Millä perusteilla määrätään sokerirasituskokeeseen?
Kommentit (10)
Itse olen normaalipainoinen. Tuttava taas määrättiin rasituskokeeseen, kun odotti 40-vuotiaana ja BMI oli 25. Hänen suvussaan ei ole diabetestä.
olla se (minulla oli) kohdun korkeuden mittaa kuvaava käyrä oli " liian" jyrkästi nouseva. Painon nousu oli ok, jopa hyvinkin maltillinen. Ei ollut sokeria kuitenkaan.
jouduin sokerirasitustestiin koska neuvolassa virtsasta löytyi useampana kertana sokeria.
Testitulokset kuitenkin oli normaalit ja normaalikokoisen vauvan synnytin.
Määrätäänkö se kaikille sitten, en tiedä?
Kahdessa raskaudessa kävin kokeessa eikä mitään erikoista. Virtsassa ei koskaan sokeria. Kuitenkin kun jouduin osastolla viikoiksi makaamaan siellä verensokeriarvojen huomattiin kuitenkin olevan koholla.
jos bmi on yli 28 muistaakseni, niin silloin määrätään. tai jos on sokerit koholla, sen näkee vissiinkin pissasta helposti, ja pissa tutkitaan ainakin meidän neuvolassa joka kerta. ja esim. edellisessä raskaudessa ollut raskausdiabetes varmaankin johtaa tutkimuksiin seuraavassakin raskaudessa, luulisin.
Raskausdiabeteksen diagnoosi perustuu kahden tunnin sokerirasituskokeeseen, joka tehdään yleensä 26-28 raskausviikolla niille raskaana oleville naisille, joilla on raskausdiabeteksen riskitekijöitä:
- edellisessä raskaudessa patologinen sokerirasitus
- jos neuvolan virtsanäytteessä sokeria toistuvasti
- äiti yli 40 v
- synnyttänyt yli 4500 g lapsen
- nykyraskaudessa selvästi kookas sikiö.
Itse jouduin aikanani esikoisesta kun isälläni sokeritauti ja olen lievästi ylipainonen.
Jos ylipainoa, suvussa diabetestä tai edellisissä raskauksissa raskausdiabetes.
Tai jos terkka ottaa sokeriarvot verikokeesta ja on koholla.
JOtkut nuoret terkat lähettävät usein ihan " varmuuden vuoksi" kun ovat epävarmoja ja tästä gestaatiodiabeteksestä on paljon puhuttu
Hyvä että tarkkailevat.
Ei virtsaan erity sokeria läheskään aina jos sitä tarkoitit.
Vierailija: