Lasten kanssa Milanoon - mitä kivaa siellä on 7- ja 5-vuotiaille? :)
Kommentit (15)
Pari kurppaista puistoa joista loytyy tivolikin, HopLopin tyylisia leikkipaikkoja ja pari museota. Meilla asuu mummi siella joten paljon kayty. Mutta ei musta mikaan ihanne paikka lapsille.
castellolla ja corso buenos airesilla.
En kyllä pidä ollenkaan lapsipaikkana.
Tai ehkä sitten matkustaisin sinne läheisille järville... Musta se kaupunki oli aika tylsä aikuisillekin. Toki jos tykkää shoppailla luksusmerkkejä niin sitten!
Olen muutaman kerran käynyt. Keskustassa on yksi pieni leikkipuisto - muuten en onnistunut löytämään mitään - paitsi Duomon ja shoppailua.
Jos matkat olet jo varannut, hypätkää rautatieasemalla junaan ja matkustakaa pohjoiseen Comoon tai länteen Stresan suuntaan. On molemmat mukavampia lasten kanssa.
Tuon ikäiset nauttivat esim. rantalomasta, huvipuistolomasta. Ja niitähän riittää jo ihan kotimaassakin.
jos siellä on jotain sellaista, minkä vuoksi sinne itse haluaa. Kai aikuinen sentään saa sen matkakohteen päättää? Meillä on lapset kyllä lähdössä innolla aina matkoille, mentiin sitten minne hyvänsä.
Ja aikuisille kanssa jos ei ole rahaa shoppilla.
Tosin en löytänyt sieltä mitään shoppailemisen arvoista niillä ylihinnoilla.
Ainut paikka muutenkin missä en ole viihtynyt.
Vaikka siellä 25 v pyörin. Jos musta kiinni en menen sinne enää eläissäni, enkä kuolemankaan jälkeen
Ei meidän pakko siellä keskustassa ole pyöriä - minkälaisia lomakohteita kaupungin ympärillä on (max 100 km)?
ap
Josta jatkettiin Peschiera del Gardalle (tunti junalla).
Oltiin kolmen lapsen kanssa. Käytiin Duomon katolla, kaupungilla kävelemässä, vähän shoppaamanssa ja leikkipuistossa.
Oli ihan tarpeeksi tuo yksi päivä siellä lasten kanssa.
Juuri 7 v kysyi, että voitaisiinko taas mennä sinne Italiaan mutta ei sinne Milanoon vaan suoraan järvelle ;)
Ihanaa seutua! Katso : http://www.kalevatravel.fi/liikematkat/traveller/2007_01/fi_FI/0107_lag…
molemmat on aivan ihania paikkoja. Aikaa jos löytyy niin käykää myös Gardalandiassa.
Pitäisiköhän mennä tuonne Garda-järvelle sittenkin koko ajaksi? Mitä muita lapsiperheiden kohteita siellä on huvipuiston lisäksi?
ap
Solo la nebbia, c'avete solo la nebbia, solo la nebbia, c'avete solo la nebbia!
Eli pelkkää sumua siellä Milanon-puolessa on. :)
Itse miellän Milanon paremminkin aikuisten reissulle sopivaksi kohteeksi.