Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tajusin juuri etten ole desinfioinut tuttipulloja tai tutteja

Vierailija
24.06.2012 |

kuin kerran, eli uutena. hups.



nim.2 lapsen äiti

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ymmärrä miksi niitä pitää desinfioida. Mikä hyöty siitä on kun menevät kuitenkin tavalliseen keittiön kaappiin säilytykseen tai heti käyttöön. Jos ei niitä steriloinnin jälkeen säilytä steriilissä olosuhteessa, ei ne steriilinä pysy. Noiden sterilointi tuntuu minusta hätävarjelun liioittelulta jos kyseessä on normaali terve lapsi.

Vierailija
2/5 |
24.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveitä lapsia kummatkin, ei allergioita, astmaa tai muuta vaivaa. Hätävarjelua sanon minä. Maalaisjärkeä saapi käyttää..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä desinfioisin pulloja tai tutteja tyypille, joka nuoleskelee lattioita ja käy järsimässä kenkiä eteisessä? Ehkä olisin aluksi deisnfioinut, jos olisi ollut korvikelapsi, mutta koska napero oli osasi ryömiä ennen kuin sai muuta kuin äidinmaitoa ravinnokseen, ei ollut mitään järkeä ryhtyä hysteerisesti desinfioimaan mitään. Terve lapsi kaikin puolin.

Vierailija
4/5 |
24.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mäkin olen joskus miettinyt, miksi niissä käyttöohjeissa käsketään steriloimaan kun ei siitä ole mitään hyötyä eikä kukaan järjissään oleva sitä tee. Tulin siihen tulokseen, että syitä on kaksi; ensinnäkin kun varoitetaan kaikesta mahdollisesta ja käsketään tehdä tuollaisia älyttömiä varotoimia, valmistajaa ei voi saada vastuuseen mistään. Toiseksi monissa maissa hanaavesi ei ole kovinkaan puhdasta ja siinä peseminen ja huuhteleminen voi sitten olla jonkinlainen riski vauvalle. Eli silloin voi olla eri asia kuin täällä Suomessa jossa vesi on puhdasta ja turvallista.

Vierailija
5/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikää 8 ja 4. Kummallakaan ei allergioita, korvatulehdukset yhteensä voi laskea yhden käden sormilla jne. Taisin esikoiselle desifioida pari kertaa, sitten se jäi. Kakkoselle en sitten tehnyt mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän viisi