Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*** MAALIsmussukoiden voden 2007 ensimmäinen päivä***

01.01.2007 |

Joku fiksumpi saa sitten laittaa sen edellisen pinon linkin... :)

Kommentit (21)

Vierailija
2/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipahan yö. Illalla makuulle mentessä selkäsärky yltyi ja tuli pari kivuliasta suppariakin. Yöllä näin hirveitä painajaisia ja tyttökin nukkui tosi levottomasti. Eli silmät ristissä täällä killutaan. Mentiin muuten nukkumaan jo 23 aikoihin, kun syötiin miehen kanssa itsemme ihan ähkyyn. Tänään sitten valetaan tinat tytön kanssa.



Duppaduuliks: Kiva kuulla myönteisiä uutisia ja painokin lähtenyt hyvin nousuun. Oikein paljon voimia sinne.



( . ) Tai sitä napaa ei taida enää edes olla. Eilen kun laitoin yhden paremman paidan päälle, teki todella tiukkaa eli masu on kuin onkin kasvanut ja housutkin kiristää. Enää en vaan viitsis ostella uusia vaatteita. Hippu möyrii aktiivisesti ja taitaa olla sivuttain, kun liikettä on molemmilla kyljillä samaan aikaan. Tai sitten asukki tekee spagaatia.



G: Ei uudenvuodenlupauksia, niin ei sitten harmitakaan.



Heippati taas



-m- ja Hippuvaavi rv 30+5





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin aloitella uuden pinon, kun se edellinen oli venynyt jo hurjan pitkäksi... Esmeralda oli kirjoitellut vielä tämän päivän kuulumisensa sinne vanhaan pinoon, joten käykäähän kurkimassa hänen juttunsa sieltä!! :)



Meillä eilinen meni todella kivasti!! Meidän kujan päähän on muuttanut muutama kukausi sitten uusi perhe ja heillä on 4- vuotias tyttö ja n. 5kk ikäinen poika. Olen joskus aiemmin vaihtanut pari sanaa niiden isännän kanssa, mutta naisen kanssa en ole aiemmin tarinoinutkaan... Ampuilimme meidän raketteja tuossa etupihalle ja he pysähtyivät meidän kohdalle ollessaan iltalenkillä. Siinä sitten esittäydyimme ja rupattelimme kaikenlaista.... Miehet kävivät välillä sisälläkin juomassa muutamat paukut. :) No, sitten menimme katsomaan heidän kotiaan ja hauskaa riitti pidemmänkin aikaa. Muutaman tunnin rupattelutuokion jälkeen tulimme takaisin kotiin. Naapurin isäntä alkoi jo hyytyä ja meidän esikkokin rupesi jo vaatimaan unten maille. Oli kyllä todella kiva ilta!! Oli tosi kiva tutustua uusiin naapureihin!! :) Sain myös kuulla eetä eräille toisille naapureillemme syntyy myös maaliskuussa kolmas vauva. Meidän kadulla näitä lapsia riittää... :)

No mä jaksoin sitten juuri ja juuri valvoa kahteentoista!! Niin mä kyllä jo hieman epäilinkin... :)



Masussa taas myllerretään entiseen malliin! Hieman kyllä masuasukki on esikkoa rauhellisempi, mutta hyvä niin! :)

Tämä mun huimaus ei vaan ota laantuakseen. Mälsää! Tää on nyt jo muistaakseni viides päivä, kun päätä koskee aivan sikana ja huimaa jo istualteenkin. Pitäisiköhän mun soittaa jonnekin?? Mitä voi tehdä alhaiselle verenpaineelle?? Lakujakin saisin syödän kilo tolkula, jos meinasin et se jotain auttaisi... Tällä hetkellä ei kylläkään huvittaisi lähteä minnekään sairaalaan jonottelemaan. Meidän kylällä kun terveyskeskuksen päivystys on ainoastaan arkipäivisin ja silloinkin vaan muutaman tunnin ajan... Keskussairaalaan pitäisi sitten lähteä, jos pakko olisi... Toivottavasti kaikki on kunnossa??



Mutta nyt pitää taas lähteä huilaamaan!!

