Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä saa 60- 70-luvun vaatteita?

Vierailija
09.03.2007 |

pk-seudulla tai netissä

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin on kaapissa äitini mekko sekä anopin mekko tuolta ajalta. Mahtuvat päälleni. Kehtaisiko niitä käyttää ensi kesän juhlissa vaikka? Ovatko nyt in? (Ei sillä, että muodilla mulle nyt niin väliä olis..)

Vierailija
2/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pitäis vaan tietää missä.



Yksi tietämäni taitaa olla hiljattain lopettanut toimintansa. Kauppias rouva on nyt 90 v...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rakastan vintageous vaatteita ja ne on plussaks vielä muodissa ;)

Vierailija
4/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parasta vintagea Helsingissä myyvät Play it again Sam (Rauhankatu 2) sekä klassikkoliike Ruuturouva (Fredrikinkatu 16), josta saatat löytää vaikkapa vanhan Chanelin käsilaukun kohtuuhintaan.



Play it again, Sam



Rauhankatu 2, 00170 Helsinki

puh. 09 - 628 877

Avoinna: Ma-Pe 10.30 - 18.00, La 11 - 15.00

Käytettyjen vaatteiden (aina 1800-luvulta saakka) erikoisliike. Myös kengät, peruukit ja muut rekvisiitat.



Vierailija
5/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vintage-ostoksilla Arja Könönen



Vintage-muotihuoneen johtajattaren Arja Könösen opastuksella etsitään menneiden vuosikymmenten vaatteita ja asusteita arkeen ja juhlaan.



Arja Könönen on pyörittänyt Play it Again Sam ¿second-hand-kauppaa Helsingissä jo parikymmentä vuotta. Lieksalaisen ompelijan tytär ja tyyliniekka Arja vinkkaa ja neuvoo vintagen maailmaan vuosikymmenten kokemuksella.





Arjan kirppisvinkit:



Ihan ensimmäiseksi Arja kehottaa ottamaan ¿mallimitat¿, eli mittaamaan rinnanympäryksen, vyötärön ja lantion. Mittanauhaa kannattaa kuljettaa ostoksilla mukana, näin omia mittojaan voi verrata asun kokoihin.



On hyvä pitää mielessä, että vaatteiden mitat ja mittasuhteet olivat menneinä vuosikymmeninä ja -satoina erilaiset kuin nykyään, samoin leikkaus ja kaavoitus. Ennen vaatteet myös tehtiin istuviksi. Näistä johtuen vanhat vaatekoot eivät ole suoraan verrattavissa nykyisiin.



Tarkista vanhasta vaatteesta kiinnityssysteemit. Vintage-leninki kiinnitetään neppareilla, hakasilla tai metallivetoketjuilla vuosikymmenestä ja tyylistä riippuen. Muovivetoketjua ei vintage-vaatteista alun perin löydy. Se on kuitenkin voitu vaatteeseen vaihtaa myöhemmin.



Tutki aina vanhasta asusta sisätyöt. Jos löydät pesumerkintälaput, materiaalilaput tai saumurinsaumat, ei käsissäsi ole vintagea.



Etsiskele kirpputoreilta myös vanhoja lehtiä ja muotikatalogeja, sillä niistä löytyy mainiota referenssimateriaalia ja ne saattavat myös auttaa vanhojen asujen aikakauden ja kulloinkin vallalla olleen tyylin määrittelyssä.



Vanhoilla asusteilla kruunaat kokonaisuuden ja yhdistämällä vanhaa uuteen luot hauskoja yksityiskohtia. Etsi kirpputoreilta siis myös laukkuja, kenkiä, hattuja, koruja, vöitä, nailonsukkahousuja jne.

Vierailija
6/6 |
09.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

play it again samiin :D



t. riemukas ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme