveriaan tulee meille ryyppäämään
Ja siis mentäisiin vauvan kanssa autolla 200km päähän äitini luokse. Pelottaa jo se autolla menokin, en ole aiemmin kaksin vauvan kanssa mennyt kuin lyhyitä matkoja.. ressukka joutuu yksin itkemään takana ja pitää pysähdellä.
Sen takia siis tein aloituksen tänne, etten tiedä miten tähän asiaan tulisi suhtautua. Ei todellakaan tunnu hyvältä ajatukselta, että tänne tulee 5 hengen miesporukka örveltämään koko viikonlopuksi. Meinaavat siis vetää kunnolla perseet ja lähteä baariin ym. Miehen kaverit siis pienestä kaupungista ja tulisivat isomman kaupungin yöelämään tutustumaan..
Kyllähän se kyrpii, varsinkin kun ei itse ole omaa aikaa saanut ollenkaan vauvan synnyttyä (suuritarpeinen vauva, ei mitään rytmiä syömiaissä ja nukkumisessa ym.) On mies siis ennenkin lähtenyt kavereidensa luo ja baariin, mutta tämä on jotenkin paljon pahempi kun kaverit tulevat meille. Tai kun minut ja lapsemme ns häädetään pois kotoa.
Ei tietystikään olisi pakko suostua, sitä myösmieheni painotti, mutta järkeni sanoo, että pitää suostua, tuntuu vaan pahalta. En halua, että täällä sotketaan ja riehutaan, ties mitä keksivät miehet humalapäissään tehdä.
Sitä siis halusin kysyä, että miten teillä muilla, onko tapana että miehen kavereita tulee kylään ja lähdette pois alta? Tuntuuko se muista kurjalta vai olenko vain hölmö? Anteeksi epäselvä selostukseni..
Kommentit (251)
Meillä koti on miehenkin koti. Kun minä olen siellä vauvan kanssa viikkotolkulla, niin kyllä miehelläkin on oikeus olla kotona niin kuin haluaa.
Jää ihmeessä kotiin pitämään miehille vähän jöötä.
Meillä ukko menee kavereille ja mä oon kotona lasten kanssa. Sano sun miehelle et varaavat hotelli huoneen ja on siellä sit v-lopun
Kauhea ehdotus :( Tää ei varmaan lohduta, mutta näin sinkkuna sitä hirvittelee tulisiko omastakin suhteesta tuollainen
Just ton takia meillä on mökki. Taksi kulkee sieltä baariin ja takaisin. Et lähde kotoasi jos ajatuskaan yksin matkaamisesta tuntuu epämukavalle. Tietty voisit mennä junalla jos haluat muutenkin mennä.
Ellet luota siihen että koti pysyy kasassa niin olet mennyt väärän miehen kanssa yhteen.
Sanoisin myös, että menee jollekkin kaverilleen ja pitävät ne pippalot siellä.
Mietitääs toisinpäin. Lähtisikö miehesi vauvan kanssa viikonlopuksi pois että saisit bilettää tyttöjen kanssa teillä? Enpä usko...
Mies kutsui muutaman kerta pojat saunaan, ei mitään örveltäjiä. Heitin porukan keskustaan 21,jälkeen ja sitten kotiin laittamaan vauva nukkumaan.
Noin Niinkuin periaatteessa en haluaisi tulla heitetyksi kotoani ulos.
Toisaalta sulla ja vauvalla olisi vaihtelua. Ei sitä ajamista tarvi pelätä, pysähdyksiä vain tulee.
Ja toki isi seuraavana vkl menee vauvan kanssa omille vanhemmilleen ja sä saat tehdä mitä haluat.
Tarvitseeko tuoreen isän vetää perseet? Vauva 5kk ja äitikin tarvitsisi tukea eikä sitä, että ajetaan kotoaan 200km päähän, että isä saa kännätä kavereineen rauhassa. Hotelli tosiaan voisi olla hyvä vaihtoehto, jos tekee mieli juhlia ja tavata kavereita. Tsemppiä <3
Jos meillä olisi helppo ja mukava paikka mihin mennä niin miksei. Oma lapsuudenkotini on lähempänä ja käyn siellä muutenkin mielelläni joten ihan hyvin voisin yhden reissun ajoittaa tuohon viikonloppuun.
Jos se taas vaatii kauheaa säätöä ja on hankalaa vauvalle ja minulle niin en lähde raahaamaan vauvaa mihinkään vaan sen takia että isi saa juoda viinaa.
Sinne tuodaan sitten naisia pantavaksi. Tosi kiva. En todellakaan suostuisi tuollaiseen, varsinkin kun on noin pieni lapsi, ja vielä koko viikonloppu, eikä yks ilta riittäisi? Ja toinen juttu on tuo ryyppääminen, miksi ihmeessä pitää ryypätä kun on pieni lapsi tai yleensäkään tuollainen porukalla ryyppääminen on yököttävää siinä kun kotona kalsarikännien vetäminenkin, se että elämän tarkoitus on vaan se viina.
Jos miehelle on viina noin tärkeä, niin varmasti voi mennä sitten muualle ryyppäämään ja mahdollisesti naimaan vieraita naisia kuin teidän kodissa, joka on siis sun ja vauvankin koti, ja luultavasti sun sisustama ja siivoama, tuskin tuollainen alkkis mikään kodin hengetär on.
