Mitä tavaraa jäisitte kaipaamaan, jos kotinne palaisi?
Itse en kiinny tavaraan, joten uskoisin, että ikävä tulisi vain valokuvia. Tällä hetkellä tavaramäärä lähinnä ahdistaa. Olisi helpotus aloittaa puhtaalta pöydältä... Toki oikeasti tilanne olisi kauhea, mutta ei sen vuoksi, että sohva palaisi... vaan tilanteen katastrofaalisuus muuten.
Kommentit (5)
muistoesineitä sukulaisilta ja valokuvia ja videoita.
toivottavasti ei tilanne koskaan tuu eteen koska eläimille varmaan kävis huonosti.
Vielä aikuisenakin mua välillä surettaa, ettei mulla ole mitään lapsuuden aikaisia tavaroita säilynyt. Esim. joku ensi nukke, pehmolelu tms. olisi ihana olla. Onneksi osa valokuvista saatiin pelastettua, joten niitä on vähän jäljellä.
Nyt olen varautunut tulipaloon laittamalla kaikki koneella olevat kuvat CD:lle jne. Ja lasten huoneesta nappaisin lapsille mukaan jotain rakkaimpia leluja jos ehtisin. Ei mulle tavarat sinänsä merkitse, mutta ne muistot jotka niissä tavaroissa on.
kappu
kotivideoita, sellaisia juttuja, joihin liittyy hyviä muistoja (lasten pikkuruisia vaatteita esim.).