16-vuotiaani hakee itse kaljansa, viininsä ja siiderinsä
Joten mitäs teet. Korkeintaan voi yrittää puhua järkeä jne., mutta todella paljon asiaan ei voi vaikuttaa, jos kerran voi ostaa vapaasti kaupasta.
Kommentit (15)
Minäkin olin niitä vanhan näköisiä joka pääsin jo 15-vuotiaana K21-yökerhoihinkin kunhan menin yksin enkä missään teiniporukassa. Ja tosiaan myytiin juomia myös. Varsinkin tytöt jotka meikkaa voivat näyttää oikeasti vaikka kolmikymppisiltä laitettuna jos vielä pukeutumistyyli on sellainen hillitympi eikä pissis.
Tuohon on tosi vaikea puuttua. Lieassakaan ei voi kokoaikaa pitää. Valistusta ja keskustelua, eipä sitä paljoa muuta voi. Vaikka ainahan niitä hakijoita löytyy, jos itse ei pysty ostamaan. Eipä siihenkään voi vaikuttaa...paitsi tietty jälkeenpäin.
Aika moneen kauppaan saisi olla menemässä sanomaan, eikä sekään auttaisi. Asumassani maassa on mietojen alkoholien ikäraja 16 vuotta eli repikää siitä. Ei ole helppoa vanhemmilla täällä.
Ja halpaa pn, halvin viinipullo jotain 2 euroa, halvin kaljakori 6 euroa. Kyllä teineilläkin nyt sen verran rahaa on.
Aika moneen kauppaan saisi olla menemässä sanomaan, eikä sekään auttaisi. Asumassani maassa on mietojen alkoholien ikäraja 16 vuotta eli repikää siitä. Ei ole helppoa vanhemmilla täällä.
Ei ne paikalliset vanhemmat varmaan pidä sitten 16-vuotiaiden kohtuujuomista pahanakaan kun se kerran on laillistakin...
Meillä oli kotona aina periaate että kun on rippikoulun käynyt (eli 15) niin sen jälkeen sopii juoda ja sekstailla ;)
Kyllä alkoholi on ongelma täällä ja nuorison juominen. Nuori on nuori, oli laki mikä tahansa. Ette kai tekään pidä nuorison juomista pahana vain lain takia?
"Ei minun lapseni ainakaan tuollaista tekisi, olen heidät niin hyvin kasvattanut" jne
Ahaa, nuorison juomisongelma on ongelma vanhemmille, koska lakia rikotaan, ei itse juomisen takia. En tiennytkään, tai en ainakaan itse ajattele niin.
tämä alkoholikeskeinen yhteiskunta täällä Suomessa;"kaljansa", "siiderinsä"...ihan kuin se olis tosi normaalia yleensäkin ryypätä ja ryypätä tuossa iässä ja, että kaljat ja siiderit jotenkin niinkuin kuuluu elämään. Kuulostaa myös siltä, että tuota tapahtuu ihan säännöllisesti ja se ei ole normaalia. Kutsuisin sitä jo päihdeongelmaksi. Ompa tainnut kotoa saada tuon mallin. Mistäs sinä hankit kaljasi....
Joo, asutaan miehen kanssa täällä sillan alla, kurkin just, että tuleeko mies jo takaisin kerjuulta. Täällä on asuttu jo pari vuotta, kun yömajassa oli niin ankeeta.
Joten mitäs teet. Korkeintaan voi yrittää puhua järkeä jne., mutta todella paljon asiaan ei voi vaikuttaa, jos kerran voi ostaa vapaasti kaupasta.
mistä hakee.
Tai teet itse rikosilmoituksen -loppuu kaupalta alkoholin myynti hyvin äkkiä.
monia täysi-ikäisiä kavereita, jotka varmasti hakevat tarvittaessa viinat ym, mutta olen kyllä puuttunut alkoholin käyttöön. Ei se toki helppoa ole, mutta ei mahdotontakaan. Ainakaan en aio nostaa käsiä ylös ja sanoa, että ei voi mitään.
Keskustelkaa miehen kanssa ja paattakaa yhteinen strategia. Sitten otatte nuoren puhutteluun ja teette selvaksi miksi ylenmaarainen ryyppaaminen ei ole teidan kodissanne sallittua, ja mitka on uudet saannot. Kotiaresti yms voi olla vaikea toteuttaa koska se herattaa teinissa halun karata ulos konstilla milla hyvansa. Mutta viikkorahat pois, kannykka pois, omasta huoneesta telkkarit, pelikoneet, tietsikat... mita nyt sitten teidan systeemiin sopii. Tsemppia!
Eikö ole muka mitään keinoja? Kotiaresti, rahahanat kiinni, mukavuuksien ja etuuksien karsiminen?
Itsekin join tuon ikäisenä, isoveli haki viinipullon bileisiin. Salaa tapahtui, vanhemmat eivät epäilleet. Jos olisivat älynneet epäillä, olisivat varmaan käyttäneet nuo ensin mainitsemani konstit.
että eivät myy lapsellesi. Äläkä nyt sinä ainakaan anna rahaa tuohon elämäntapaan.