Hassua. Itse lähdin 400 km päähän isovanhemmille, kun mies vietti varpajaiset. Kävin usein myös kaksin vauvan kanssa isovanhemmilla. En kokenut tätä ongelmaksi, vaan oli kiva päästä pois kotoa. On se miehelläkin oikeus omiin kavereihin ja juttuihin. Ajoitat matkan pisimpiin päiväuniin ja syötät ennen lähtöä. Matka menee varmasti hyvin.
Kun meidän esikoinen oli 5kk, niin mies kysyi minulta noin kuudesti että onko varmasti ok että hän lähtee firman pikkujouluihin ja vakuutteli kovasti että ei ole myöhään vaikka minä sanoin yhtä monta kertaa että ihan varmasti on erittäin ok ja eikä nyt meidän takia tartte kotiin kiirehtiä, pärjätään kyllä <3 Että aika etäiseltä tuntuu että olisi meidät koko viikonlopuksi "häätänyt" jonnekin. Muuten kyllä sitten pikkuvauva-ajan on reissattu lasten kanssa välillä ilman miestä, kun miehellä ei oikein ole kodin ulkopuolisia rentoutumisjuttuja (esim. harrastuksia) niin tekee hyvää saada välillä olla yksin kotona ja toisaalta pikkuvauva-ajan jälkeen minusta se reissaaminenkin on ollut kivaa (tosin junalla, ei autolla).
Njoo. Joillain voi toimia, mutta jos vauva on suuritarpeinen ja matkat arveluttaa ja reissaamisesta on sinulle enemmän kuormitusta kuin iloa (jollekin taas maisemanvaihdos ja mummon apu voi tuoda voimia), niin kohtuuttomalta kuulostaa.
Vierailija kirjoitti:
Kauhea ehdotus :( Tää ei varmaan lohduta, mutta näin sinkkuna sitä hirvittelee tulisiko omastakin suhteesta tuollainen
Lisään tähän, että jos kuitenkin päätät suostua, pidä ehdottomasti huoli että jossain vaiheessa homma toimii toisinpäin. Mies ja lapsi lähtee jonnekin viikonlopuksi ja saat relata tai juhlia. Liian usein taitaa toistua kuvio, että muija ja kakarat pois tieltä kun äijät ryyppää. Älä luisu siihen yksipuolisesti.
Mene vanhemmillesi, jos se on sitä, mitä itse haluat. Ei muuten. Ja jos suostut, huolehdi etukäteen, että mies sitoutuu vastaavaan lastenhoitoon toisinkin päin.
Menkää junalla.
Ehkä äitisi luona saisit myös omaa aikaa?
Ei kai aikuinen mies(?) Ja isöbKotiaan sellaiseen kuntoon laita, että kotiinpaluu täytyy tehdä itkun kanssa
Et lähde mihinkään. Mies voi pippaloida kavereittensa kanssa muuallakin kuin teidän kotonanne. Miksi ihmeessä juuri teille? Ja mikset voi jäädä itse sinne myös selvinpäin hoitamaan vauvaa? Anteeksi vaan, mutta todella tökerö ehdotus mieheltäsi, nyt kun teillä on pieni vauva.
Eikö kavereilla ole varaa mennä hotelliin. Muutenkin outoa että aikuiset (???) ihmiset tollasta touhuaa että niin kovasti pitää ryypätä ettei voi äiti ja lapsi kotona olla... Jos kovasti tarvitseva vauva niin en todellakaan lähtisi pitkälle matkalle, itsellä esikoisella oli silent refluksi ja pelkkä lähikaupassa käyminen tai bussilla keskustaan meno oli yhtä huutoa. Ei teitä saa ajaa pois kodista sen takia että mies haluaa leikkiä lapsetonta poikamiesrlämää vanhojen kavereidensa kanssa! Ei varmaan onnistuisi toisinpäin....
Ei ole niin tärkeää ettei voisi siirtää esim. Myöhempään ajankohtaan, jolloin vauva on helpompi ja pääsette matkustamaan helpommin kyläilemään muualle jos sinä itse haluat jonnekin lapsen kanssa mennä, ei siksi että mies saa kämpän itselleen käty bileitä varten
Vierailija kirjoitti:
Hassua. Itse lähdin 400 km päähän isovanhemmille, kun mies vietti varpajaiset. Kävin usein myös kaksin vauvan kanssa isovanhemmilla. En kokenut tätä ongelmaksi, vaan oli kiva päästä pois kotoa. On se miehelläkin oikeus omiin kavereihin ja juttuihin. Ajoitat matkan pisimpiin päiväuniin ja syötät ennen lähtöä. Matka menee varmasti hyvin.
Tuskin noi miehet tulee mitään naisia saamaan.
Mistä olet moisen helmen löytänyt? Eiköhän olisi paras lähteä sinne äidin luokse, pysyvästi ja siitä sitten aloittamaan elämää vauvan kanssa kaksin. Ei ole vastuullista isäainesta tuo miehesi
No en tosiaankaan lähtisi kotoani mihinkään,kauhe sotku odottaisi kotiin palatessa.
Menkööt miehet vaikka hotelliin örveltämään!