Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Karppaajat HUOM!!!

Vierailija
01.02.2007 |

Syöttekö hedelmiä?

Mitä hedelmiä???

Kommentit (61)

Vierailija
1/61 |
02.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kärsi piereskelystä, hiivatulehduksista, aknesta, ylipainosta tmv. miksi siis alkaisin karpiksi? ..Kummasti vaan tutut hehkuttaa ko. ruokavaliota... Minä ajattelen näin; miksi rikkoa sitä mikä on ehjä? Karppajienkin tulisi ymmärtää, että ihmisellä voi olla hyvä olo, vaikka hän ei karppien tavalla syö.

Vierailija
2/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen samaa mieltä, että karppausta ei saa tuputtaa (tosin sitä virallisterveellistä vasta tuputetaankin, tyyliin kohtuus kaikessa...), mutta olen myös iloinen, että sinulla on karppituttavia.



Mä katson karppausta paljon laajemmalti kuin laihtumismuotona tai pierunestäjänä. Mä tarkastelen asiaa lähinnä nykytutkimusten valossa ja kaivan jatkuvasti uusia tutkimustuloksia. Näiden ansiosta olen totaalisen vakuuttunut siitä, että karppaus on ainoa järkevä keino syödä, mikäli haluaa välttää aikuisin diabeteksen, korkean kolesterolin sekä sydän- ja verisuonitaudit.



Eli vaikka voisi hyvin tavallisella ruokavaliolla, jota KTL meille suosittelee, niin silti se hiilihydraattien aiheuttama verensokerien vaihtelu saattaa edesauttaa suomalaisten kansantautien syntyä. Puhumattakaan siitä mitä nämä " kevyttuotteet" tekevät elimistöllemme lisäaineineen, teollisesti muokattuine aineineen ja transrasvoineen.



Siksi olen karppi. Ja jokainen saa syödä kuten tahtoo, mutta jokaisen olisi joskus hyvä syytä miettiä sitä ravintoasiaa vähän pidemmälle ja oman hyvinvoinnin kannalta tulevaisuudessa. Sinne suonien sisälle kun emme näe, emmekä haimaan, eivätkä niiden toimintahäiriöt välttämättä tunnu missään ennenkuin on liian myöhäistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin transsit ovat ihan eri juttu kuin teolliset transsit. Voissa olevalla transrasvalla on itse asiassa todettu positiivisia terveysvaikutuksia. Toimittaja vaan ei taaskaan tiennyt mitä kirjoitti.

Vierailija
4/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

58 - vielä miljoonannen kerran:

On olemassa kahdenlaisia transrasvoja, luonnollisia ja keinotekoisia. Voin (maitorasvan) transrasva on LUONNOLLISTA, ei millään muotoa vaarallista. Maitorasvan transrasva syntyy lehmän ruoansulatusjärjestelmässä.



Ihmisen ruoansulatusjärjestelmä pystyy käyttämään maitorasvaa - mukaan lukien sitä luonnollista tranrasvaa - hyväkseen. Luonnollinen rasva on aina terveellistä.



Vaaralliset transrasvat syntyvät, kun kasviöljyjä kovetetaan (hapetetaan eli hydrogenisoidaan) korkeissa lämpötiloissa käyttämällä metalleja katalyytteina. Luonnollinen kasviöljyjen rasva muuttuu kovetetuksi rasvaksi, jota ihminen ei voi käyttää. Nämä ovat siis keinotekoisia transrasvoja, ja nämä ovat vaarallisia.



TÄSSÄ ON SE ONGELMA: soluissa on reseptori, " paikka" , maitorasvan luonnolliselle transrasvalle (muun luonnollisen rasvan lisäksi, tietenkin). Solu luulee, että kasvipohjainen transrasva on samaa ainetta ja ottaa sen vastaan. Solu ei siis pysty käyttämään transrasvaa eikä pysty ottamaan muutakaan tilalle. Solusta tulee toimintakyvytön: Rasvaliukoiset vitamiinit eivät imeydy, solu ei pysty uudistumaan jne.



Meneekö jakeluun? Keinotekoisen transrasva syöminen on kuin söisi muovia. Niiden ja SVT-tautien välinen vahva korrelaatio on todettu jo 1950-luvulla. Elintarviketeollisuus käyttää niitä, joska ne ovat halpoja ja pidentävät elintarvikkeiden hyllyikää massiivisesti: " muovi" kun ei härskiinny. Kasvisrasvojen imago parempina rasvoina tukee niiden käyttöä myös.



