Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sormiruoka

03.01.2007 |

Hei.



Olen ajatellut, että olisi hauska antaa lapselle jotain naposteltavaa ja mutusteltavaa ruokaa suuhun laitettavaksi, koska kaikki muukin tuntuu sinne suuhun päätyvän... joten

Mitä sormiruokaa ja milloin olette antaneet lapsellenne ensimmäisenä?

Oletteko odottaneet hampaiden puhkeamista ennen näiden antoa?



-Pilvibaby



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi.



Maissinaksut ovat kivoja hypisteltäviä vauvoille ja syötäviksi kelpaavia. EI siis mitään juustonaksuja vaan " mauttomia" ja suolattomia suikeroita. Kelpaa hampaattomille sekä hampaallisille : )

Vierailija
2/4 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten joskus on annettu näkkäriä. Mutta nuo naksut on kyllä parempi vaihtoehto. Sitten olemme antaneet mm. Kurkkua, paprikaa... Mutta sellasia turvallisen kokoisia paloja ja vahtii ettei tukehdu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilläkin...



sitten ruisleivästä sopivia suu paloja, kurkkua, mandariinia(kaivettu sisustaa paloiksi ja siinä onkin hetkeksi hepulle puuhaa kun koettaa saada palasta kiinni=), banaania, pakaste vadelmista paloja tykkää kovin(ihanan kylmiä), rusinoita ja tunnustettakoot että pullasta pikku paloja=)



nam,Hupuli 11kk+äiti

Vierailija
4/4 |
05.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä kyselen...



Että milloin olette antaneet lapsillenne tätä " sormiruokaa" ? Lähinnä kiinnostaa, että milloin muita naposteltavia kuin maissinaksuja. Maissinaksuja minäkin olen antanut 6 kk ikäisen hampaattomalle tytölleni, mutta mietin, että milloin voisi antaa jotain muuta.



-Kiitos :)