5-vuotiaalla tytöllä silmät lähekkäin, korjautuukohan vanhemmiten?
Onko mahdollista että silmät eivät vanhemmiten ole enää lähekkäin?
Kommentit (14)
Joo..ne siinä 20-vuotiaana kävelee etäämmäksi toisistaan.
Eipä se siitä muuksi muutu , sad but true.
Tuskin korjautuu. Tunnen yhden (ilkeän) naisen, jonka silmät on todella lähellä toisiaan.
Ei korjaudu. Minunkin silmäni ovat aina olleet erittäin lähellä toisiaan. Tyttösi joutuu kiusatuksi sen takia, kuten minäkin.
Ei korjaannu. Kyllä sun pitää joka aamu ja ilta vedellä niitä silmiä kauemmaksi laittamalla jesaria lapsen silmäkulmiin. Daaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei korjaudu. Minunkin silmäni ovat aina olleet erittäin lähellä toisiaan. Tyttösi joutuu kiusatuksi sen takia, kuten minäkin.
Kamalaa :O Miten sua on niistä haukuttu? Jos haluat kertoa. Olen järkyttynyt.
Ei korjaannu, vaikka sitä tuskin halusit kuulla.
Ilmiö on ihan normaali, ja se johtuu siitä, että lapsi on ihminen ja ihmisellä on stereonäkö. Se auttaa esim. autoillessa.
Jos lapsi olisi lehmän lapsi (ts. vasikka) olisivat silmät kauempana toisistaan ja näkökenttä laajempi, mutta vastaavasti syvyysnäkö ei toimisi niin hyvin.
Se vasta tympeää olisikin kun silmät sijaitsisivat ohimoilla... Fiksumman näköistä niin päin, että lähekkäin
Saaliseläimillä on silmät kaukana toisistaan jotta ne näkisivät myös sivuille kun petoeläin lähestyy.
Ihminen on peto ja siksi on tavallista että silmät ovat lähekkäin.
Silmähullu taas...
Vain otettu lääke auttaa!
Ei korjaannu. Ei silmät päässä mihinkään liiku, mittasuhteet pysyy samana vaikka lapsi kasvaa.
Parempi niin päin että ovat lähekkäin, kuin että olisivat kaukana toisistaan!
kai jos silmien läheisyys johtuu lapsenpyöreästä naamasta