Hanna

Vierailija
4/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


... kaikille Maalismasuille!!



Mä täällä vasta aamupalaa nautiskelen... eilen tuli mentyä vasta 4 jälkeen nukkuun, oltiin yhdellä kaverilla ja jaksoin ihmeen hyvin keikkua mukana menossa, Madonnan keikkaakin tuli katottua, on se vaan hyvä!



Uskomatonta, että yksi maalisvauvoista on jo putkahtanut maailmaan, oikein paljon onnea duppaduulixille ja voimia pienelle vauvalle!!



Huomenna pitää sitten mennä töihin, lomat on ohi, tylsää. No, tulee ehkä syötyä vähemmän kun ei ole kotona... Mulla on sitten enää n. 1.5 kuukautta töitä ja sitten äippälomalle, uskomatonta että aika on mennyt näin nopeesti.



Despelote, rv. 29+1

Vierailija
5/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin alkuun



Duppaduuliks: Ihanaa, että olette saaneet hyviä uutisia! Täällä hengessä mukana ollaan ja ajatuksissa olette olleet.



Jakosoin sitten valvoa sinne puolille öin ja " nähdä" vuoden vaihtuvan :) Tosin, mentiin miehen kanssa tuonne makuukammariin jo vähän ennen puoltayötä ja katseltiin sitten ikkunasta ne puolen yön ilotulitukset, jotka oli aika upeat! Naapuri talossa oli siis investoitu kunnolla raketti puoleen ainakin!

Oli meillä muutama omakin raketti ja ne käytiin ennen kymmentä poksauttamassa lasten kanssa. Meidän pienempi oli niin väsy, että silmät sikkurallaan rattaissa katseli raketteja. Esikoinen viime vuonna pelkäsi ihan kamalasti raketteja, mutta tänä vuonna katseli onnesta soikeana :)



On se vaan kumma juttu, kun vielä eilen oli joulukuu ja sitä tuntui, että onhan tässä vielä sinne maaliskuun alkuun matkaa. Nyt sitten kun elellään tammikuuta JO, niin tuntuu että se maaliskuu koittaa jo ihan kohta!

Vielä on vauvan vaatteet pesemättä ja kaikki laittamatta. Hankintoja ei tarvitse mitään tehdä, mutta olishan tuota laittelemista... Jos tässä pikkuhiljaa alkaisi laittelemaan niitäkin.



Massu rauhoitunut nipistelyiden suhteen jo jonkin verran. Hyvä niin! Mutta kyllä sen vaan huomaa, että jos enempi kävelee tai rehkii, niin alkaa taas nipistellä. Kaiketi kuuluu sitten jo näillä viikoilla asiaan. Pissi hätä yllättää AINA pienestäkin kävelemisestä! Yläselkä ollut vähän jumissa, mutta jos tuo mies tänään vaikka vähän hieroisi... Muuten olo on kyllä ihan hyvä. Pinna vaan tuppaa olemaan lasten kanssa kireällä ja se aina harmitaa. Kun ei jaksaisi sitä turhaa huutoa, hölmöilyä ja nitinää... Sitten tulee aina ärähdettyä turhan napakasti ja tulee tietenkin huono omatunto kun niille räyhää... eihän ne sitä ymmärrä, miksi äidin pinna on yks kaks lyhentynyt :(



Mutta pitänee jättää vähän pinotilaa muillekkin. Ei muuta kun

HYVÄÄ ALKANUTTA VUOTTA 2007 KAIKILLE !!!



t. K@tju rv: 30+5

Vierailija
6/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi vaihtui rauhallisesti. Käytiin katsomassa lasten ilotulitus ja sen jälkeen polteltiin vähän tähtisädetikkuja. Lasten mentyä nukkumaan fiilisteltiin miehen kanssa loppuvuoden viimeisiä tunteja.



Meidän vanhempi koira päätti alkaa pelkäämään raketteja ja sen rauhoittelussa menikin sitten aikaa, ei se viime vuonna pelännyt. Taitaa vanhuus iskeä meidän veteraaniin, 9v. Ensi vuodeksi varaan kyllä Diapamia. Kissat pysyivät sisällä ja sen suhteen rauha maassa.



