vajaa 3v lapsen nukahtamisvaikeudet---> adhd???
voiko olla merkki adhd:sta kun lapsi pyörii vaan sängyssä eikä kerta kaikkiaan osaa rauhoittua. nukahtaminen aina ollut hankalaa mutta nyt menee 0.5-1 tunti ennen kuin rauhiuttuu paikalleen ja nukahtaa!!
Kommentit (9)
Vierailija:
voiko olla merkki adhd:sta kun lapsi pyörii vaan sängyssä eikä kerta kaikkiaan osaa rauhoittua. nukahtaminen aina ollut hankalaa mutta nyt menee 0.5-1 tunti ennen kuin rauhiuttuu paikalleen ja nukahtaa!!
Kuulunee ikäkauteen ja menee ohi. Meidän poika sammuu nykyään n. vartissa.
Kolme tuntia jos menee nukahtamiseen, niin se on jo aika pitkään. Mutta ei meillä ole isompi koskaan eläissään nukahtanut alle puolen tunnin. Ja parempiunisellakin menee vähintään 20 minuuttia.
Minkähänlainen kone sun lapsen pitäisi olla nukahtamaan, ettet epäilisi epänormaaliksi.
Mutta vika on kyllä minusta vanhemmoissa jos eivät osaa rauhoittaa lapsia nukkumaan....
Voit ne tähän luetella, jos haluat, mutta voin taata, että kaikkia on kokeiltu.
Katsohan kun jotkut lapset nukahtavat helposti ja toiset ovat sitkeämpiä valvojia.
Oltiin pari viikkoa sitten reissussa, ja lähdettiin ajelemaan kotiin päin klo 21. Lapsi nukahti liikkuvassa autossa klo 0.30. Pystyisikö sun lapsi tuollaiseen suoritukseen?
Joten voitko uskoa, että jotkut lapset osaavat vastustaa nukkumista ihan tosi sitkeästi.
nukahtaa kyllä autossa nopeasti jos on väsynyt. mutta on hereilläkin oikein turbohiiri.
Meillä oli samanlaista taistelua sekä päivä- että yöunille meno n. puoli vuotta sitten. Jätettiin sitten päiväunet pois. Yöunet piteni tunnilla ja nykyään nukahtaa vartissa ja nukkuu 10-12h. Lapsi nyt 3v.3kk.
koska en kerta kaikkiaan jaksanut sitä tunnin taistelua päiväunille, ja se kävi muutenkin mahdottomaksi kun meillä myös nuorempi lapsi eivätkä päiväunet menneet millään yksiin. Ei ole nukkunut n. puoleen vuoteen päiväunia. Väsynyt on iltaisin, mutta ei vaan rauhoitu vaikka on kokeiltu eri nukkumaanmenoaikojakin.
ap
Siten lapsemme nukahti noin 10 minuutissa aikaisemman 1-3 tunnin sijaan, kun nukahtamisvaikeudet olivat ajankohtaisia. Nyt onneksi nukahtaminen sujuu helpommin ilman mitään kommervenkkejä.