Onko muita, joiden 1v. ei vielä istu kunnolla?
Pian vuoden vanha kyseessä. Istuu siis syöttötuolissa toki ja muuallakin tuetusti. Mutta lattialle ei voi jättää yksin istumaan, koska kaatuu selälteen. Näyttää siis jopa siltä, että tekisi sen tahalteen. Heittää itseään taaksepäin ja nauraa. Nyt on siis ollut aina tyyny selän takana tai joku ottamassa vastaan tai vähän tukemassa, ettei pääse kaatumaan. Päivittäin treenaillaan istumista tyyny selän takana. Oonko ihan sairas, jos annan kerran kolauttaa päänsä vaikka maton päällä, jos oppisi, ettei voi heittää itseään taakse? (:D)
Muuten liikkuu konttaamalla ja nousee polvilleen pystyyn. Kovasti yrittää myös tukea vasten nousta seisomaan, mutta ei ole vielä päässyt.
:)
Kommentit (3)
Meillä esikoinen oppi istumaan vasta 1v ikäisenä. Konttasi ja nousi tukea vasten seiomaan tosin jo 6kk ikäisenä ja käveli 10kk ikäisenä. Nyt on 14v ja sujuu jo istuminenkin ihan kohtuullisesti.
Ei lasta tarvitse opettaa istumaan. Esikoinen oppi kävelemään ennen kuin alkoi pysyä istuma-asennossa ilman tukea. Ja lasten pitää antaa muksahdella, muuten oppivat siihen, että joku on koko ajan varmistamassa, ettei mitään satu. Ja kun vauhti sitten lisääntyy, on vaikea ehtiä perässä ja vahingot ovat sitten pahempia.
Niin se piti vielä sanoa, ettei konttaus asennosta myöskään mene ikinä itse istumaan
Ap