mitä tehdä vähän yli 1 vuotiaalle
joka puree, lyö, ottaa ihoa sormien väliin ja vääntää, repii hiuksia yms. jos hänen kanssaan ei koko ajan touhua jotain? Sisarelleen tämä on todella ikävää, ja hän onkin ihan naarmuilla ja mustelmilla kun 1 v voisi melkeimpä sanoa että pahoinpitelee. koko ajan en voi olla vieressä kun pitäis siivota ja syödäkin välillä. onko kokemusta tällaisesta? johtuuko siitä ettei saa asiaansa sanottua, turhautuu ja alkaa tehdä pahojaan.
Kommentit (12)
niin pieneltä siihen. sanokaas viisaammat voiko 1 v 3 kk laittaa jo jäähytuoliin? pelkään vaan ettei ymmärrä tätä rangaistusta. siis ettei osaa yhdistää puuhiinsa vaikka heti laittais. kun on niin pieni vielä.
ap
Ne tarvitsee aina pieniä ja vahvasormisia työläisiä...
Jos et samalla kurita muuten niin tuskin lapsi siitä traumoja saa ja luulisin kyllä, että oppii aika piankin yhdistämään puuhat ja jäähypenkin. Jäähypenkki voinee olla vaikka syöttis nostettuna pois ruokapöydän vierestä, että ei yhdistä sitten ruokatilannetta rangaistukseksi. Jos napakasti sanot 'ei' ja nostat heti jäähylle, yhdistänee siis jäähyn tekosistaan seuraukseksi. Ainakin meillä 1v3kk oppi tosi nopeasti, että kun temppuaa joutuu (pääsee) pois ruokapöydästä. Oli siis venkoilija ruokailun kanssa ja aloin sitten nostaa pois pöydästä, kun alkoi tehdä siinä hölmöjä. Aika äkkiä alkoi hölmöillä tahallaan, että pääsi pois pöydästä.
Joku rangaistus olisi minusta tärkeä antaa isomman sisaruksen vuoksi. Aika nopeasti alkaa se sisarkateus jos huomaa, että toisella on eri säännöt ja erityisesti jos toisella on lupa satuttaa toista. Ymmärrettävää tämä, riemastuisin minäkin vastaavassa tilanteessa.
Koska jostain täytyy aloittaa, voisit yrittää laittaa jäähytuolille tai seisomaan nurkkaan. Ja jos ihan eka kertana ei ymmärrä miksi niin tehdään, niin toka, tai kolmantena kertana ymmärtää. Ei vältämättä suostu pysymään nurkassa, mutta sitä voi valvoa, ja ajan myötä hän kyllä ymmärtää asian. Pienetkin lapset ymmärtävät todella paljon, on tärkeätä olla aliarvioimatta heidän kykyjään. Todennäköisesti tilanne meni niin pitkälle, kun se on mennyt juuri siitä syystä, että ajattelit, että tuon ikäinen ei kuitenkaan ymmärrä....
nyt alkaa kuri tässä talossa pikkuisellekkin! jotenkin olen katsonut läpi sormien tähän asti mutta kannustavat vastaukset sai mut ajattelemaan toisin.
Mun mielestä 1-vuotias ei todellakaan ymmärrä mitään jäähytuolia. Minusta paras keino olisi se, että juuri siinä tilanteessa lasta kielletään ja sitten näytetään jotain muuta tekemistä. Ei tuon ikäinen osaa ajatella syytä ja seurausta.
Ja sitten on vielä sekin, että 1-vuotias tarvitsee paljon vanhemman syliä. Olisiko mahdollista, että tekisit kotitöitä niin, että lapsesi oli vaikka kantorepussa selässä?
että meillä nuorimmainen teki samaa, mutta tuo jäähypenkki on auttanut ja käytetään sitä vieläkin; lapset nyt 5v ja 6v. Yleensä ensin varoitan ja jos se ei auta niin sitten penkille mietiskelemään
Lapsi kaipaa huomiota ja hakee sitä negatiivisesti riehumalla. Jos nyt sitten isket hänet jäähypenkille, opetat että lapsesi ei ansaitse äidin huomiota.
Aiheesta lisää
http://olotila.yle.fi/sisallot/blogit/perhepaletti/lapsen-rauhoittaminen
En missään nimessä suosittele jäähyä tuon ikäiselle. Kyllä pitää muita keinoja löytyä. Tuon ikäisen käsityskyky ei riitä vielä ymmärtämään oikein jäähyn merkitystä. (Puhuitte että lapsi oppii jäähyllä syy-seuraussuhteita, mutta lapsen kanssa on parempi opetella syy-seuraussuhteita ensin positiivisilla asioilla. Niitä negatiivisia arki tuo tullessaan väkisinkin, ja sitten vanhempana voi ottaa jäähyt kuvioihin jos tarvitsee.)
Joskus (kun ei-toivottu käyttäytyminen on jatkunut vasta vähän aikaa), voi keinona toimia ns. sammuttaminen. Eli ei sen kummemmin reagoida lapsen nipistämiseen etenkään kiljumalla tai huutamalla, vaan neutraalisti ohjataan lapsi muihin kiinnostavampiin puuhiin. Joillekin lapsille huutaminen tai hassun kuuloinen kiljahdus on kuin palkinto. Nipistelystä ja lyömisestä menee hohto, kun siihen ei reagoida.
Itse sammutin puremisen esikoiselta juuri tällä tavoin, "sammuttamalla". Nyt kun pikku-kakkonen vuorostaan nipistelee ja läpsii, niin sammuttaminen on vaikeampaa, koska tietenkään en voi vaatia 3-vuotiaalta esikoiselta että hän myös suhtautuisi neutraalisti pikkusisaruksen kiusaamiseen. Olen kuitenkin yrittänyt edelleen pitää neutraalia linjaa, tai sitten moittimisen sijaan näyttänyt lapselle miten voisi kontaktia ottaa.Eli kun lapsi tulee nipistämään ja läpsimään, näytän surullista ilmettä hetken, ja sen jälkeen otan lapsen kädestä kiinni ja näytän miten haluan että minuun kosketaan. Esim. näytän ja sanon että "silittää äitiä", "äiti tykkää" ja hymyilen. Jos lapsi yrittää nipistää tms. uudestaan, menen kauemmaksi ja näytän etten halua tuollaista. Siskon kanssa sama, että jos Ninni nipistää siskoa, niin sanon että "Ninni hoitaa" tai Ninni silittää". Näytän siis miten kuuluu tehdä, enkä erityisemmin anna arvoa negatiiviselle käytökselle. Tai siis sillä ei ainakaan saa huomiota.
Tsemppiä
ei todellakaan mitään jäähypenkkiä tai nurkassa seisottamista noin pienelle, vaan tilanne ohjataan positiiviseen suuntaan. meidän 1-vuotias ainakin harhautuu todella helposti pienillä konsteilla pahanteosta pois. ruokapöytäpelleilyyn vinkki: värikäs alusta jossa kuvia teipeillä kiinni ruokapöytään.. meillä syödään rauhallisesti nykyään kun lapsella on muumitabletti edessään ja samalla osoittelee siitä kuvia ja äiti kertoo (lukuisia kertoja päivittäin =) muumipeikko, muumipappa..
se johdu juuri siitä. Voiko tuon ikäiselle kokeilla jäähytuolia? Siinä huomaisi pikkuhiljaa, että kun tekee hölmöjä, niin joutuu jäähylle.