TK väittää, että mulla on kaksi lasta
Tämä on jo huippu! Kävin eilen Helsingissä xxx Terveysasemalla päivystyksessä pitkään jatkuneen flunssan takia. Edellisen kerran kävin noin kuukausi sitten asennuttamassa kierukan. En tiedä, mitä on oikein tapahtunut, mutta tämä omalääkärini (joka tosin on vaihtunut 2 krt viimeisen kahden vuoden aikana) luki papereitaan ja kysyi että onko LAPSET säästyneet flunssalta, johon sanoin että kyllä parivuotias tyttömme on ollut vähän nuhassa muttei muuta. Tähän lääkäri: Entäs se ALLE VUODEN IKÄINEN? Olin että mitä häh, ei meillä ole kuin se kaksivuotias tyttö, ei muita lapsia. Sitten tämä nainen tankkasi papereistaan "mutta täällä lukee että kaksivuotias ja puolivuotias tytär perheessä".
Toistin toisen kerran, että meillä on todellakin vain yksi lapsi, ja että miten voi olla mahdollista, että siellä papereissa on maininnat kahdesta lapsesta?
Lääkäri kohautteli vain olkiaan ja sanoi että "niin, siinä vaiheessa kun kirjoitetaan tietoja puhtaaksi on konekirjoittaja voinut tehdä virheen".
Noh, käynti oli loppumassa ja sain reseptin ja marssin ulos. Jälkikäteen vain alkoi hirvittää, että noinko helposti tulee tuon mittaluokan virheitä? Ja vieläkö on tosiaan joitain "konekirjoittajia" jotka kirjoittavat lääkärin merkinnät puhtaaksi? Eihän nykyään käytetä enää mitään sanelimiakaan? Tosin tämä kyseinen lääkäri ei tee mitään merkintöjä tietokoneelle vaan kirjoittaa kaikki käsin ruutupaperille ja on lisäksi ulkomaalaisperäinen...
Mutta näinpä helposti tulee jos jonkinlaisia virheitä potilastietoihin! Ajattelikin tällä viikolla pyytää kaikki potilastietoni oikoluettavaksi, jotta voin korjata mahddolliset muut virheet!
Kommentit (32)
Siellä on todennäköisesti lukenut kaksi- ja puolivuotias ja lekuri on tulkinnut väärin... Eikä kehdannu myöntää kun tajus mokansa ;DD
Eli se virhe kummittelee siellä aina, vaikka jossain jäljempänä oliskin korjaus.
Siellä on todennäköisesti lukenut kaksi- ja puolivuotias ja lekuri on tulkinnut väärin... Eikä kehdannu myöntää kun tajus mokansa ;DD
Hei toi on muuten ihan totta! Nyt vasta itsekin tajusin, kun luin tuon itse kirjoittamani tekstin. Huh. Tuo on todennäköisin selitys! Kiitos!
AV:ltä saa avun joka asiaan...
Jos oikein muistan, niin erilaisista virheistä on tehty kirja. Esim. on merkitty väärä jalka amputoitavaksi. Tai lukee "otetaan potilaasta valokuva ja annetaan potilaalle mukaan" (olisi pitänyt lukea että otetaan röntgenkuva). Näitä olisi hauska lukea, niin kauan kun virheet eivät ole omissa papereissa.
Mut menin eräälle Helsingin terveysasemalle hakemaan lääkärintodistusta raskaudenkeskeytykseen, ja lääkäri sanoi et mulle on tehty aikasemminkin keskeytys. Olin aivan ihmeissäni ja sanoin et ei kyllä ole tehty. Siellä kuulemma luki niin.
No,kai ne sen sieltä pois otti eikä enää tollasia virheellisiä tietoja ole. En sit tehny ollenkaan raskaudenkeskeytystä joten ei sinne tullut sit uuttakaan merkintää. Aiemmin en ole edes harkinnut aborttia joten ei voi sellaisestakaan erheestä olla kyse et olisivat unohtaneet korjata tiedot.
Eli se virhe kummittelee siellä aina, vaikka jossain jäljempänä oliskin korjaus.