Nukahdin ennen puolta yötä mutta heräsin kun naapurin vanha poika n. 60v päätti aloittaa rakettien paukuttelun keskellä taloyhtiön pihaa!!! Hitto, että oli lähellä jotta olisin käynyt vähän avautumassa. Tässä on neljä taloa kehässä ja hän paukuttelee keskellä niitä, hiekkalaatikolla! Idiootti sanon minä! Aika komeasti meinaan kaikui talon seiniin jyske. Ihme kun lapset eivät heränneet.



Muuten maailma on vielä raiteillaan, olo on paksu ja kömpelö, vauva on edelleen istuma-asennossa joten ahdistaa hengitystä ikävästi. Huomenna on neuvola ja sitten ihmetellään taas. Kiva nähdä miten paljon on massu kasvanut noin senteissä ;) Kovasti tämä tiititäinen tuolla puuhastelee, maha heiluu välillä ihan holtittomasti puolelta toiselle, kovin on eläväinen.



Huomenna lisää neuvolakuulumisia, tämä oli nyt vähän tämmöinen oman navan kirjoitus...



Zeldatar 30+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänä vuonna syntyy meidän vauvat :)



Ihana kulla, että Duppis on saanut hyviä uutisia! Toivottavasti ne jatkuu ja poika kasvaa nopeasti! *voimahali*



Hannako se valitti kuivia nenän limakalvoja. Voit kokeilla bevita-nenätippoja, tai sitten voit laittaa, esim bephantenia tai decubalia nenään, itse laitan decubalia kun en tykkää noista nenätipoista ja se auttaa.



Meilläkin vaihtui vuosi rauhallisesti, syötiin niin että napa paukkui ja illalla vielä mässytettiin sipsiä ja karkkia :). Iltasella käytiin koko perhe katsomassa raketteja ja ammuttiin pari omaa paukkua joihin meni rahaa euro :) ja hieno ilotulitus nähtiin! Poikakin nukkui kohtuu hyvin vaikka koko ajan oli kauhea pauke ja rappukäytävässä melua.



( . ) Pari päivää olen kärsinyt alavatsa ja alaselkä kivuista ja jatkuvasta supistelusta, kurjaa. Vaavi on ruennut harrastamaan wrestlingiä mun virtsarakon kanssa, joten vessassa saa juosta. Maha kasvaa niin, että melkein joka päivä saa isontaa housun vyötäröä! Miltähän näytän maaliskuussa :). Vaavi potkuttelee massussa ja varsinkin illalla riehaantuu ja liikkeitä tuntuu jokapuolella :). Tällä viikolla taas äitipoli.



möhkis ja tiitiäinen 28+3

Vierailija
8/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen vaihdettiin järjestystä: poika jäi meidän vanhaan makkariin ja me muutettiin entiseen tietokone-/harrastehuoneeseen. Koottiin pojalle sänky. Vielä nukkuu pinniksessä, kun ei ole patjaa. Siinäpä meni aika monta tuntia, kun tuota järjestystä muokattiin.



Illalla syötiin, käytiin ampumassa raketteja ja valvottiin myöhään. Poikakin valvoi yli 22 asti. Koira pelkäsi raketteja pissilenkillä niin, että kyöhnäsi koko ajan mun jalassa kiinni. Kumpa olisi tokovalmentaja ollut näkemässä tiiviin seuraamisen :) Kotona koiruus oli ihan ok. Samoin kissat. Ne vaan hakeutui ikkunaan kaatsomaan rakettien välähdyksiä, eivätkä taaskaan pelänneet. Poika tykkäsi paukkeesta, kun sai turvallisesti olla äidin sylissä. Lapsonen ei sit nukkumaan mennessä tykännyt paukutuksesta ja vastoin tapojaan halusi nukahtaa syliin. Heräsi kovimpaan paukkeeseen puoliltaöin, nukahti taas syliin ja heräsi vasta aamulla klo:10. Eka yö yksin omassa huoneessa. Kun vielä toi sängynvaihto onnistuis.



