Salkut on jaettu päähallituspuolueiden kesken
Uusi hallitus aikoo nostaa alkoholi- ja tupakkaveroa
15.4.2007 20:46, päivitetty 15.04. 20:56
Uuden hallituksen ohjelma on julkistettu.
Suomeen perustetaan uusi ministeriö: työ- ja elinkeinoministeriö. Ministeriöön tulee kaksi ministeriä. Valtiovarainministeriöön siirretään kunta- ja hallintoministerin tehtävät.
Ruuan arvonlisäveroa aiotaan laskea 17 prosentista 12 prosenttiin. Eläkeläisten verotus lasketaan korkeintaan palkansaajan verotuksen tasolle.
Alkoholi- ja tupakkaveroa aiotaan nostaa 30 miljoonalla eurolla. Energia- ja ympäristöveroihin tulee lisää 300 miljoonaa euroa. Maksujen korotukseen on tulossa 60 miljoonaa euroa.
Perintö- ja lahjaverosta luovutaan yritysten sekä maa- ja metsätilojen sukupolvenvaihdoksilta. Perintö- ja lahjaveron verotettavan tulon alarajaa nostetaan.
Uusi hallitus pyrkii 80 000-100 000 uuteen työpaikkaan tulevalla hallituskaudella.
Keskustan salkut: pää-, ulkomaankauppa- ja kehitys-, kunta- ja hallinto-, maa- ja metsätalous, liikenne-, kauppa- ja teollisuus-, sosiaali- ja terveys- sekä ympäristöministeri.
Kokoomuksen salkut: ulko-, sisä-, valtiovarain-, puolustus-, opetus-, viestintä-, peruspalvelu- ja asuntoministeri sekä eduskunnan puhemies.
IS-STT
Kommentit (3)
Kyllähän se raha jostain palveluihin ja tukiin tulee..
T: Ei nelonen.
" Työministeri ja oikeusministeri tulevat vihreistä, ja Rkp on saamassa kulttuuriministerin sekä EU:sta ja ulkomaalaisasioista vastaavan ministerin salkun." HS
kulttuuri näyttäis puuttuvan noista mutta mitä muuta