Ja siinä Hesarin jutussa vertailtiin ainoastaan levitteitä, jotka ovatkin AINOA elintarvikeryhmä joista keinotekoiset transsit on siivottu pois viimeisen 15 vuoden aikana. Miksiköhän? Osoittaa myös huonoa ammattitaitoa, ettei luonnollisia ja kainotekoisia transseja osattu erottaa toisistaan.



Valmisruoissa (myös kevyttuotteissa), kekseissä, halvassa suklaassa, valmisleivonnaisissa, rankalaisissa yms. yms. niitä käytetään edelleen yleisesti.

Vierailija
5/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en kyseisiä tuotteita käytä juuri koskaan, mutta levitteissä aion jatkossakin valita kevyemmän vaihtoehdon. Ja arvatkaa karpit mitä? Voin erinomaisesti. Harmittaako? ;)

Vierailija
6/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä tietenkään harmita: ei mulla ole intressiä voittaa (tyhjänpäiväisiä) väittelyitä.



Toivoisin vain yleiseen ravintotiedottamiseen rahellisempää otetta. Ei ole ihme että ihmiset ovat sekaisin siitä, mikä on terveellistä ja mikä ei, kun terveysvalistus on epämääräistä ja jopa harhaanjohtavaa.



Tuoteselosteita pitäisi opettaa tulkitsemaan enemmän. En ihmettele sitäkään, että tämä tranrasva-asia hämmentää, sillä eihän missään tuotteessa lue että " sisältää transrasvaa" , vaan niissä lukee että " kasvirasvaa" , " osittain kovetettua kasvirasvaa" tai " kovetettua kasvirasvaa" .



t se transseista kirjoittanut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kevyeksi - tai paremminkin terveelliseksi - voisi laskea elintarvikkeen, jossa ruoan ravinnesisältö- ja monipuolisuus ovat energiatiheys järkevässä suhteessa toisiinsa. Leivässä esimerkiksi on aika pläjäys energiaa suhteessa ravinnesisältöön, eli siis vitamiini-, kivennäis- ja hivenainesisältöön.



" Kevytlevitteitä" voi tehdä myös itse: siitä vaan oliiviöljyä, voita ja rahkaa sekaisin sellaisessa suhteessa joka itselle sopii. Ei ole teollisia prosesseja eikä lisäaineita!



Uusi terveysmotto voisi olla: Tiedä mitä syöt!

Vierailija
8/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Vierailija:


Enkä syö nyt karpatessanikaan. Mutta hedelmän päivässä voinee syödä, riippuu mahtuuko omiin hiilarirajoihin.

Tältäkin palstalta lukee useasti karppaajista, jotka ovat sokeririippuvaisia ja vetivät 10 munkkia kerralla, kunnes aloittivat karppaamisen.

6

AA-kerhon palstalla voisi olla:

" Tältäkin palstalta lukee useasti aa-kerholaisista, jotka ovat alkoholisteja ja vetivät kossun päivässä, kunnes raitistuivat."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omasta mielestäni MINÄ olen saanut olla se, joka saa aina olla puolustamassa omaa ruokavaliotaan, koska MUUT siitä kysyvät oikein inttäen. Viimeksi eilen sain taas murhaavia katseita koska en suostunut syömään kyläpaikassa tarjolla olevia pullia. Kyläpaikassa TIEDETÄÄN, että olen karppi, enkä pullaan koske.



Jos joku on kasvisruokailija, niin ei häntäkään kukaan yritä puoliksi pakottaa syömään lihaa.



Minkä ihmeen vuoksi ihmiset ajattelevat, että karppille kun vähän näyttää ruttuista naamaa, niin kyllä se suostuu vähän ottamaan. Miksi minun pitäisi ottaa edes vähän, sillä sillä perhanan pullanpalalla ei juuri ravitsemuksellista arvoa elimistölleni ole, enkä minä elä syödäkseni, vaan minä syön elääkseni.



Alunperin siirryin karppiruokavaliolle suolisto-ongelmieni vuoksi, jotka ovat nyt loppuneet, kiitos karppiruokavalion.



Oletteko te ihmiset täysin idiootteja? Pitäisikö minun todellakin ottaa pala sitä teidän äklöpullaanne ja sitten lähteä taas ambulanssilla sairaalaan tiputukseen ja morfiinia vääntämään, kun on niin helkutilliset kivut?



Kiitos, mutta ei kiitos. Ihan riittävän monta kertaa olen sairaalaan jo joutunut, kyllä minulle nyt jo riittää.



