Kauhea jälki hyönteisenpistosta - mikä ötökkä voi olla kyseessä??
Olimme viime lauantaina Puuhamaassa ja siellä liikennekaupungissa jokin ötökkä (!?) pisti tai puraisi poikaa kaulaan. Poitsu ajeli pyörällä, kun yhtäkkiä alkoi kiljua ja itkeä ja sanoi, että " kaulaan sattuu." Lapsi ajoi juuri silloin ihan lähellä, mutta en huomannut mitään ötökkää.
Itkua jatkui aika pitkään, mutta kaulassa ei näkynyt ensin juuri mitään, ehkä pienenpieni pistojälki. Mutta seuraavana päivänä siihen oli ilmestynyt n. 0,5 cm x 2 cm todella pahannäköinen tummanpunainen jälki- ihan kuin palovamma! Se oli hieman koholla ihosta, muttei kovin paljon.
Kaula ei ollut kipeä enää tunnin päästä sattuneesta eikä seuraavanakaan päivänä, joten en vienyt lääkäriin.
Mutta mistä ihmeestä voi olla kyse, onko kellään kokemusta vastaavasta?
Kommentit (3)
kuulostaa siltä, että voisi olla paarman aikaansaannos.
Onneksi poika ei ollut allerginen.. kaula on varmasti paha paikka, jos yliherkkyyttä olisi!
Jopa ruskeanpunainen.. siis sellainen, jos tulee parin päivän vanhaan palovammaan.
Onko muuten olemassa jotain " polttiaisia" tmv ötököitä? Pitääkin googlettaa, sillä ihan kuin olisin joskus kuullut sellaisista.
t. ap
Minä olen saanut tänä kesänä kamalia paukamia paarmoista. Syyhysivät niin ettei tosikaan. kuulemma ollut tavallista äkäsempiä paarmoja tänä kesänä. Joku sellanen vois olla pojalleki pureman tehny.