Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vehnäterrieri vai tanskalais-ruotsalainen pihakoira? (ov)

Vierailija
15.01.2015 |

Kumpi koira lapsiperheeseen? Jompi kumpi siis otetaan mutta haluaisin vielä kokemuksia molemmista?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kenelläkään ole kokemuksia jaettavaksi?

Vierailija
2/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kokemusta, mutta mainio nimi tolla jälkimmäisellä rodulla :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei täältä saa tämmöisen apua

Vierailija
4/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vehnis on ihana ja aktiivinen rotu, suosittelen lämpimästi!

Vierailija
5/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vehnä meillä, pitää kasvattaa hyvin ja aikaa tulee olla riittävästi, hyvin tullut toimeen hieman isompien lasten kanssa, taaperoista ei tykännyt. Ei lähde karvaa ja vähemmän allergisoiva. Ihana, mutta ei välttämättä sovi pikkulasten riepotteluun.

Vierailija
6/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Okei, kiitos edellisille! Onko vehnis kuinka itsepäinen tai siis terrierimäinen? Totteleeko kaikkia perheenjäseniä vai valitseeko vain yhden "omakseen"?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lauhkea terrieri, meillä ainakin kokeilee aina tarviiko totella ;) Lapselle en antaisi ulkoilutettavaksi. Riippuu varmaan tapauksesta. Aivan ihana persoonallinen tapaus.

Vierailija
8/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun poikaystävän äidillä on pihakoira ja se on tosi aktiivinen ja leikkisä koira :) melko helppohoitoinenkin kun on lyhyt turkki. mutta en osaa sanoa kuinka tulee toimeen lasten kanssa, koska lähipiirissä ei lapsia ole

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pihakoirasta ei kokemusta.
Meillä nyt 3. vehnä menossa. Aivan ihana rotu. Löytyy sitä terrierimäistä jääräpäisyyttä muttei silti ole mielestäni verrattavissa näihin pikkuterriereihin. Toki riippuu aina luonteesta. Meidän eka vehnä oli narttu ja se oli kyllä niin paras koira ikinä :') Rakasti ihmisiä, lenkillä kun tuli ihminen koiran kanssa vastaan, tämä tapaus juoksi ihmisen jalkojen juureen rapsuteltavaksi :)
No mutta takas asiaan, oma kokemukseni vehnistä on, että ovat todellisia seurakoiria. Haluavat olla kaikessa perheen menoissa mukana, aktiivisia. Tottelevaisia siinä mielessä, että tykkäävät koulutustilanteista, opit menee päähän. Toki välillä täytyy kokeilla kuinka tosissaan mamma on ;) Kaipaavat läheisyyttä ja rapsutuksia. Turkki vaatii jonkin verran hoitoa (kampausta), mutta toisaalta karvaa ei lähde juuri lainkaan eli siistihkö rotu.
Saa kysyä, vastaan mielelläni :)

PS. Välillä vehniä voi olla vaikea saada, koska pennuilla on kysyntää. Monella kasvatttajalla on "varaa valita" kenelle pennun myy, eli varaudu odottamaan hetki ennen kuin saat tällaisen oman vehniksen. (Toisaalta tietty jos syntyy monta pentuetta samoihin aikoihin, voi kaikki tapahtua nopeastikin).

Vierailija
10/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tanskalais-ruotsalainen pihakoira. Ihan huippu rotu ja sopii lapsiperheeseen! Fiksuja ja kekseliäitä koiria, lapsirakkaita (oon kuullut, että aikoinaan maataloissa asuessaan olisi saattaneet lapset kouluun ja koulun loputtua odottaneet lapsia koulun ulkopuolella) ja sellaisia, että haluaa olla kaikessa mukana missä perhekin menee. Pihakoirissa on jotain tosi erilaista ja erityistä, jotain minkä vain pihisten omistajat tuntuu ymmärtävän. Ihana rotu ja aika persoonallisia tapauksia (hyvällä tapaa), mä en muun rotuista enää haluakaan! + pihisten omistajilla on tiivis porukka, pihistapaamisia on joka kuukausi ja meillä on aktiivinen fb-ryhmä. Kannattaa sinnekin liittyä ja mennä vaikka johonkin tapaamiseen tai näyttelyyn katsomaan pihiksiä. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
15.01.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pihakoirasta olen kuullut hyvää lapsiperheessä.

Mutta koskaan ei voi tietää mistään rodusta että millaisen yksilön saa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän