voinko valittaa Kelaan tai Valviraan terapeutista?
Ja kuinka isoja vikoja pitää terapeutissa olla ennen kuin olisi aihetta valittaa?
Kommentit (14)
Minkä vuoksi? Höpöttää omia asioitaan, sanoi pahasti, terapia ei auta vai mikä?
Monenlaista. En tiedä onko niin vakavaa.
Vierailija kirjoitti:
Monenlaista. En tiedä onko niin vakavaa.
En usko että Kelalle voi valittaa terapeutista, mutta Valviraan kyllä varmasti voit.
Toki voit Kelalle asiasta ilmoittaa, jos Kela maksaa terapeutin palkkiota. Ottavat kyllä jollain tavoin asian käsittelyyn. Jos tohdit.. Niin puhu asiast myös terapeutille suoraan. Toivottavasti hän on ammatillisesti taitava, ja osaa asiasta kanssasi oikeasti keskustella.
Helpointa on vain vaihtaa terapeuttia, mutta jos terapeutissa on sellaisia vikoja että epäilet selkeästi hänen kykyään harjoittaa ammattiaan, kannattaa ilmoittaa johonkin.
Kyllä Valviraan pitää valittaa omalla nimellä. Terapeuteissa on se ongelma, että harvat on hyviä. Itsekin tavannut höpöjä puhuvia terapeutteja.
Niin mutta tuleeko nimi terapeutin tietoon?
Kannattaa ottaa asia esiin ensin terapeutin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa ottaa asia esiin ensin terapeutin kanssa.
Siitä puhuttiin jo. Ei muuttunut mihinkään.
Vierailija kirjoitti:
Niin mutta tuleeko nimi terapeutin tietoon?
Kyllä se tulee. Luultavasti Valvira ehkä pyytää selvitystä terapeutilta ja kuittaa sitten asian käsitellyksi. Kynnys esim rajoittaa ammatinharjoittamisoikeutta taitaa olla todella korkea, esim selvä maalaisjärjen puute tai muuten törppö käyttäytyminen ei ole syy.
Tapasin koulutetun terapeutin. Ero oli kuin päivällä ja yöllä.
Tämä eräs ei voi olla kun se jutteli vaan mukavia.
Mikä terapeutti on kyseessä? Fysio/toiminta/puhe/psyko/musiikkiterapeutti? Helpompi vastata, kun tietää mitä kyse.