Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TP:t viikoilla 38-39

18.09.2006 |

Tämä pino on meille jotka toivoimme pikkukakkosta ja nyt haaveemme on toteutuneet!

kaikki kahden lapsen äidit pinoon!





tässäpä meille ja toivottavasti " kadonneet" TP:t löytävät tiensä tähän parin viikon pinoon!

mä lähden korvakontrolliin Katrin kanssa ja luultavasti tytöllä on poskiontelo tai korvatulehdus=(viime yö meni itkien ja poskea pidellen.

illalla tytön muskari jos pystyy ja haluaa sinne mennä.

miehellä synttärit tänään mutta eilen jo annoin lahjan ja tein kakun pienen=)



äityliini ja Juho 281105+kipeä Katri

Kommentit (39)

Vierailija
1/39 |
26.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nostoa...

ja pikapinoutuminen vaan..

oltiin perhekahvilassa ja MOLEMMAT lapset nukkuu =0 Katrikin!!!!!!!!!!!!!

mikä outo rauha=)

Juholla on nyt ollut 2kk sisällä kova kehityspyräys kun viimeksi 8kk neuvolassa se kieri ja peruutti ja nyt on kerrottavana paljon lisää,ryömii,konttaa,nousee tukea vasten,ottaa muutaman askeleen tukea vasten,nousee istumaan,kiipeilee vähän,huih...

niin se vaan meidänkin jäbä aloitti vaikka ensin tuntui että kestää ja kestää.

Mikä tuota tyttöökin väsyttää,annan nukkua,mutta lopetti 3,5v iässä päikkärit,suloinen kun sekin uinuu=)

nukkuvat lapset suloisia hih



äityliini + Juho ylihuomenna 10kk

Vierailija
2/39 |
26.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin oli tänään harvinainen iltapäivä, kun molemmat lapset sekä hoidossa olleet siskon pojat, KAIKKI nukkui päikkärit ja samaan aikaan! On esikoinen ollut nyt alkusyksystä kans päivisin tosi väsynyt. Ollaan muutamana päivänä viikossa otettu päikkärit takaisin kuvioihin. Kesällä ei oikeestaan ollenkaan nukkunut. No, nyt sitte hilluukin tuolla sängyssä, ei meinaa uni tulla..Välillä on pissahätä, sitten jano jne..



Olin tänään pojan kerhon vanhempainillassa. Ens viikolla vaihtuu toinen niistä tädeistä, tylsää. Just syksyllä ku alko taas, ni molemmat tädit oli uusia.



No, eipä ihmeempiä taas täällä..mihis se Viivi_ taas hävisi?! =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/39 |
26.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos hopoliinille pk-kommenteista!

Tänään tyttö meni tarhaan jo paremmalla mielellä ja se helpotti minunkin oloani. Hankalinta tässä spekuloinnissa on just se, etten itse ole ihan varma mitä pitäis tehdä ja ehkä lapsikin vaistoaa sen. Olen kyllä perustellut tarhassa oloa myös sillä, että lapsi saa sieltä kivoja virikkeitä ja tietysti itsekin kaipaan hetken hengähdys/kotityö aikaa.



Kiva päivä tänään, kaksi äitikaveria oli lapsineen kylässä ja aika meni kuin siivillä kun juttua riitti. Illalla oltiin vielä esikoisen kanssa musiikkiesityksessä. Ja olisittepa nähteet pienemmän tytön ilmeen kun lähdettiin kotoa... alkoi itkemään ja takomaan maata ja olis halunnut mukaan ihan selkeesti. Noin pieni (perjantaina 10kk) ja niin paljon tahtoa =)



Ja taas taitaa toi BB olla alkamassa...

Vierailija
4/39 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipeenä vaan ollaan oltu, joten en ole ehtinyt koneelle...

tai niklaksella on nyt vesirokko ja poika on tosi huonossa kunnossa. näppylöitä on ihan tajuttoman paljon...

Laitan kuvia nettiin tänään niin saatte tekin nähdä kuinka kamalan näköinen poika on.. Mua säälittää se niin paljon ja kun mitään ei voi tehdä että toisella olisi parempi olo!

Ja itsellä on hampaassa jotain vikaa.. Pari päivää särki niin kamalasti, etten tiennyt särkikö päätä, korvaa vai hammasta. Nyt eilen pääsin lopulta hammaslääkäriin ja kamala reikä oli + ihan tulehtunut koko paikka... No eipä ole silti helpottanut ja neljään yöhön en ole nukkunut eikä ollut kivutonta hetkeä. Nyt olen tänään taas menossa hammaslääkäriin ja toivottavasti nyt auttaisi!