Kylläpä tämä koti tuntuu nyt niin erilaiselta. Verhotkin vaihdoin, vaikka jouluksi vasta puhtaat verhot laitoin (ei jouluaiheiset).



Esmeralda: no on se kumma jos et tuolla perusteella saa sektiota! Kun pelkän pelon vuoksikin saa, saatika että synnytyksessä on sattunut jotakin tuollaista. Pidä pintasi!



Täytyy mennä auttamaan miestä viimeisten jouluromppeiden pakkaamisessa.



rimma 29+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa pääsen tänne piipahtamaan.Meillä tietokone tekitotaalisen tiltin ja huolto viivästyi kun oli nuo joulun pyhät. Nyt taas kone kunnossa....kai!

Joulunpyhät meni kotona ollessa koko perheen voimin. Välipäivät töissä ja nyt sitten vapaata tässä perjantaihin asti. Pakosta kylläkin. Pikkuneiti nimittäin sai jostain ihmeestä tulirokon itselleen!!Siinä sitä ihmeteltiin että mitenkäs tästä selvitään,kun perheessä ei kukaan oo tulirokkoa sairastanu.Lääkäri vielä kielsi etten saisi olla lapsen likellä ollenkaan,vauva voi tuolla masussa sairastua ja siinä on sitten leikki kaukana. Tulirokkohan vaatii aina penisilliinikuurin,jotta siitä parantuu. Nyt popsimme koko perhe antibioottia,jottei kukaan muu sairastu. Kurjaa!Tulirokko on kai tällä hetkellä aika harvinainen. Oireetkin neitillä oli kaikkea muuta kuin perinteiset....siksi ei lääkäri oikein ensin uskonut että tulirokosta ois edes kysymys. Kuumetta kun ei kauheesti edes ollu.Yleensä siitä on kuulemma tosi korkea kuume ja näpyt/laikkuisuus tulee vasta sitten.Meillä oireet just toisinpäin,ensin iho alkas punottamaan ja sit nousi kuume ja sekään ei ollut korkea. Kieli oli kyllä niinku mansikka! No nyt sitten mennään taas päivää kerrallaan.Toivotaan terveempää uutta vuotta =).

Raskaus on sujunut ihan mukavasti,äitiyspaketti tuli ja aivan ihana taas!! Pojan sävyinen( meidän onneksi) ja laadukkaita vaatteita jälleen kerran. Vaunut on haettu ja pakattu vielä takaisin laatikkoonsa odottamaan. Kohtapuolin pitänee alkaa laittaa sänkyä ja hoitopöytääkin valmiiksi.Joko muut olleet asialla?? oonkohan matti myöhäinen??

Nyt lähdetään pienelle lenkille,happihyppy tekeee hyvää!

Hyvää uutta vuotta kaikille!!



Eve ja napero 30+1

Vierailija
10/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Duppaduulixille ja koko perheelle suuren suuret ONNITTELUT pikkiriikkisen pojan syntymän johdosta!!! Hattua täytyy kyllä nostaa miten rauhallisesti ja luottavaisesti osaatte tilanteen ottaa (kirjoitustesi perusteella). Vaikka mikäpä sen paremmin tuossa tilanteessa auttaisikaan. Päivä kerrallaan vain, sieltä se pieni mies ponnistaa elämässä eteenpäin! Onneksi meillä suomessa on korkeatasoinen keskoshoito!



Esmeraldan puolesta tuntuu tosi kurjalta ja epäreilulta. Miten yksi lääkäri voikin noin päättää miten synnyttää -ja vielä taustat huomioiden!? Olisiko sulla vielä mahdollisuus käydä jonkin toisen lääkärin puheilla?



Töissä ollessani mä myös kärsin unettomuudesta eli heräsin joka aamuyö klo 3, enkä saanut enää unenpäästä kiinni. Tai jos sainkin, kello soi hetken päästä ja silmät ristissä piti lähteä jo valmistautumaan töihin. Olin kokoajan hirmu väsynyt ja stressaantunut. Lopulta mulle tuli jos jonkinmoisia oireita; supistelua, tykyttelyä, kotona tuli äristyä miehelle ja lapsille ihan pikkuasioista jne. Lopulta rv 28 kävin lääkärillä joka näki tilanteen ja kirjoitti " mukisematta" saikkua loppuajaksi.



