Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Löytyykö varmasta pojasta tyttö-tarinoita?

23.01.2007 |

Meille siis ultrassa kerrottiin varma poika havainto. Pippeli törrötti paikoillaan, mutta kivespussit eivät olleet vielä laskeutuneet. Lääkäri pystyi niiden hahmot kuitenkin näkemään. Nyt lienee jätettävä ruusunpunaiset kuvitelmat kaikista tyttömäisyyksistä ja orientoiduttava perheen miesvallan kasvuun. Vai onko kokemuksia, että tilanne olisi tästä vielä vaihtunut? 27.viikko siis oli kyseessä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Odotan nyt esikoistani rv23. Itse en rakenneultrassa sukupuolta kysynyt eikä sitä kysymättä täällä kerrota. Juuri näiden tarinoiden takia ajattelin että sen näkee sitten vasta kun syntyy.

Eli ensimmäinen on vähän tälläinen " kaupunkilegenda" eli en tiedä kelle on sattunut, mutta täällä kulkee juttua että ultrassa oli varmasti sanottu pojaksi ja esitelty sitä pientä pippeliä sieltä kuvasta. Vauva oli kuitenkin syntyessään tyttö ja olikin vain ollut napanuora jalkojen välissä ultrassa.

Toinen on sitten ihan sukulaiselle sattunut. Sedän vaimolla meni kuopuksen kanssa osa lapsivedestä tosi ajoissa ja hän joutui raskauden loppuajaksi sairaalaan. Ihan lopuksi hänet ultrattiin joka päivä kun lapsiveden määrää tarkkailtiin. Vielä samana päivänä kun vauva syntyi oli ultrassa mukana ollut hoitaja sanonut että " poika se on" ja tyttö sieltä kuitenkin tuli. Aika villin luonteinenhan tuo serkkutyttö on, mutta ei sillä kyllä pojan vehkeitä ole.

Olen myös kuullut tarinoita toisinpäin. Ja senpä vuoksi meidän vauvan sukupuolta jänskätään vielä jonkin aikaa.

Vierailija
2/4 |
23.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

onhan sitä kiva arvailla ja lueskella näitä juttuja.

mä sanoin heti odotuksen aluksi, että " taitaa tulla tyttö" , oli vain semmoinen olo (esikoinen, eli ei mulla ole perustetta tälle tunteelle esim vertailla edellisiin raskauksiin).



sitten kun saatiin ekassa ultrassa tarkka ikä selville, aloin tutkailla kalenteria, ja tulin siihen tulokseen että seksiä lienee ollut 3 päivää ennen ovulaatiota. koska " poikasiittiöt" elää lyhemmän ajan kuin " tyttösiittiöt" , ajattelin että on se tyttö.



no rakenneultrassa sanottiin, että näyttää hieman pojalta, mutta ei varmuudella... niin saapa sitten nähdä, pitääkö paikkansa " äidin laskuoppi ja tuntemukset" vai ultran " ehkäpä tuo saattaisi olla poika" ...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kälylleni sanottiin rakenneultrassa, että vauva olisi poika. Tyttö tuli.

Vierailija
4/4 |
24.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin Turussa 4D-ultrassa raskausviikolla 20 ja siinä gyne tsuumas suoraan sikiön jalkojen väliin, niin että kuvaruudun keskellä roikkui pippeli. Et ei pitäis olla epäilystä, että kumpi tulee. Ja nyt on kyllä tosi pitkälle otettu vastaan lahjoituksia ja tehty hankintoja sillä ajatuksella, että poika syntyy. Edes synnärin esitietokaavakkeeseen en pistänyt nimiehdotusta muuta kuin pojan kohdalle. Kyllähän niitä tarinoita aina kuulee, että ultran perusteella sanottu jotain ja sitten toista tullut, mutta pitäisin kyllä 4D-ultraa tosi tarkkana ja luotettavana.