Sitten vähän tietoja meidän " vauhtiveikosta"



Syntymäpäivä:

07.11.2005



Sisarukset:

Isosisko 02/05



Liikkuminen:

Kävelee ilman tukea, konttaa silti lujaa aina välillä, kiipeilee ihan kamalasti, tulee rappuset hienosti sekä ylös että alas, Tosi taitava näissä asioissa!



Ruokailu:

Aamiainen noin kello 9.00, maitoa mentäessä nukkumaan noin kello 11.30, päiväruoka noin kello 15, päivällinen noin kello 18 ja iltapuuro noin kello 21 ja sitten maitoa vielä nukkumaan mennessä. Tämän enempää tai useampaa en saa ruokaa menemään ja nämäkin täytyy välillä todella taistella kurkusta alas...



Unet:

Illalla nukkumaan 21-22 välissä, usein herää kerran yössä (aamuyöllä ja saa maitoa), mutta nykyään ei läheskään enää joka yö. Jos herää 7 aikaan aamulla nukkuu aamupäivällä noin 45 min aamupäiväunet, mutta jos herääminen menee 8 aikoihin niin sitten nukahtaa vasta tuossa 11.30 aikoihin ja nukkuu sellaisen 2-3h. Usein saattaa vielä illalla nukahtaa ihan hetkeksi.



" Jutustelu" :

Äiti ja Isi, sekä mammaammaamaa, joka tarkoittaa mammaa ja sitten vielä on vauva. Joskus sanat tulevat ihan selkeästi, mutta usein vielä hieman epäselviä. sanoo myös hei hei.



Lempipuuhat:

Kännykät ja kaukosäätimet. Tykkää myös selailla kirjoja ja leikkiä autoilla ja little people ihmisillä. Kiipeily on silti ihan ykkösjuttu!



Luonne:

Todella itsepäinen. Hitaasti lämpiävä tuntemattomille, vieläkin todella kova äidin poika! Silloin kuin äiti on paikalla niin kaikki hyvin ja tutkii innoissaan maailmaa. Todella iloinen!



Taidot:

Osaa taputtaa ja vilkuttaa, osoittaa asioita, osaa pinsettiotteen, muutenkin motorisesti tosi taitava kaveri!



Että sellaista nyt täytyy kohta jo valmistautua lääkäriin lähtöön, pelotta....

Laitan sulle äitiliini viestiä vielä tänään!

Vierailija
5/39 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisäilin tuonne osoitteeseen niitä:

http://irc-galleria.net/view.php?nick=Rolles



Viivi

Vierailija
6/39 |
28.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viivi_ todella kivoja kuvia. Varsinikin tuo " juhlakuva" , ja uni- ja bussikuvat myös suloisia. =) Otatitteko tuon juhlakuvan Bulgariassa? Muistan itse, että siellä olisi otettu tuollaisia..Tuo olisikin ihana olla olemassa lapsista! Tarvii ottaa, jos vielä joskus mennään. =)



Jee, tyttö oli yön syömättä!!! On meinaan viime aikoina öisin vetässy maitoa 2-4dl..Eipä sitten aamupala enää olekana maistunut. Huusi vaan kymmenisen minuuttia protestiksi ekalla kerralla ja tokalla kerralla ehkä viis minsaa. Aika kivasti meni. Oli siis jo jossain vaiheessa jo yöt syömättä, mutta en muista mikis ne taas aloitettiin. No, jospa nyt loppuis kokonaan.



Tää viikko on hurahtanu ihan vauhdilla taas. Lauantaina viedään lapset pariks tunniks siskolle ja lähetään miehen kanssa Jumboon vähän shoppailemaan! Tai ainakin mennään vähän herkuttelemaan, meidän " perinteenä" on ollut jonku aikaa (melkeen) aina kun käydään Jumbossa, et mies ottaa jonkun ihanan kahvin ja leivoksen ja minä jädehirmuna spaissarista ison pyörremyrskyn, nam..Ku siellä on kivasti samassa yhteydessä kahvila ja spaissari..Ja laihis sujuu.. =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/39 |
28.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..etten varmaan IKINÄ ole nähnyt noin näppyistä vesirokkoa, mitä Niklaksella. Voi pientä.. =(

Vierailija
8/39 |
28.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vettä sataa ja on niin ankeaa että on vetänyt mielenkin ankeaksi.

mutta neuvolaan kohta ja laitan mitat ym.myöhemmin ja palaan,

Viiville kovasti voimia sairastupaan,Katri sairasti vauvana kans vesirokon(7kk iässä) ja voi miten IRC-galleriassa oli ihania kuvia mutta niin säälittäviä ne vesirokkokuvat=`(



äityliini ja Juho tasan 10kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/39 |
28.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noi vesirokkokuvat eivät kyllä kerro koko totuutta, sillä ne on otettu pari päivää sitten, kun näppylät olivat vasta tulossa. Nyt näppylöitä on puolet enemmän ja kaikki ihan tulipunaisia...

Mä en edes ole tiennyt, että näitä näppylöitä voi todella tulla näin paljon?!?

Yksi ilta jouduttiin lähtemään hakemaan sairaalasta jotain lääkettä kun toinen vaan huusi vaikka istui paikallaan. Ja eilinen ilta oli ihan kamala ja kuumettakin nousi taas. Nyt toi poika on alkanut hinkkaamaan noita näppylöitään oikein urakalla ja ne on melkein kaikki rikki, toivon vaan ettei sille jää paljon arpia.

Toivottavasti loppuisi kohta!



Juhlakuva on otettu Bulgariassa myös. Siellä oli tosiaan paljon tuollaisia paikkoja ja meilläkin on lapsista useampia erilaisia kuvia otettuina. Tuo oli vaan ainut paikka mistä saatiin kuvat cd:llekkin mukaan. Viivi rakasti kun sai pukeutua " prinsessaksi" .

Tuo bussikuva ja kun lapset ovat päiväunille yhdessä on mustakin niin suloisia! On se niin kiva kun sisaruksia!



viivi

Vierailija
10/39 |
28.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oltiin 73 cm ja 8640g.

Paino ja pituus laskusuunnassa siis keskikäyrältä pudottiin mutta tasaista eikä moitittu ollenkaan.

Meillä vaan kyseltiin mitä osaa,ei näyttää pitänyt.

Konttasi odotushuoneen lattialla kyllä=)

Painoa ei siis välttämättä tule paljoa nyt kun liikkuu niin kovaa.



Otin Juhosta videonpätkän kun tanssii tukea vasten YÖ:n biisiä eli pojalla hyvä musamaku=)



äityliini ja Juho 10kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/39 |
29.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies valtaa koneen mutta jos mä pikana jotain että saa pino pituutta=)

Juho on mieletön vauhtihirmu,tänäänkin kaatui niin kovasti että mä tosiaan pelkään että sillä pää kohta halki=/

nukkuikin vaan 45 min.tänne päin vois lahjoittaa unisäteitä hyvin nukkuvilta vauvoilta=)



pitää mennä,enpä siis ehtinyt juuri mitään>>nää sivutkin tökkii



hyvää vk.loppua!



T:äitiliini ja muksut

Vierailija
12/39 |
30.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millaisia viikonloppusuunnitelmia teillä on? Mä ajattelin lähteä lasten kanssa käväsemään Maalaismarkkinoilla. Mies ei noista kauheesti perusta.. =) Saapahan sieltä ainakin vähän lakua ja tivolikin taisi olla, voisi pojan viedä pariin laitteeseen. Huomenna mennään anoppilaan 60km päähän kyläilemään.



No, valmistelemaan aamupalaa.. =)



Niin, joo, meiän neiti tulee tänään 11kk! Eikä siitä ole kauaankaan aikaa, kun vielä kuumeilupuolella oltiin pinoinemme.. =) Vai laitettiinko TP:t pystyyn vasta odotuspalstalla?! Nyt pätkii ..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/39 |
30.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen oli vähän kavereita istumassa iltaa ja tuli valvottua, onneksi vaan puol yhteen. Lapset oli myös väsyneitä ja nukuttiin koko porukka puol ysiin!



Missäs sellaset maalaismarkkinat on?!



Meidän viikonloppusuunnitelmiin kuuluu perheuinti, jonne kohta ollaan lähdössä. Sitten onkin loppu päivä ilman mitään suunnitelmia joten ne markkinat vois olla yksi vaihtoehto... tosin meidän pitäis mennä keräämääm omenoita mummolan pihasta kun maanantaina ollaan menossa Sipooseen mehupuristamoon pastöroimaan omppumehua.



Huomenna ollaan menossa retkeilemään kolmen kaveriperheen kanssa Luukkiin ja paistetaan siellä makkarat ja syödään eväät ja juodaan kaffet termoksesta :)



Hyvää viikonloppua kaikille TP:t!!!



j



ps. meidän pikku neiti täytti eilen 10kk ja vauvakuume ' pahenee' ...

Vierailija
14/39 |
30.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

KIVOJA kuvia viivi :)

teillä tosi suloiset lapset!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/39 |
30.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tivolia ollut.. =( Vain yksi iso maailmanpyörä. Mutta muuten ihan kiva oli käydä ja kävellä siellä. Lakua tuli ostettua pojalle ja äidille " neekerinsuukkoja" , mitä ne sit nykyään onkaan nimeltään.. =) Sisko osti pojilleen " isoveli" ja " pikkuveli" pipot, oli söpöt!



