Mitä 4-vuotias tekee rattaissa?
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2015011719035218_uu.shtml
4-vuotias istuu rattaissa? Miksi?
Kommentit (131)
Kirjoitin että
[quote author="Vierailija" time="17.01.2015 klo 12:58"]
Mutta se että terve neljä-viisivuotias ei jaksaisi kävellä paria kilometriä, ei johdu muusta kuin siitä että hänellä on huono kunto. Ja sen on vanhempien syytä.
[/quote]
Sinä kysyit:
[/quote]
Kuka sinustakin teki tässä asiassa tuomarin?!
[/quote]
En minä sanonut että lapsen pitäisi pystyä kävelemään 7 km tai enemmän nelivuotiaana, ja mielestäni olin ihan sitä mieltä että on tilanteita, jossa isollekin lapselle tarvitaan rattaat. Miksi luulen minun tuomitsevan sinun tilanteesi?
Mutta olen edelleen sitä mieltä, että lapset pitäisi totuttaa kävelemään. Kouluikäisen pitäisi pystyä kävelemään seitsemänkin kilometriä. Mutta kovin usein muutaman kilometrin koulumatkaa pidetään liian pitkänä, mitä se ei ole. Vaarallinen liikenteen vuoksi se voi toki olla, mutta se on eri asia.
No meillä 4v. istuu rattaissa jos on käveltävää paljon.
Pitkä kävelymatka? Kipeä? Kaikki ei näy päälle ja onhan niitäkin, jotka ei jaksa kävellä mutta ei se sinun ihmettelysi siihen auta.
Juuri oli uutinen, että jo päiväkoti-ikäiset liikkuvat liian vähän. Tässähän tämä selitys tuli.
Alkuperäisestä uutisesta on näemmä bongattu kaikki oleellinen.
Siksi kun rattaissa pääsee ilmaiseksi? Olivat pysäkiltä tulossa? Ainakin meillä Turussa näkee liki murkkuikäisiä rattaissa istumassa bussissa. Eräs tietty kansanryhmä myös matkustaa ilmaiseksi tyhjien lastenvaunujen kanssa.
[quote author="Vierailija" time="17.01.2015 klo 02:08"]Siksi kun rattaissa pääsee ilmaiseksi? Olivat pysäkiltä tulossa? Ainakin meillä Turussa näkee liki murkkuikäisiä rattaissa istumassa bussissa. Eräs tietty kansanryhmä myös matkustaa ilmaiseksi tyhjien lastenvaunujen kanssa.
[/quote]
Riihimäellä ei pääse rattaiden kanssa ilmaiseksi. Mutta joo, se olikin järkyttävin osuus tässä uutisessa... Not.
Meillä istui nelivuotias liikuntavammansa vuoksi. Rattaat oli joskus kätevämmät kuin pyörätuoli.
Ainakin Turussa rattaiden kanssa pääsee ilmaiseksi bussiin ja mamut änkeää jopa kouluikäisiä lapsia rattaisiin päästäkseen pummilla
Kaikkien mielestä on siis ok, että 4-vuotias istuu rattaissa? Mikä on niin pitkä matka, että rattaat tarvitaan? 500m? 1 km? 2km? 4 km? 6 km?
Ok on, meillä istui ostosreissuilla vielä viisivuotiaana. Tavarat kulkivat näppärästi rattaissa, ei tarvinnut selkä vääränä roikottaa ostoksia ja lasta. Toki neljä-viisivuotiaana halusi kävellä suurimman osan reissusta, mutta kotimatkalla simahti kyllä aina rattaisiin ja otti pikku torkut bussimatkan aikana. Pulassa oltaisi oltu ilman rattaita.
Tuon ikäisen lapsen on jaksettava jo kävellä pidempiä matkoja, se on ihan vanhemmista kiinni mihin sen lapsen opettaa. Vammat ja kehityshäiriöt jne on asia erikseen.
Näin se maailma muuttuu. Meillä lapset ovat jo kouluikäisiä (12 -19v), mutta heidän ollessaan pieniä yleinen'sääntö' oli, että rattaat jätetään 3-vuotiaana. Jos joku täällä olisi kertonut, että 4-vuotiaansa istuu rattaissa, hänet olisi mestattu julkisesti ja ketju olisi ollut täynnä av-mammoja, joiden lapsi käveli 1,5 -vuotiaasta kymmeniä kilometrejä.
Niinpä.
Mun lapsi ei suostunut edes 2 vuotiaana enää lenkillä rattaisiin. Vaan juoksi itse.
Meillä nelivuotias oli rattaissa jos piti mennä töihin bussilla. Hoitoon 2km joten meni paljon nopeammin kun meni itse puolijuoksua ja lapsi rattaissa. Sen jälkeen jatkoin matkaa bussilla. Aina ei ole aikaa loputtomiin ja sinne töihinkin pitää mennä ajoissa. Kotimatkalla sitten tutkittiin kaikki kivet ja kannot joten ei tarvitse kauhistella. :)
Mitäs kun 3v. uhmis lähtee juoksentelemaan karkuun, heittäytyy lattialle kiukkupäissään tms.yhtä mukavaa? Kyllä mä sanon, että ne rattaat ovat silloin pelastus esim.kaupungilla/kauppakeskuksessa.
Ulkoilua toki ilman rattaita ja kävellen esim.lähikauppaan ja mummilaan.
[quote author="Vierailija" time="17.01.2015 klo 09:56"]
[quote author="Vierailija" time="17.01.2015 klo 07:34"]
Ok on, meillä istui ostosreissuilla vielä viisivuotiaana. Tavarat kulkivat näppärästi rattaissa, ei tarvinnut selkä vääränä roikottaa ostoksia ja lasta. Toki neljä-viisivuotiaana halusi kävellä suurimman osan reissusta, mutta kotimatkalla simahti kyllä aina rattaisiin ja otti pikku torkut bussimatkan aikana. Pulassa oltaisi oltu ilman rattaita.
No meillä kyllä viisivuotias olisi osannut ottaa torkut bussissa ilman rattaitakin. Rattaista luovuttiin suunnilleen kolmivuotiaana tai vähän yli, sen jälkeen käveli myös tarhamatkoja ihan itse.
[/quote]
[/quote]
rattaissa ne torkut voi jatkua bussista poistumisen jälkeen