Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten vauvan maitoallergia voi oireilla? Kertoisko joku maitoallergiasta vähän.

Vierailija
25.07.2007 |


Kohta 2kk-ikäiselle (täysimetyksellä) vauvallemme on ilmaantunut ihottumaa, kuivia läiskiä kyynärpäiden ja polvien sivuille. Lisäksi kakka on ollut kovalla ja se haisee todella pahalle. Itselläni on atooppista ihottumaa, joten se että vauvalla on ihottumaa ei sinänsä ole suuri ihme. Kakka kuitenkin epäilyttää enemmän, sillä esikoisella ei koskaan ollut tuollaista. Vauva myös vääntelehtii tuskaisesti usein syöttöjen jälkeen huolellisesta röyhtäyttämisestä huolimatta. Ei sekään tietysti yksin vielä mitään sano, mutta epäilen kuitenkin, että jollain ruoka-aineella voisi olla tekemistä asian kanssa. En ole mielestäni voinut yhdistää oireita mihinkään tiettyyn ruokaan, ainoa mitä käytän lähes jatkuvasti ovat maitotuotteet. Kertoisiko joku miten maitoallergia yleensä oirehtii ja mitä sillä ylipäätään tarkoitetaan?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai lue sairaudet-ja allergiat osiosta, haulla löytyy vanhatkin jutut!

Vierailija
2/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä asti kun siirryyttiin tutteliin.. nyt jo isompana pystyy jonkin verran juomaan maitoa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun jätin neuvolan ohjeen mukaan pois ruokavaliostani kaikki tuotteet, joissa oli maitoproteiinia sekä klassiset allergeenit, iho parani. Lisäksi uloste oli todella löysää, lähes vesiripulia ja sitä tuli paljon. Kun tein nämä ruokavalio muutokset alkoi tilanne parantua. 5 kuukauden ikäisenä tyttö pääsi allergiatesteihin ja niissä ei tullut allergioita ilmi, ei edes maitoallergiaa. Vuoden ikäisenä pystyimme siirtymään aluksi Gefilus-maitoon ja sitten ihan tavaaliseen maitoon. Nykyisin terve 3-vuotias, jolla ei ole ruoka-aineallergioita.



Allergialääkäri kirjoitti loppulausuntoon, että todennäköisesti maitoallergia parani, koska heti oireiden ilmetty aloitin välttämisdieetin ja jatkoin sitä siihen asti, kun lapsi oli 7 kk. Tässä ajassa ( 2 kk-7 kk ) allergia todennäköisesti ehti parantua.

Vierailija
4/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sulla on käsissä vuosien tuskan ainekset, jos et osaa toimia vauvasi kanssa oikein tai/ja vaatia hänelle apua tarvittaessa.



nimim. been there, done that, 2 vuotta nukkumatta

Vierailija
5/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottelin jossain vaiheessa maitoallergiaa mutta lastenlääkäri tokaisi topakasti että ei näillä oireilla.



Lopulta kolmen vuoden hujakoilla lapsen ummetus oli niin paha, ettei ulostaminen onnistunut ollenkaan ilman lääkkeitä ja päätin että nyt riitti. Tilasin ajan lääkäriin ja olin valmistautunut suureen taisteluun saadakseni lapsen jatkotutkimuksiin, periksi en aikonut nyt antaa.



Sattuikin lääkäriksi nainen joka oli kauhuissaan, että pienrn lapsen oli anettu kärsiä ummetuksesta näin kauan ja tutkimukset olivat lähinnä pintapuolisia.



Lähete lastenpolille, verikokeita ja helposti löytyi syy: maitoallergia....

Vierailija
6/6 |
25.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hengitysteiden turpoaminen, poskien voimakas punoitus, vaippa-alueen ihon punoitus jne.