Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MLL:n hoitajat - liian kallis palvelu?

Vierailija
28.12.2005 |

Onko teidän mielestänne 4,2¿ per tunti ylihinnoilteltu taksa lastenhoidosta?



Mikä on teidän mielestänne kohtuullinen maksu lasten hoitamisesta?



Onko teidän mielestänne hoitoalan palkat muutenkin ylimitoitetut - vai onko tilanne se, että OMIEN lastenne hoidosta ette haluaisi/suostuisi maksamaan juuri mitään (koska eihän siitä teillekään kukaan juuri mitään maksa), mutta sitten muuten teidän mielestänne hoitoalan arvostuksen pitäisi olla korkeammalla ja tämän näkyä myös palkassa?



Pitäisikö teidän mielestänne lasten hoitajien (esim vaikkapa naapurin 10-15-vuotiaiden lasten) suostua hoitamaan teidän muksujanne 2¿ tuntipalkalla?



Olisiko se teidän mielestänne kohtuullinen korvaus?



Mitä te tekisitte, jos lapsille tapahtuisi jotain sillä aikaa, kun naapurin 10v olisi kaitsemassa mukuloita? Jättäisittekö palkan maksamatta? Olisiko teidän mielestänne vika 10 vuotiaassa?



Antaisitteko oman 10-vuotiaanne hoitaa naapurin lapsia? Jos antaisitte, niin mitä tekisitte, jos lapsenne " tyrisi" homman ja esim yksi lapsista karkaisi ulos ja hukkuisi?



Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mielestä MLL:n hoitajat on suorastaan sikamaisen halpoja. Nostan todellakin hattua niille, jotka tuolla palkalla tekevät työtä. Käytän hoitajia silloin tällöin ja pyöristelen maksaessani reippaasti ylöspäin, ovat hoitajat rahansa ansainneet.

Vierailija
2/10 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei yhtään liikaa maksa sellainen hoitaja ottaen huomioon se suuri vastuu joka vieraasta lapsesta on.Sama julkisella puolella.

Ja ennenvanhaan on sattunut vahinkoja yms lapsenlikoille, ei ole ollut vaan hyvä juttu että kakarat on hoitanet kakaroita.Omia sisaruksia tai tuttuja.Itse hoitajana pidän alarajaa jonka alle en suostu toisen lasta hoitamaan.Tämä on yleensä hyväksytty vanhempien taholta.Jos kyse on säännöllisestä hoidosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäisistä hoitajista teillä on kokemusta?



Terveisin 25vuotias MLL:n hoitaja

Vierailija
4/10 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

heitä oli ollut alunperin kolme, mutta pienin hukkui. Sisaren oli pitänyt katsoa perään, mutta hän unohti ja nukahti kesken kaiken. Veli meni ulos eikä sitten kai ollut päässyt vedestä omin avuin ylös.

Vierailija
5/10 |
29.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ovat olleet vähän " vanhempia" (lapsi voi saada kohtauksia, mikä voi olla pelottavaa)

Vierailija
6/10 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä mä maksan siivoojalle monta kertaa enemmän:P eikä tulis siitäkää mieleeni purnata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin sitten kun mennään siihen että sama hoitaja on useita tunteja kerrallaan niin vois olla vähän jotain tasoitusta. Minusta oli aika kohtuutonta kun kaverilla oli lapsenlikka illalla klo 18-24 ja hoiti kahta lasta. Maksu oli 100¿, kun piti vielä taksikyyti maksaa kotiin. 100¿ on ihan sikahinta kelle tahansa maksettuna muutaman tunnin työstä.



En ole koskaan käytttänyt MLL:n hoitajia, mutta varmasti jossain vaiheessa voisin käyttää, mutta maks 2-3 tuntia kerrallaan.

Vierailija
8/10 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hämmästelin vain pikkuisen, mutta en viitsinyt kommentoida, kun en keksinyt oikein mitään poliittisesti riittävän korrektia. Enkä itse asiassa muista koko salasanaa kirjautumiseen...



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/m.asp?m=5960696&p=1&tmode=1&smode=1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten siihen päälle pitäis maksaa TaEl ja matkakulut.

Vierailija
10/10 |
28.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus ihannoidaan sitä miten " hienosti" asiat olivat ennenvanhaan. Kuinka 10-12-vuotiaat hoitivat (yksin!) pieniä sisaruksia, vauvoja, naapurin lapsia jne. Ja miten KAMALAA on nykyään, kun naapurinkin lapset haluaisivat sitten lapsenhoidosta palkkaa.



Itse mietin vähän noita vastuukysymyksiä, JOS jotain sattuu, niin mitäs sitten?



Kun äideillekin tapahtuu vahinkoja eikä silmä ehdi aina mukaan, moni kertoo kuinka ei edes tiedä missä pienet lapset ovat aina kotona (missä päässä taloa) tai mitä tekevät. Miten sitten joku 10-13v osaa olla esim parin lapsen kanssa silmä kovana IHAN koko ajan? Entä jos jollekin pikkuiselle tulee äitiä ikävä?



Kaverini kertoi, miten hän hoiti omaa pikkusiskoaan kun he olivat 4v ja 12v. Pikkusiskolle oli tullut keskenkaiken äitiä ikävä ja kun isosisko oli käymässä vessassa, hän oli karannut! Ja mennyt äidin töihin, vaikka sinne oli 3km matkaa ja perhe asui keskellä kaupunkia!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan viisi