Eli se virhe kummittelee siellä aina, vaikka jossain jäljempänä oliskin korjaus.
Mutta kai ne nyt tuollaiset täysin selvät virheet korjaa? Entä jos potilaan nimi tai sukupuoli ovat väärin? Tai siviilisääty? Kyllähän perustiedot pitää olla oikein ja niitä pitää olla mahdollista muuttaa.
lapsista jos asia ei heitä koske???
lääkäri sanelee oikeat tiedot väärän potilaan papereihin. Useampi ikkuna auki yhtä aikaa ja käy vanhanaikaisesti
lukumäärää veroehdotuksessa. Joka toinen vuosi on yksi, ja joka toinen vuosi kaksi lasta, vaikka jokusen kerran olen sen niille korjannut...
lukumäärää veroehdotuksessa. Joka toinen vuosi on yksi, ja joka toinen vuosi kaksi lasta, vaikka jokusen kerran olen sen niille korjannut...
jotka verottaja ystävällisesti hakaa mieheni ja appeni kesken. Eli jostain syystä appiukolla (pitkäaikaispaikalla tk:ssa) on meidän kuopus kontollaan :-)
ja ne säilyy siellä tiedostoissakin "ikuisesti", sillä tietoja ei saa jälkikäteen näpelöidä
ja alkuperäinen teksti on tallessa ja katsottavissa mitä on muutettu ja kuka on muuttanut
Minun äitini meni lääkäriin, ja lääkäri alkoi kysellä aivan outoja juttuja. Hän mainitsi sairauksia, joita äidillä ei ollut kuuna päivänä ollut jne.
Selitys: lääkäri selvitteli äidilleni jonkun toisen naisen potilastietoja....
mun veropapereissa kummittelee mun ex, edelleen, vaikka olen jo VAATINUT sen poistamista, kuinkahan persiillää on mun verotus?
ja ne säilyy siellä tiedostoissakin "ikuisesti", sillä tietoja ei saa jälkikäteen näpelöidä
eli kyllä niitä korjataan jälkikäteen
Joskus sain luettavakseni tiedot ja oli kyllä niin puuta heinää.
Jos muutan jonnekin pois kotikaupungistani, niin en kyllä pyydä potilashistoriaani mukaan. Kerron tarvittavat asiat uudestaan itse jos lääkärin tarve iskee.
En tiedä voiko niitä korjata enää vanhoihin tietoihin, voi vaan kirjottaa uudet ja toivoa että uusi lääkäri lukee vain ne uusimmat asiat.
Verotiedoissa myös virheitä ihan aina.
laskun, jonka mukaan olin käynyt äitiyspolilla ulkokäännöksessä. Soitin heti äitiyspolille ja sanoin, että tässä on nyt käynyt joku virhe (mitään kääntämistarvetta ei ollut, enkä siis todellakaan ollut ko. toimenpiteessä käynyt enkä äitiyspolilla minkään muunkaan asian tiimoilta laskuun merkittynä päivänä tai edes lähiaikoina), ja puhelimeen vastannut sh lupasi selvittää asian ja soittaa mulle takaisin. No, hän soitti pian takaisin, pahoitteli väärinkäsitystä ja kehotti repimään aiheettoman laskun ja mä ajattelin, että se on sillä hyvä. Kuitenkin, kun menin synnyttämään, se olematon ulkokäännös kummitteli edelleen mun papereissa, koska kätilö kysyi multa siitä... lieköhän se siellä vielä tänäkin päivänä.
ja ne säilyy siellä tiedostoissakin "ikuisesti", sillä tietoja ei saa jälkikäteen näpelöidä
eli kyllä niitä korjataan jälkikäteen
Vanha virheellinen teksti on jätettävä, koska lääkäri omalla allekirjoituksellaan sen on oikeaksi vahvistanut. Jokainen lääkärihän voisi peitellä jälkiään sanelemalla uusia juttuja ja poistattamalla niitä, jotka kertoo hoitovirheestä.
joku jolla on 2 lasta...