Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kajaanilaiset tanssijat!

Vierailija
10.09.2016 |

Olen siis 12-vuotias tyttö ja muutan aika pienestä kaupungista viimeistään lokakuun lopulla Kajaaniin (no ei sekään mikään iso kyllä oo). Harrastan nyt nykytanssia ja hip hoppia, en kyllä kovin tavoitteellisesti ja haluaisin jatkaa tanssia myös Kajaanissa. Siellä on joku Casamba ja Tanssiteatteri ainakin, kumpihan tanssikoulu olis parempi? Mun serkku asui joskus Kajaanissa ja harrasti tanssillista voimistelua Elolla joka on aika halpa, mutta sanoi että siellä on niin vähän porukkaa ettei kannata mennä. Niin, ja jos haluaa kehittyä paremmaksi niin onko Kajaanissa jotain erityiskoulutusta tai muuta? :)

Ja laitoin nyt tänne koska en keksiny muutakaan foorumia mihin voi laittaa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä mutta Kaukametsän opistolla on myös tanssiaiheisia kursseja. https://opistopalvelut.fi/kaukametsa/courses.php?l=fi#pos-1-200-81001

Vierailija
2/3 |
10.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kajaani Dance entinen Tanssiteatteri siis. Tosi tasokasta opetusta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen asunut Kajaanissa ja suosittelen ehdottomasti Tanssiteatteria eli Dancea. Pienempänä tanssin Casamballa  mutta siirryin myöhemmin Dancelle. Dance on kylläkin kalliimpi, mutta hintansa väärti. Siellähän on ammattilaisia opettajina, Casamballakin oli ihan hyvät ohjaajat vaikka he olivatkin lähinnä opiskelijoita.

Dancella on tarjolla erikoiskoulutusta lapsille ja nuorille, suunnilleen 9-18-vuotiaille on ek-luokat 1-5. Taitotason mukaan mennään: Vaikka olisitkin esim. 14-vuotias niin tasotestien perusteella et välttämättä pääse heti kolmoseen niin kuin monet sen ikäiset, vaan ensin ykköseen tai kakkoseen jos vaikka seuraavalla kerralla nappaisi. Casamballa ei taida olla erikseen mitään erikoiskoulutusta, lähinnä iän mukaan siirrytään ryhmästä toiseen.

Muistaakseni Dancella pitää ensin olla vähintään puoli vuotta tavallisessa ryhmässä jos haluaa mennä keväällä tasotesteihin. Itse olin kolme vuotta tavallisessa ryhmässä ja sen jälkeen kaksi vuotta ek 3:ssa ja vuoden ek 4:ssä. Myöhemmin en enää jatkanut tanssia koska menin lukioon toiselle paikkakunnalle. Siitäkin on jo kolme vuotta, huhheijaa.

Mene vaikka kokeilemaan sekä Dancea että Casambaa, sitten valitset toisen ja jatkat siinä! :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kolme