Minipillerit ja menkkojen poisjäänti sekä takaisin tuleminen
Hei!
Aloitin desogestrel sandoz minipillerit maaliskuussa 2015. Aluksi hieman alavatsakipuja, mutta ei mitään vuotoa puoleen vuoteen. Lokakuun lopulla alkoi ruskeahtava vuoto n. 2 viikon välein pari päivää, ja nyt joulukuussa menkat on tullu ns. "normaaleina" kahden viikon välein. Kokemusta? Mietin pillerimerkin vaihtoa koska en vaan jaksa tätä epäsäännöllisyyttä kun poissaoloon kerkesi kuitenkin tottua. Hoitsu sanoi että voi johtua elämänmuutoksesta (muutto) tai stressistä. Mitäs mieltä olette?
Kommentit (4)
Oma päätös tuollaisilla sekoittaa kroppansa.
Mulla täysin sama juttu! Harmittaa kun ehdin tottua ettei menkkoja ole. Mutta menkkakipuihin ja vuotoon auttoi juuri kuin halusinkin
Mini-pill vois olla sitten vaihtoehto, ainakin parempia kommentteja niistä kuullut. Joo, hormonit on perseestä mutta ei sitä paljaallakaan uskalla vedellä vuosikausia kun kortsut ei innosta.
Johtuu pillerien epäsopivasta hormonimäärästä sinulle.