Nyt helpottaa, oikeastaan vointi on ihan hyvä, vaikka edelleenkin supistelee. Ihaninta on se kun saa vain olla ja touhuta kotona ihan omaan tahtiin.



Pikkukaveri potkii välillä niin kovasti, että ihan sattuu ja tuntuu kuin pieni jalka tulisi kyljestä läpi ;)



Tässäpä tärkeimmät kuulumiset näin vuoden ensimmäisenä päivänä.



ONNELLISTA JA VAUVANTUOKSUISTA UUTTA VUOTTA 2007!



Minnis rv 29+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mekin ollaan kotiuduttu uuden vuoden kyläilyiltä, mukava ilta oli. Laitettiin yhdessä ruokaa ja nautiskeltiin, kahdeksan aikaan käytiin lapsille paukuttelemassa muutama raketti, kuopus oli aluksi ihan innoissaan, kunnes joku lähetti raketin joka pamahti ja lujaa aivan meidän selän takana, kipinät sinkoillen, sen jälkeen pikkumies halusi heti sisälle.

Ja hyvin jaksoin minäkin puolen yön paukuttelutkin vielä katsella. Mutta sitten kuopus alkoi kitistä oudossa nukkumapaikassa, ja menin pikkumiestä rauhoittelemaan, ja nukahdin sinne.



Hanna: Kyllä mua ainakin noin monen päivän pyörryttäminen jo huolestuttaisi, ja ainakin sitten viimeistään huomenna kun pyhät on ohi, soittelisin ja kyselisin mitä pitäisi tehdä.



Duppis: Kiva kuulla että poika voi jo paremmin ja jaksaa jo itse hengitelläkkin, voimia vaan teille...



Esmeralda: Juttele ihmeessä jollekkin toisellekkin lääkärille, kyllä tuossa tilanteessa sektion pitäisi olla ihan perusteltu, ole vain lujana.



Eve: Ett ole ollenkaan mattimyöhäinen, on meitä täällä muitakin joilla vauvantarvike valmistelut vielä vaiheessa. Kaipa sitä minäkin odottelen että äitiys/sairasloma alkaa, ja sit...



Nyt mietiskelin, että pitäisi joulukoristeita alkaa siivoamaan, mutta taitaa jäädä huomiseen, sen verran eilinen valvominen väsyttää.



T . Petriina rv 30 *poks*, niin se vaan alkoi viimeinen neljännes täälläkin:)

Vierailija
12/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinasin sitten tässä kaiken keskellä unohtaa koko uudenvuodenaaton. Sitten vasta välähti kun äiti toivotteli hyvää uuttavuotta ja minä fiksuna, että " niin tänäänkö se on?" . Ihan vähän taitaa olla keksit sekaisin tällä mammalla.

Katsottiin sitten ne keskiyön ilotulitukset isännän kanssa. Tytöt veteli sikeitä vaikka olin etukäteen ihan varma että ainakin nuorempi huutaa kuin syötävä. No mutta hyvä näin...



Esmeralda: Tosi kurjaa, että on tuollainen tilanne. Koita kuitenkin vielä polkea jalkaa ja olla tiukkana jos vaikka kuitenkin pääsisit siihen sektioon.



Hassua muuten lukea näitä masujuttuja kun katkesi itellä niin lyhkäseen tuo homma. Jotenkin hetkittäin tuntuu, että on itsekin vielä raskaana, kun on teidän menossa mukana tätä kautta. Toivottavasti meillä kaikilla on hyvä vuosi 2007!



Sitten vielä pojan kuulumiset tältä päivältä. Painoa oli tänään punnituksessa 1250g ja pituus oli mitattu eilen ja se oli 39cm. On siis 120g ja 2cm tullut pojalle lisää yhdeksässä päivässä. Tänään on ollut taas ilman hengitysapua. Osastolta kun tänään lähdin niin viisi tuntia oli ihan omillaan hengitellyt siinä jo yhtä soittoa. Nyt on sitten isi siellä pikkumiehen luona. Huomenna on seuraava pään ultra. Toivottavasti siinä sitten on kaikki hyvin.