Kohta syömään, tilattiin miehen kanssa pitakebabit kotiin.. =)

Vierailija
16/39 |
01.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas ollut kiirettä taas, ettei ole ehtinyt pinoutuun :)



Viivi, ihania kuvia! Teillä on tosi suloset lapset!



Aikaisemmin mainitsin remontista, jota pitäis alkaa tekeen. Nyt ollaan sit siinä pisteessä, että olemme päättäneet aloittaa heti vuoden vaihteen jälkeen. Keittiö on jo katsottu ja pesuhuone/sauna ja WC kans mietitty. Lisäksi vaihdamme makkareita (lapset meidän huoneeseen ja me lasten), joten tapetoida täytyy myös ja yleensäkin eteistä maalata, vaihtaa listoja yms. Parketti tarvis kans kai hiota ja lakata, mutta se tuntuu jotenkin turhalta, kun lapset on vielä noin pieniä (lue kolhuja aikaan saavia), ja jos vielä kolmostakin tässä piakkoin alkaisimme odottaa, niin toi taapero ikä ei tästä perheestä ihan heti lopukaan.



Ollaan ajateltu niin, että muuten remontin aikana asutaan kotona, mutta kun keittiö laitetaan ja maalataan, niin silloin mennään lasten kanssa evakkoon, miehen kotiin asumaan. Vaikka remontin keskellä ei ole kiva asua, niin mieluummin silti niin, kuin että pari kuukautta siellä miehen kotona...



Remonttivaihe edelleen ajatuksena vähän ahdistaa, mutta lopputulos kannustaa! Saas nähä miten siitä selvitään.



Nyt meenkin leipoon, kun parin tunnin päästä tulee vieraita!



Minsku

Vierailija
17/39 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jeps...

Katrilla alkava korvatulehdus varmaan eli punoitusta oli korvassa mutta kuuria ei vielä saanut,vois hakee puuduttavia korvatippoja apteekista mutta mä veikkaan että pari päivää ja tulehdus iskee kunnolla=(

Miehellä muuten synttärit tänään ja meen kakun syöntiin=)

jotain piti sanoo mutta unohdan aina kaiken tun tähän istun=/

äityliini

Vierailija
18/39 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ihanaa olisi kuulla miten kaikille menee!



Sen verran rankkaa on ollut jotenkin tässä vähän aikaa etten ole edes jaksanut tulla käymään täällä kun tuntuu, että tähän pitää " syventyä" jotenkin... Nyt oli pakko taas hipsaista paikalle, ihan melkein vieroitusoireita olen saanut kun täältä olen poissa ollut!



Lähetän äitiliini sulle postia!



Viivi ja Lapset (niklaskin jo 10,5 kk!)

Vierailija
19/39 |
19.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viivi:oon niin kaivannut sua!!!!!!olin jo tosi huolissani kun oottanut oon meiliäkin,hyvä kun tulit ja olen pahoillani että sulla vaikeeta=(

ei mullakaan niin helppoa mutta kait tää tästä.



ihanaa,sain vauvauutisen juuri,kaveri synnytti viime yönä pienen tytön=)LA olisi ollut 29.9,pieni oli 2,9kg ja 48 cm.

huomasin muuten just että Juholle tuli perään neljäskin hammas eli yläetuhampaat puhkesivat,juuri ja juuri tuntuvat siis sormeen=)

3.puhkesi viime viikolla 12.9 ja neljäs tänään 19.9.

Poika muuten innostuu puremaan välillä =(







Katri voi jo paremmin,puuduttavat korvatipat tuntuvat auttavan,viime yön nukkui kokonaan!!!

perhekahvila jätetään väliin.

Huomenna odotettu jumppa!!ihanaa kun on joku oma harrastus,sunnuntaisin on lisäksi Circuit Training ja sinnekin voisi joku kerta mennä jos ehdin.eli kuntopiiri.



äityliini ja Juho kera 4 hampaan=) 9kk3viikkoa

Vierailija
20/39 |
19.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivaa et viivi_ tulit ' takaisin' , TP-pino on ollut välillä aika lyhyt...

Onneksi äityliini on urheasti jaksanut aloittaa pinon joka viikko ja Hopoliini ja Minsku ovat käyneet viikottain kirjoittelemassa!!!

Nyt ryhdistäydytään mammat!!!!



Meillä on ihanan rauhallinen viikko kun yleensä pukkaa ohjelmaa lähes päivittäin. Huomenna mennään lähellä olevaan asukaspuistoon kun siellä on jotain askartelua ja torstaina meillä on aina muskari.

Mutta siinä tän viikon ohjelmat. Ai niin mulla kampaaja perjantaina ja mies pitää vapaata joten joudun ' ehkä' jäämään kaupungille vähän pidemmäksi aikaa...



Viivi_ piristit paluullasi!



j ja lapset 4v2kk ja 9,5kk