millenium, mitä muistat siitä?
Kommentit (18)
Itse ajattelin mitä tietokoneille käy :)
Olin silloin seitsemän, joten itse en tehnyt asiasta isoa numeroa, mutta muistan että maailma teki. Koko syksy hypetettiin milleniumia ja Aku Ankassakin oli eeppinen millenium-jatkis :) Uutta vuotta tietysti juhlistettiin suureellisemmin kuin muuten.
Kymmenen vuotta vanhempi kaverini taas on kertonut, että Princen 1999 soi MTV:llä koko uuden vuoden aattoillan ja jotkut pelkäsivät ihan tosissaan maailmanloppua.
Muistan lähinnä sen, että se kirjoitetaan Millennium.
Olin pankissa töissä, ja tietenkin meillä jännitettiin miten IT selviytyy vuodenvaihteesta. Olin koneella ja pankin sivuilla h-hekellä. Klo 10 sekuntia yli puolenyön maksoin laskun ja se onnistui täysin normaalisti. Luulin olleeni ensimmäinen, mutta sitten kuulin että jotkut kollegat olivat käyttäneet palvelua vuonna 2000 jo monta tuntia aiemmin kaukana Aasiassa.
Oltiin mökillä kavereiden kanssa ja mulla oli käsi kipsissä. Melkein missasin vuosituhannenvaihteen kun olin jääkylmässä ulkohuussissa käymässä.
Jeesusta odotin, kun paluuta oli kovin lupailtu, mutta voimakkaan aurinkotuulen takia Heaven Airwaysin lento ei päässyt Maahan. Jesse joutui Marsiin ja oli kuulemma pirun (!) kiukkuinen ja sanoi että pitäkää Maanne!
Muistan kuinka vanhemmat lähtivät juhlimaan vuosituhannen vaihtumista ja äitillä oli sukkahousut, joihin oli nilkan kohdalle kirjailtu Millenium 2000.
Olin raskaana ja "pelättiin" miehen kanssa maailmanloppua. Päätettiin ottaa se vastaan rakastelemalla, joten olin yhdynnässä kun vuosi vaihtui. Aateltiin kuolla hymy huulilla :D
Olin opiskelija, ohjelmoitava taskulaskimeni sekosi vaikkei kuulemma olisi pitänyt. TI vaihtoi ilmaiseksi uuteen. En lähtenyt kaupungille juhlimaan koska pelkään ilotulituksia. Poikaystävä olisi halunnut mutta kohteliaasti jäi kotiin.
Pienen nörttiporukan kanssa jännitettiin kaatuuko netti vai ei.
Poikuus tallella pelailin kotona tietokonepelejä. En muista että oisin juhlinut mitenkään.
Olin 5, ja eka muistoni ikinä on uv aatosta 1999/2000, kun ammuttiin perheen kanssa raketteja ja kysyin, mikä vuosi nyt alkaaja äiti vastasi että 2000.
Vierailija kirjoitti:
Muistan lähinnä sen, että se kirjoitetaan Millennium.
Sama! Kuinka monta kertaa tuon silloin kirjoitin väärin. :D Vuosituhat vaihtui ystävien kanssa siideriä ja drinkkejä juoden ja kuunnellen musiikkia, Bomfunk mc:n Freestyler soi lujalla.
Vierailija kirjoitti:
Muistan lähinnä sen, että se kirjoitetaan Millennium.
Muistan että silloinkin oli ärsyttäviä pilkunnussijoita.
Ilmapallot ja helvetinmoisen rakettien räiskeen. Katselin n ikkunasta ja ihailin räjähtelevää taivasta.