Jälleen kerran suurkiitos kaikille teille myötäelämisestä. Täällä kun tunteet menee laidasta laitaan niin on ihana huomata, että ihmisiä on hengessä mukana oikein roppakaupalla.



-Duppis ja pikkumies 9pv

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi vaihtu ja tänä vuonna syntyy tosiaan meidän lapsoset..hurjalta tuntuu kun aika kiitää kuin ohjus. Mieskin eilen ihmetteli, että vasta tuskailtiin kun masu ei kasva eikä kukaan huomaa mitään..ja kohta se jo syntyykin! Eikä kukaan voi olla huomaamatta :) Niin se aika menee kun on lystiä *virn



Ajokoira ylitti eilen itsensä - siis edellinen uus vuos oli painajainen kun koira kiers ympyrää, täris ja läähätti ja vinku..pyrki ulos eikä uskaltanu enää tulla sisälle ja huuti sitten ulkona kahta kauheemmin..siihen oli varauduttu henkisesti tänäkin vuonna..mutta - koira tosiaan ylitti itsensä, makailin koko illan sohvalla ja katselin telkkaria - koira makas lattialla ja kuorsas vaikka välillä tuntui että ollaan jossain pommikeskityksessä!! Mä painelin " nukkumaan" jo 23 jälkeen kun selkää särki ja oli tosi väsy, ja mies jäi koirien kans kattelemaan ikkunasta raketteja - lappalainen haukahteli hienoille raketeille (sillä on makua!) ja ajuri kallisteli vaan päätään..kävivät sitten kaikessa rauhassa nukkumaan kun jätettiin valo palamaan. Uskomatonta! Toivottavasti sama meno jatkuu ens kesän ukkosillakin. *toiveajattelua*



( . ) turbomasu kasvaa täälläkin kohisten - jaiks. Nyt kahtena päivänä kun oon enempi ollu jalkeilla ja puuhastellu kaikkea, niin on kyllä huomannu supistuksinakin - kivuttomina kuitenkin. Eilen illalla tuntu taas vatsassa tosi pahalta ja supisteli enempi, sen puoleen vetäydyinkin nukkumaan ajoissa..aamulla sekin paha olo oli poissa. Ajeltiin anoppilaan päivällä ja huomasin että autoilu ei taida olla masuasukin mielipuuhaa..tosi tukalalta tuntu ajella vaikka tilaa onkin, ja supistelikin vähäsen :( No, täytyy tehdä pottumuusi valmiiks illaks ni voikin loppuillan lojua sohvalla.



Mä en vieläkään oikein tiedä mitenpäin tuo muksu tuolla on (oonko mä jotenkin tyhmä vai mitä?) Napakoita potkuja tuntuu alavatsalla, enempi vasemmalla sivulla, mutta väliin sellasia hennompiakin. Vatsa on oikeelle vino ja napakampi oikeelta puolen - näistä päättelen että muksu olis oikeella puolella kenties selkä mun kylkeä kohti ja potkii tonne alas ja eteen..se selittäis miks ei käsien nyrkkeilyhetket tunnu, meinaan jos se nyrkkeilee niinkun pelkkää vettä vastuksenaan vatsan keskelle päin (eiks ollukin selkeesti taas). Millon se sitten kääntyy? Viimeks lääkäri sano että näillä vkoilla on vielä paaaljon tilaa pyöriä ja siks voi muksu olla mitenpäin vaan..mutta miten hiton kauan sitä tilaa oikein riittää??



Ugh, nyt potun kuorintaan



Tappert ja Puksu 30+1

Vierailija
14/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

äsken ei DUPPIKSEN viesti näkyny mutta nyt se ilmesty..kummaa.



