Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkkeiden viimeisestä käyttöpäivästä?

Vierailija
03.01.2009 |

Voinkohan ottaa käyttöön vielä Codesan comp -yskänlääkkeen, joka on vanhentunut jo puoli vuotta sitten? Lääke on hankittu aikojaan reseptillä ja sitä olisi hieman jäljellä. Tulisi nyt tarpeeseen.



Yleensä sanotaan (~lääkeyhtiöt sanovat, tietenkin), että vanhentuneita lääkkeitä ei saa käyttää. En usko, että monikaan lääke tosiasiassa muuttuu haitalliseksi viimeisen käyttöpäivän jälkeen, vaikka teho vähenisikin. Vanhentuneita antibiootteja en suostuisi minäkään käyttämään, ja joku tuttu särkylääkekin on tietääkseni vanhennuttuaan haitallinen.



Mutta entäpä yskänlääkkeet?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on muutaman vuoden auki se pullo, niin voiskohan siellä alkaa pöpöt kasvaa? Kun se säilytyksessä käytetty alkoholi pikku hiljaa haihtuu tai jokin muu säilytysaine vanhenee?

Vierailija
2/4 |
03.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

t. proviisori

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseinen Codesan comp. on sen verran vahva yskänlääke, että resptikin jää apteekkiin.

En todellakaan käyttäisi!

Viimeinen käyttöpäivä on viimeinen käyttöpäivä, toisin kuin parasta ennen...

Vierailija
4/4 |
03.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos kotoolta löytyy kovaa hunajaa, nin sitä lusikallinen suuhun niin johan auttaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kahdeksan