Mitä pitää ostaa, että menee viikossa 50 euroa ruokaan?
Yksin asuva nuori nainen. Syö terveellisesti eikä ole ylipainoinen.
Kommentit (131)
Hahaaaaa, aivan helposti! Sehän on valinta haluaako syödä viikon makaronilaatikko vai nauttia monipuolisesta vaihtelevasta ruoasta.
Valmisruokia, eksoottisia hetelmiä, paljon vihanneksia tai kalleinta luomumerkkiä?
Mitääääh! Meitä on viisihenkinen perhe ja n.60-70€/vko menee ruokaan. Käydään Lidlissä. Ollaan akateemisia ja tulot 9500€/kk brutto
Yksi bloggaaja alkoi säästökuurille ja enää saa mennä 50 euroa viikossa ruokaan. Hän teki tarkat suunnitelmat, että ei mennyt yli budjetin.
Jos syöt monipuolisesti niin ei 50e edes riitä.
Meillä taloudessa kaksi aikuista ja rahaa menee n. 150 e/vko ruokakauppaan. Ja syödään ihan normaalia ruokaa esim. jauhelihakastike, uunimakkara ja kanakastike. Ja kahdestaan asuminen/eläminen on halvempaa kuin yksin.
Vierailija kirjoitti:
Mitääääh! Meitä on viisihenkinen perhe ja n.60-70€/vko menee ruokaan. Käydään Lidlissä. Ollaan akateemisia ja tulot 9500€/kk brutto
Ok, mutta meillä tavallisilla ihmisillä ei ole varaa käydä ravintolassa syömässä jokaisena viikon päivänä, siksi kauppaan menee enemmän rahaa.
Onko tämä 50 euroa nyt sitten siis vähän vai paljon?
Kyllä 50 € riittää hyvin terveellisen syömiseen ja välillä terveelliseen herkutteluunkin. Käytä tarjoukset hyväksesi, tee kahden päivän annoksia.
Katso kauppojen tarjoukset etukäteen ja suunnittele ruoat valmiiksi ennen kaupassa käyntiä.
Olen sinkku enkä pärjää 50 eurolla. Ostan lihaa, johon menee viikossa n 20-30 euroa, muihin ruokiin ehkä 40 euroa ja juomiin 15 euroa. Teen joka päivä töihin eväät.
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä 50 euroa nyt sitten siis vähän vai paljon?
No ainakin tälle taloudelle (N29 ja M36) tuo olisi todella vähän. Ruokaan menee sellainen 800 €/kk.
Vierailija kirjoitti:
Meillä taloudessa kaksi aikuista ja rahaa menee n. 150 e/vko ruokakauppaan. Ja syödään ihan normaalia ruokaa esim. jauhelihakastike, uunimakkara ja kanakastike. Ja kahdestaan asuminen/eläminen on halvempaa kuin yksin.
Aika tyypillisen kuuloista. N 120 on ihan mahdollinen myös hyvin syöden mutta edellyttää suunnittelua ja ostoslistaa.
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä 50 euroa nyt sitten siis vähän vai paljon?
Tämä on tärkeä kysymys! Minun mielestäni 50 eurolla syö jo aivan hyvin kalliimpaakin ruokaa, jos ei syö ns. ulkona kovin kalliita aterioita jatkuvasti.
Tarkoittiko aloittaja nyt sitä, että millä tavalla vähentää nykyiset ruokakulut viiteenkymppiin, ja mihin on varaa tuolla rahalla? Vai sitä, kuinka paljon paremmin noin paljon rahaa kuluttavat syövät kuin ne, joilla menee vähemmän rahaa?
Ostamalla laktoosittomia tuotteita ja syömällä monipuolisesti.
50 euroa viikossa on niin vähän,  että ei ole mitään mahdollisuutta siihen päästä. Tai on tietysti, mutta sitten ruokavalio olisi hyvin yksipuolinen ja ruokamäärä vähäinen.
Nro 8
Vierailija kirjoitti:
50 euroa viikossa on niin vähän, että ei ole mitään mahdollisuutta siihen päästä. Tai on tietysti, mutta sitten ruokavalio olisi hyvin yksipuolinen ja ruokamäärä vähäinen.
Nro 8
Höpönhöpön, minä elän 50€/viikko oikein hyvin. Aamiainen, aamupäivän välipala, lounas, päivällinen, iltapala. Joskin olen hoikka, mutta täysin terve, enkä enää mikään tyttönen.
Ruokakustannuksiin vaikuttaa luonnollisesti myös syödyn ruoan määrä. Ja elämäntavat vaikuttavat myös. Raskaassa ruumiillisessa työssä raatavat syövät selvästi enemmän kuin kevyessä toimistotyössä olevat ihmiset. Tietenkin ruokavaliokin saattaa vaikuttaa. Ja se, mistä ruokansa on tottunut ostamaan. Myös naisten ja miesten välillä voi olla huima ero, monet miehet saattavat syödä ainakin tuplasti sen mitä pieni hento nainen. Tämä tulisi aina muistaa/huomioida kun näitä vertailuja tekee.
Viidelläkympillä viikko ruokakuluissa pärjää hyvin, ja syö terveellisesti ja monipuolisestikin. Vaatii ruoan valmistamista raaka-aineista lähtien ja suunnittelua sen mukaan, mitä raaka-aineita saa tarjouksella. Lihat ja kalat tarjouksella, pitää hyödyntää mistä milloinkin niitä edullisesti saa.
Esim. tämän kauden kala on made, sitä saa just nyt, edullisestikin.
Kossua ja sipsiä