5-vuotiaani on käynyt uima-, tanssi-, hiihto-, luistelu- ,
laskettelukoulussa. On lisäksi muskarissa. Onkohan nyt kaikki käytynä, vai jääkö lapsemme jotenkin vajaaksi?
Kommentit (17)
Purjehduskoulu puuttuu. Ostakaa sille oma jolla, niin pärjää paremmin.
Viulukoulu! Tosin taitaa olla jo liian myöhäistä, sinne mennään yleensä 3-4-vuotiaana.
Kuvataidekoulu ja yleisurheilukoulu puuttuvat.
Puuttuu: baletti ja golf ainakin. Ihan vajaa lista.
5 vuoden kuluttua sitten vuorossa sukelluskoulu. Sekin on ihanan kallis harrastus!
Nyt sun pitää alkaa kirimään, ja hankkimaan lapselle lisää harrastuksia, jotta on sitten jotain millä päiväkodin vanhempainillassa leveillä. Ensikesänä tennis- ja golfkurssille (ne kannattaa varata jo nyt, sinne on paljon menijöitä), pianoakin ehtii välissä pimputella, ensitalveksi laskettelukouluun ja maalauskurssi on kiva viikonloppuharrastus. Myös kielten osaaminen on tärkeää!
Tuon ikäisen pitäisi käydä soittotunneilla eikä enää muskarissa. Meidän lapset ainakin aloittivat soittotunnit 4-5 -vuotiaina.
Ja mitä näissä kouluissa oppii? Ei mitään. Jotku hiihto-, luistelu- ja uimakoulu ovat ehkä maailmankaikkeuden turhimpia.
Mut muista laulutunnit! Nyt kun on kaikkia näitä kivoja lasten laulukilpailuitakin.
Mutta hei kai muistatte harrastaa sitä homingia myös. Siis askartelette kaikkee ihquu ja leivotte ja laitatte kuvat blogiin. Ei siitä muuten tietty mitään hyötyä ole, ellei muut tiedä sitä.
hiihto-, luistelu- ja uimakoulun voi hyvin käydä saman vuoden aikana. Lyhyitähän ne ovat. 5-v on noille juuri hyvä ikä, siitä voi sitten löytää sen itselle mieluisan jutun.
Nämä kaikki siis viimeisten puolen vuoden aikana.
ap
Äkkisiltään tuli mieleem suunnistuskoulu, joka pitää tietysti myös käydä. Suunnistuskoulut alkavat piakkoin, tsekkaa oman paikkakuntasi tarjonta!
Voi ei! Suunnistuskouluun pitääkin ilmoittautua vauhdilla, ettei tule sanomista naapureille ja sukulaisille.
Tietokonekoulu, kielikyvyt VÄHINTÄÄN kolmella eri kielellä mukaanlukien kiina, uimahyppykoulu ja käsityökoulu on vielä teillä käymättä. Olet ilmeisesti vähän laiska äiti. : /
Kun hän täyttää kuusi tai seitsemän vuotta, on vuorossa ratsastuskoulu. Ratsastus onkin vain rikkaiden laji ja voitte hankkia hänelle paljon hienoja ja kalliita varusteita. On hienoa kertoa tuttaville lapsen ratsastuskilpailuista.
Puuttuu vielä ainakin jalkapallokoulu sekä kuvataidekoulu. Olettehan myös muistaneet kotona tukea valmiuksia, joita lapsi tarvitsee myöhemmin (?) oppiakseen lukemaan ja laskemaan?
Vaikka tiedänkin, että tämä on kieli poskessa kirjoitettu avaus, niin onhan siinä totuuden siemen. On ihan kauheasti taitoja, joiden opetteluun pitäisi antaa lapselle mahdollisuus! Ja sitten vielä pitäisi repiä aikaa jostain vapaaseen leikkiin, kyläilyihin, kotitöiden harjoitteluun jne. jne...
Mihin unohtui golf- ja tenniskoulut?
Ensi kesänä kummallekin, mars!