Kuulostaa hyvältä tuo kasvu :) siellä se pikkunen vaan vahvistuu ja voimistuu. Ja hengitteleekin jo itse! VAU, kuulostaa tosi lupaavalta! 9 päivääkin on jo paljon, ja kun noin paljon on edistystä niin eiköhän pikkunen ole jo voiton puolella *pitää peukut pystyssä*! Voimia sulle ja miehelle..muistakaa pitää huolta myös toisistanne!!



Tappi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raketit on ammuttu ja valvoinkin yllättävän myöhään, vaikka yhdeksän aikaan tuntui, että nukahdan sohvalle. Yöllä maha oli kipeä, mutta lienee jostain mitä olin illalla syönyt ja lisäksi olin syönyt liian makeaa...



Minäkin joudun aina yösyömäriksi, jos unohdan nukkumaan mennessä syödä jotain suolaista. Yhtenä aamuna kävin kuuden aikana syömässä palan leipää ja menin sitten takaisin nukkumaan, kun ei vaan voinut nukkua ennenkuin oli käynyt syömässä jotain.



Vieraat lähtivät vasta tänään ja sen jälkeen kävin miehen taluttamana pienellä kävelyllä. Tiet on ihan jäässä, eikä minulla ole niitä nastoja... pitäis kai hankkia. Huomenna ajattelin mennä potkurilla niin onpahan joku mistä pitää kiinni, kun mieskin on töissä.



Imureista oli joku puhunut. Meillä on tuo keskuspölynimuri ja autotalliin autoimuriksi sen myötä joutui tuo aikoinaan hankittu, hepa-suodattimella varustettu imuri. Aika kallis se oli käyttää, sillä tuo itse suodatin maksaa jo ihan kauheasti, eikä se nyt sen kummempi näyttänyt silti olevan. Ehkäpä joku herkempi allergikko huomaa eron ?



Turvaistuin meillä on jonkinlainen ja se menee takapenkille isoveljen iloksi ;) Eteen sitä ei voi laittaa, sillä turvatyynyn päältä pois kytkeminen, poistaa myös vakuutusyhtiön korvauksen onnettomuuden sattuessa !!!!!! Eli sitä ei todellakaan saa mennä kytkemään pois päältä, vaikkakin monille on näin neuvottu autoliikkeissä !!!!!



Duppikselle ja pienelle ja koko perheelle jaksamista ja onnea :)



Esmeralda: Ole sinnikäs, vain sinä tiedät kuinka paljon ongelmia sinulla oli ja sinä voit myös vaatia leikkausta edellisen lääkärin lausunnon perusteella.



Itse menen tällä viikolla äitipolille katsomaan, että missähän päin se istukka nyt on. Veikkaisin että on siirtynyt pois kohdunsuulta, koskapa mitään vuotoja ei ole enään ollut. Paikallinen neuvola on vain mitä on, joten on ihan kivä käydä tuolla " asiantuntevalla" lääkärillä välillä varmistamassa tilanne.



Meillä meni nämä välipäivät ihan vauhdilla, kun mieskin oli kotosalla koko ajan. Pojalla oli joku outo ihottuma vartalossa, mutta ei se siitä miksikään muuttunut, joten en edes kuumetta mittaillut.



Mutta nyt levolle, eilinen kai vielä väsyttää, kun en silti osannut nukkua kuin yhdeksään, vaikka valvoinkin yöllä yli yhteen...



t. punkeli..... viikkoja on jo täynnä 30, mutta sitkeästi tuo vauva tuolla masussa jaksaa pyöriä ympyrää.

Vierailija
16/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

PUNKELI;

Kiitos tiedosta tuon " airpäkin" suhteen. Mulla lukee vaan auton omassa ohjekirjassa että tyynyn voi kytkeä liikkeessä pois toiminnasta jollon istuimen sais eteenkin. Samassa lauseessa kyllä kerrotaan, että se turvallisin paikka on siellä takana. Missään ei mainita vakuutuksista tietenkään mitään - törkeetä salailua.



TapTap

Vierailija
17/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytiin päivällä pikkulenkillä. Koko kävelyn ajan supisteli ja kotiin päästyä alkoi selkäsärky eli liiku siinä nyt sitten lääkärin ohjeen mukaan, pah. Alkoi uudestaan särkeä toi iskiaskin.



