Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työttömyydestä ja koulutuksesta kysymyksiä auttakaa!

Vierailija
26.10.2015 |

Olen työtön jolla on ammattitutkinto. Minulla ei ole hakuvelvollisuutta opiskelemaan. Hain kumminkin korkeakouluun, jonka valintakokeeseen pääsen.

Jos tulen valituksi, ja otan paikan vastaan, voinko siirtää opiskelun aloittamista vaikka olen työtön? Ja jos en halua ottaa paikkaa vastaan, menetänkö työttömyystuen ja tulevaisuudessa opintotuen jos haen uudelleen? Haen ekaa kertaa korkeakouluun, ammattikoulun oon siis käynyt).

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole mitään vaikutusta mihinkään jos sulla kerran on jo tutkinto. Aikuinen, koulutettu ihminen saa hakea, vastaanottaa ja lykätä koulutuspaikkojaan niin paljon kuin huvittaa.

Vierailija
2/3 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos. Näin olen itsekin ymmärtänyt :) -ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Korkeakoulun aloituksen voi siirtää vain hyvästä syystä, esim. raskaus, varusmiespalvelus. Työttömyys ei ole hyvä syy, mutta aiemmin saattoi aloittaa ensimmäisenä vuonna vasta kevätlukukaudella menettämättä opiskeluoikeuttaan,

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yhdeksän