Saakohan huumeitten käyttäjää koskaan eroon aineista...?
Oon erittäin paljon ihastunut yhteen tyyppiin, oikein ihana ja selvinpäin fiksukin ja hauska ihminen mutta ongelma on aineitten käyttö.... herrala ikää vasta 20v. mutta on jo ehtinyt elämässään vaikka mitä.. juteltu on asiasta ja on sanonu että kaikki muut aineet voi jättää jos pilveä saa poltella, mutta mutta.. en oikein usko että 7 vuoden käytln jälkeen pystyy lopettamaan kaiken.. harmittaa sinällänsä koska on oikeasti tosi ihana ihminen mutta en uskalla luottaa ja uskoa vakuutteluihin. kauaa ei olla tunnettu vielä mutamia kuukausia, en tosiaan tiedä mitä tekisin. järki sanoo toista ja sydän toista.
Kommentit (7)
et se ei irti pääse jos se ie itse sitä ihan tosissaan halua. muiden tahto ei riitä.
en tietysti tiedä, poltteleeko pilveä.
Itse en pilvenpoltosta tykkää, enkä sellaista haluaisi sivusta seurata. Polttanut olen itsekin paljon nuorempana, enkä enää ikinään halua oman elämäni lähelle sitä toimintaa.
Kuulostaa siltä, et kaveri ei aijokkaan lopettaa, joten älä usko. Älä ala suhteeseen. Ota jalat alle ja juokse ja etsi itsellesi PAREMPI elämä. Jotkut pystyvät lopettamaan, kuten mieheni, mutta hän onkin voimakastahtoinen ihminen joka tekee mitä haluaa. Moni ei siihen pysty, oikeasti.
vaikeaa se on ja ammatti ihmisiltä kannattaa hakea apua!!!
T: 7v suonensisäisiä huumeita käyttänyt äiti. Nyt 5v raittiina ja kaksi ihanaa poikaa
mun veljeni on vastaava tapaus, tosi mukava ja muut huomioonottava selvänä. huumeongelma ollut 7 vuotta, välillä ollut hyviä jaksoja ja välillä huonompia.
Kuten joku sanoi, ei kannata lyödä hynttyitä yhteen päihdeongelmaisen kanssa, kerjäät vain ongelmia elämääsi. Aineista voi päästä eroon, ja siihen tarvitsee toisten tukea, mutta lopullisen päätöksen tekee käyttäjä itse. Jos hänellä ei ole motivaatiota lopettaa, niin kaikki auttamisyritykset valuvat hukkaan.
Yleensä riippuvuuksista (huumeet, alkoholismi, pelinhimo tai vaikka pettäminen) paranee pysyvästi kai vain 5%. Osalla riippuvuus vaihtaa sitten kohdetta.
kokonaan aineista, tosin ei käyttänyt ihan näitä vahvimpia mut kuitenki...kauan se kesti ja alkoi jo meidän kavereidenkin voimat ja hermot loppua kun sillä oli niitä vieroitusoireita. mut irti pääsi ja voi hyvin" on nyt suloisen poikalapsen isä.