onko runsas purkkitonnikalan (vedessä) syönti huonoa?
Onko vaarallista/huonoa? jos syö n. 5 purkkia tonnikalaa viikossa. Tonnikanaa vedessä siis. Kun se on vähärasvaista ja sisältää paljon proteiinia!
Kommentit (14)
Canned tuna contains mercury, a contaminant that can cause nervous system damage, particularly in unborn babies and small children. Large amounts of mercury are dangerous for adults as well, which is why you should limit you how much you eat. You can safely eat a serving of canned light tuna every three or four days and a serving of canned albacore tuna every nine-to-14 days, according to the Natural Resources Defense Council.
Eli sisältää ilmeisesti jonkin verran elohopeaa.
Tonnikala alkaa olla paikoitellen kalastuksen vuoksi uhanalainen. Sen vuoksi en söisi kovin usein.
vaihda yljyiseen niin ei oo mitään haittaa... öljy tappaa elohopean
Uh, kuka voi syödä noin usein, se veteen säilötty maistuu raudalle. Osta silakoita! Muikkuja! Ja nuo aikaisemmat kommentit kannattaa tietenkin ottaa huomioon.
[quote author="Vierailija" time="25.03.2014 klo 22:35"]Tonnikala alkaa olla paikoitellen kalastuksen vuoksi uhanalainen. Sen vuoksi en söisi kovin usein.
[/quote]
Purkkitonnikala ei ole tonnikalaa vaan boniittia, jonka kanta on elinvoimainen
Itse syön sitä öljyssä olevaa aika usein, mutta siitä tulee helposti jotenkin huono olo jos syö paljon kerralla
Svenska Dagbladetissa luki näin 7.6.2012: Forskare avråder gravida från att äta konserver. SvD har visat att konserverad mat ger höga halter av det östrogenliknande ämnet bisfenol A. En stor amerikansk studie pekar på risker för bröstcancer hos apfoster som utsatts för kemikalien.
Tule jo sieltä vedestä syömästä, ettet vilustu!
Hei sinä joka miinustit tota boniittijuttua, tarkistappa Wikipediasta tai WWF:n tonnikalakantatiedotteesta jos et usko :) lukee myös useimpien purkkien kyljessä
Isoihin rasvaisiin kaloihin, kuten tonnikalaan, kerääntyy runsaasti raskasmetalleja. Sen vuoksi niiden syöntiä ei suositella montaa kertaa viikossa.
Elohopean määrä on aika vähäinen. Rasvattomana kalana se kerää vähemmän ymristömyrkkyjä kuin rasvaiset kalat, kuten lohet sillit ja silakat. Toisaalta rasvattomana kalana siitä ei mypskään saa niitä kalojen hyviä rasvoja, vaikka monta muuta terveellidtä ravintoaintta saakin (proteiini ei välttämättä ole niistä yksi, suomalaiset syövät niin paljon proteiinia, että se aiheuttaa meille jo merkittävän osan syöäsairauksistamme)
Mutta kaikessa tölkkiruoassa on tolkkien sisäpinnasta irtoavaa bisfenoliA:ta, ja jos sei olisi sitä niin sit olisi muovipinnotteen alla olevaa alumiinia. Bisfenoli A aiheuttaa syöpää ja kognitiivisen tason heikkenemistä, siis tyhmentymistä.
Lisäksi se "vedessä" myytävä tonnikala ei oikeasti ole issään vedessä, vaan suolavedessä ja sitä suolaa on siinä aika paljon.
että en mä nyt ihan viittä purkkia viikossa söisi. itse pyrin välttämään tölkkiruokaa ylipäänsä, mutta ehkä tölkki kuussa tai kahdessa menee yhteensä kuitenkin. Oma suosikkitölkkini on muikut tomaattikastikkeessa.
Minusta ekologian ja ehkä suolan saannin puolesta ei niin ok. Vaikka ko. laji runsas, kalastus ei ongelmatonta luonnolle. Ja kuinka moni kierrättää purkit?
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 09:59"]Minusta ekologian ja ehkä suolan saannin puolesta ei niin ok. Vaikka ko. laji runsas, kalastus ei ongelmatonta luonnolle. Ja kuinka moni kierrättää purkit?
[/quote]
Mä ainakin kierrätän, onneksi meillä on metallinkeräys. Se on totta että kalastus ei itsessään ole kestävää, mutta sitten pitäisi luopua käytännössä kaikesta paitsi kotimaisesta järvikalasta. Siihen ainakaan minulla ei tällä hetkellä ole varaa :/