Postin fb-sivut - kylmää kyytiä
Oletteko lukeneet? Tarinoita toisensa jälkeen toimimattomasta palvelusta. Joku kertoi, että oli juossut kiinni postimiehen joka oli tiputtanut postiluukusta lapun, että posti on yrittänyt tuoda pakettia muttei kukaan ollut kotona. Ovikelloa ei siis oltu soitettu. Eikä lopulta pakettiakaan ollut mukana. Järkyttävää miten postia ajetaan alas.
Kommentit (9)
Ketä siitä muuten hyötyy kun koko pulju kaatuu? Kyllähän tossa vaikuttaa olevan ihan tavoitteenakin että annetaan hissukseen kuolla pois. Ap
Aina kun joutuu postin kanssa tekemisiin tulee jotain ongelmia
Mulla on tullut jo vuosia sitten vain lappuja postiluukusta, että yritetty toimittaa, "mutten ole ollut paikalla". Osa varmaan laiskuutta, osa ei! Postillakin on työntekijöitä joka lähtöön.. Tuskin houkuttelee niitä parhaita ja kunnianhimoisimpia duunareita.
Hallitus ja hyväveljet hyötyvät. Tavoitteena yksityistäminen. Sokeita olette jos ette näe.
Olin asioimassa eräässä asiamiespostissa. Sinne tuli postimies hakemaan lähtevää postia. Ei ottanut yhtä pakettia, kun se oli niin painava, sanoi vaan tylysti, että tuota en kyllä lähde kantamaan, kun ei ole mitään millä sen voisin viedä autoon. Mit vit? Eikö niillä pitäis olla sellaiset vehkeet AINA mukana, että saa paketit kyytiin roudattua? Eipä ihme, että lähetykset kulkee miten sattuu! Paketti tulee Saksasta nopeammin ja halvemmalla kuin Suomesta, muutaman sadan kilsan päästä!
Harmittaa kyllä myös kaikki hukkaan heitetty ammattitaito, varmaan kaikki pätevät jo potkittu pois. Vielä vajaa 10 vuotta sitten posti tuli perille vaikka osoite oli lähes minkälainen - vuosia vanhaan osoitteeseen lähetetty, jonka jälkeen monta kertaa muutettu - tai oli sellainenkin tapaus, jossa ulkomailta oli lähetetty ja kaupunkia myöten kaikki kirjoitettu väärin. Ap
Meillä on hyvä postinkantaja ja käy jopa tarvittaessa ovella koputtamassa, vaikka postilaatikolta on ovelle tosi pitkä matka.
.
En tuota sivustoa ole lukenut, mutta muutaman paketin (ennenvanhanen maksikirje) olen hakenut postin asiamiespisteestä kun jakaja on jättänyt vain ilmoituksen "tarjolla olleesta" lähetyksestä, jota ei voitu koon vuoksi toimittaa asiakkaalle. Siitä huolimatta vaikka koko päivän juuri sinä päivänä olin kotona ja hieman odottelinkin että posti toisi lähetyksen. Harmi sinänsä, kun kuitenkin jättämäänsä ilmoituskorttiin laittavat kellonajan, minkä jälkeen vasta muka postista noudettavissa.
Pieniä valkoisia valheitahan nuo ovat. Kantakoon asiakkaat lähetyksiä... tai maksakoot pikkusen enemmän entisiin verrattuna, niin on jakaminen kannattavampaa, kuin ruohonleikkammiset.