Minulle on se ja sama, miten muut syövät. Itse olen omaan ruokavaliooni täysin tyytyväinen, mutta lähipiirilleni tämä ruokavalio tuottaa jostakin täysin käsittämättömästä syystä paljon päänvaivaa. Koskaan ennenkään ei ole minua varten tarvinnut pullia vääntää, joten eipä tarvitse nytkään.



On se hassua, kun MINUN ruokavalioni on MUILLE ongelma...HAH!

Vierailija
10/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hohhoijaa. Tuo juuri on karppien ongelma: moralisoidaan toisten syömisiä. Mitä ne sinulle kuuluvat?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvinaisen terveellinen asenne syömiseen ja liikkumiseen. Harmi, ettei hän enää päivitä niitä sivuja. Suosittelen.

Vierailija
12/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekana kutri morkkaa jokaisen pikadietin mitä on olemassa, ja kohta hän tekeekin kirjan " näin laihdut viikossa" tms...



Kutrilla on oma lehmä ojassa, kirjoja pitää saada myytyä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja 66, en väittänyt että kasvirasva on sama asia kuin transrasva. Kasvirasva on sana, jolla on eri yhteyksissä eri merkitys. Viittasin tuoteselosteisiin.



1) Kaikki luonnolliset kasviperäiset rasvat, kasvisrasvat (tai kasvirasvat), ovat öljymuotoisia. Tässä mielessä kasvirasva tarkoittaa siis kasviksesta peräisin olevaa öljyä.



2) Tuoteselosteissa sanalla kasvirasva tarkoitetaan nimenomaan näitä kovetettuja kasvirasvoja, jotka voivat sisältää transseja. Jos siis haluaa välttää transrasvoja, niin tuo on se koodisana, jolla sen voi bongata. Jos tuotteessa on käytetty kasviöljyä, siinä myös lukee kasviöljy, ei kasvirasva.

Vierailija
14/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


ekana kutri morkkaa jokaisen pikadietin mitä on olemassa, ja kohta hän tekeekin kirjan " näin laihdut viikossa" tms...

Kutrilla on oma lehmä ojassa, kirjoja pitää saada myytyä.

Pikadieettien hyödyttömyys ja jopa vaarallisuus ovat yleisessä tiedossa eikä pikadieettejä voi suositella oikeastaan kenellekään. Ja Kutri ei ole julkaissut mitään " näin laihdut viikossa" -opusta, vaan pysyvään painonpudotukseen keskittyvän kirjan " Sinä onnistut" . Ja karppiruokavalioon liittyviä kirjojahan ei ole julkaistu yhtään...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Vierailija:


ekana kutri morkkaa jokaisen pikadietin mitä on olemassa, ja kohta hän tekeekin kirjan " näin laihdut viikossa" tms...

Kutrilla on oma lehmä ojassa, kirjoja pitää saada myytyä.

Pikadieettien hyödyttömyys ja jopa vaarallisuus ovat yleisessä tiedossa eikä pikadieettejä voi suositella oikeastaan kenellekään. Ja Kutri ei ole julkaissut mitään " näin laihdut viikossa" -opusta, vaan pysyvään painonpudotukseen keskittyvän kirjan " Sinä onnistut" . Ja karppiruokavalioon liittyviä kirjojahan ei ole julkaistu yhtään...

Olin väärässä, se olikin 12 viikkoa. Kuitenkin, 12 viikkoa on suht lyhyt aika muokata vartaloa oikeasti.

Vierailija
16/61 |
03.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten jatketaan ohjeiden mukaan omatoimisesti. Ei kai kukaan oikeasti loppuelämäänsä elä kirjaimellisesti jonkun kirjan mukaan? Ja karppikirjoissahan ei ole mitään parin viikon induktiota...

Vierailija
17/61 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marjoja kylläkin.

Vierailija
18/61 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitäkään en syönyt ennen karppausta yhtään. Tai no kurkkua ja Forssan punajuurisalaattia...

Vierailija
19/61 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

paljon sokeria. Itse en juuri syö hedelmiä, varsinkaan banaania. Riippuu siitä, kuinka alhaalla hiilarinsa haluaa pitää. Hyväkarpit usein syövät hedelmiä.

Vierailija
20/61 |
01.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun he yleensä ovat olleet hirveitä pullamössön mussuttajia ja nyt sitten nipoilevat hedelmistä. Olisivat aikoinaan jättäneet munkit syömättä ja syöneet vaikkapa omenan sen sijaan, niin ei tarvitsisi nyt karpata. :)



6

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi viisi