Boorivesi sisältää ELOHOPEAA - miksi asiaa yritetään salailla??
Kuinka moni teistä on joskus käyttänyt apteekista saatavaa Collyrium Boricum -boorivettä? Oletteko olleet ainetta käyttäessänne tietoisia siitä, että kyseinen tuote sisältää säilöntäaineena orgaanista elohopeayhdistettä, fenyylielohopeanitraattia? En usko että kovin moni on tiennyt asiasta.
Minua häiritsee kovasti se, että tätä yritetään selvästi salailla. Vai miksi aineen nimi on kirjoitettu tuotteen etikettiin latinaksi ja vielä lyhennetyssä muodossa ("phenylhydrarg. nitr."), niin että googlellakin on vaikea löytää aineesta mitään tietoa?
http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/COLLYRIUM-BORICUM-boorivesi-silm…
Ok, tiedän kyllä että monissa apteekkituotteissa tuoteselosteen koostumustiedot on tapana kirjoittaa latinaksi (mikä jo sinällään on minusta aika huonosti perusteltu käytäntö), mutta väkisin tulee mieleen että tuo aineen nimi on haluttu lyhentää erityisesti siksikin, että edes latinaa osaaville (jotka voisivat ymmärtää sanan hydrargyrum, elohopea) ei olisi ilmeistä että tuote sisältää elohopeaa.
No joo, onhan se valmistajan kannalta toki ymmärrettävää, että jos etiketissä avoimesti lukisi "fenyylielohopeanitraatti", niin se vähentäisi olennaisesti ihmisten halua ostaa kyseistä tuotetta, ja siksi asiaa mielellään hieman peitellään.
Mutta nyt se tuhannen taalan kysymys kuuluukin: Onko olemassa muita kuluttajille myytäviä elohopeaa sisältäviä tuotteita, joiden käyttäjät eivät yleisesti ottaen tajua niiden sisältävän elohopeaa? Ilmeisesti ainakin joissain silmätipoissa on vastaavia elohopeayhdisteitä säilöntäaineena?
Kommentit (14)
Mitä väliä, koska boorivettä ei nautita sisäisesti?
Kotitehtävänä voit laskea montaako silakkaa vastaava määrä elohopeaa on putelissa tuota boorivettä.
Orgaaninen elohopea on erittäin myrkyllistä - mutta riippuu toki määristä. Inorgaaninen elohopea ei ole niin myrkyllistä pieninä pitoisuuksina jos sitä syö, mutta elohopeahöyry on erittäin vaarallista, sillä se imeytyy suoraan verenkiertoon keuhkojen kautta. Kuten amalgaamipaikoista.
https://www.ely-keskus.fi/web/ely/-/pohjois-savon-jarvien-ahventen-eloh…-
Ahvenet katsottiin syömäkelpoisiksi, jos niissä oli alle 0.5 mg elohopeaa kiloa kohti. Desilitran pullo mainittua boorivettä sisältää yhtä paljon elohopeaa kuin kaksi kiloa juuri kelvollisen rajamailla olevaa järvestä ongittua ahventa tai nelisen kiloa normikäyttöön soveltuvaa ahventa.
Tyypillisessä rokoteannoksessa on säilytysaineena 0.005 mg tiomersaalia joka on myös elohopeasuola. Saman elohopeamäärän saa syömällä noin 20 grammaa tavallista järviahventa.
Juu, asia halutaan salata ja siksi se kertotaan ihan etiketissä asti. Oisko lyhennykseen ehkä tila tms. syynä?
Sun foliohattu muuten lepattaa pikkusen tosta korvan juurelta, kantsii pitää kiinni ettei karkaa, säteet on voimakkaita tänään.
Voisko myös olla niin, että kyseessä olis hopeanitraatin (arg.nitr.) fenyylihydratti...
Mikä hiton boorivesi, koskaan kuullutkaan tällaisesta. Onko tää joku 60 -luvun lääkekaappijäänne?
Vierailija kirjoitti:
Voisko myös olla niin, että kyseessä olis hopeanitraatin (arg.nitr.) fenyylihydratti...
Tuskin, en ole koskaan kuullutkaan mistään fenyylihydraateista. Sen sijaan fenyylielohopeanitraatti on kyllä olemassa:
http://kappa.ttl.fi/kemikaalikortit/khtml/nfin0541.htm
Voisi olla aika mielenkiintoista kuulla, mitä vastattaisiin, jos joku soittaisi ko. booriveden valmistajalle ja kysyisi suoraan, mitä tuo phenylhydrarg. nitr. on :)
Ei nautita sisäisesti mutta boorivesihaude aiheutti luomeen turvotusta ja punoitusta...
No ei sitä boorivettä enää myydäkään. Se on lanteattu kovempiin aineisiin kuten alkoholiin. 3mg maksaa 18e.
Litrahinnan voi laskea siitä.
Takuulla on. Lähes kaikissa tuotteissa kusetetaan. Sen takia miehistäkin on tulossa jo steriilejä.