Esme: mitä jos ottaisit yhteyttä Kättäriin tai Tammisaloon niinkuin toisessa pinossa ehdotettiin. Mun mielestä nykyään eivät voi pakottaa synnyttämään alakautta, varsinkaan tollasen kokemuksen jälkeen. Nyt oot vaan tiukkana ja pidät puolesi.



Kaukalo edessä: kannattaa kysyä omasta vakuutusyhtiöstä mitä ehdot sanoo tosta tyynyn poispäälle kytkemisestä. Vaihtelee varmaan yhtiöittäin.



Pakko mennä makuulle, tää istuminen on yhtä tuskaa.



-m-

Vierailija
18/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tappi: älä välitä en mäkään tiedä miten päin Hippu on (en ole aikaisemmistakaan koskaan tiennyt).



-m-

Vierailija
19/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pika pika kirjoitus nyt. Olen sairaalassa ja pakko levossa. Sen verran karkasin tähän aulaan että saan kirjoitettua tänne :) Eli minua supisteli torstaina niin paljon että lähtö tuli. Kanava lyhentynyt entisestään ja pehmentynyt. Nyt vaan makaan ja saan nousta vessaan. Kortisonit on pistetty kahtena yönä pyllyyn ja supistuksia estäviä saan. Saa nähdä kuinka käy. Vointeja kaikille!



Jouhi 27+2

Vierailija
20/21 |
01.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusi vuosi ja uudet kujeet, meillehän se tarkoittaa lähestyvää LA:aa-iiikkkkkk ... :-)) Kaikille hyvää uutta vuotta 2007, ja Duppiksen pikkuiselle paljon jaksamista sinne sairaalaan kuin myös vanhemmille. Olen varma, että kaikki tulee menemään ihan hyvin ja hienosti on pojan paino noussut ja hengittelee jo noin hyvin ilman apuja-



Jouhelle myös oikein paljon jaksamista ja onnea sairaalareissulle, ja toivotaan, ettei vauva vielä syntyisi, mutta jos on tullakseen niin ei kait sille mitään voi. Onneksi teilläkin jo 28:s viikko menossa. Kiva, että jaksat kirjoittaa meille tänne palstalle.



Esmeradalle jaksamista myös. Nyt vain otat järeämmän asenteen, sinä olet äiti ja sinä olet myös se synnyttäjä, ja jos sinulle on SANOTTU, että ei suositella alateitse synnyttämistä niin johan on kumma, jos toinen lääkäri kumoaa ne tuolla tavalla. Onko sinulla mustaa valkoisella, mm kirjoitettu sairaalan papereihin tmv ? Eikös se ole niin ettei ketään voi/saa pakottaa synnyttämään alakautta ? Jos vaikka pelkää-tai on kipu kammoinen niin hän saa sektion niin johan on erikoista, että sinulta kellä on lääk.tieteellinen syy sektioon, ei sitä saa. Ota asia puheeksi, vaadi sektiota !!!



Oma napu: Kaik on toistaiseksi hyvin. Jotenkin vain alkaa olo olemaan aika epämiellyttävä ' ajoittain' paino noussut omien otoksien mukaan nyt jo 18kg :-// joten yli 20kg päästään-hip hei- vauva on alkanut olemaan aika liikkuva masussa, ja potkuja tai liikehdintää olen muutaman päivän ajan onnistunut bongaamaan jo vatsan päältäkin. Tämä neitokainen on yöelävä eli aamuyöstä tykkää polskia :-))

Muuten sama vaivaa muakin kuin tappia, eli oonko tyhmä vai muuten vain erikoinen, mutten osaa hahmottaa miten lapsi on masussa. Olen hämmästyksestä soikeana lukenut, miten toiset tietää senkin istuuko lapsi vaiko seisooko :-// Noh toivotaan, että olisi kääntynyt pääalaspäin. Tänään olen ihastellut vaatteita .. ja huomenna vien paperit kelaan .. Sitten jään oottelemaan pikkuisen vaatepakettia, vaunuja, sänkyä, hoitopöytää jnejne, ja ä-loma alkaa sitten 26.1.07 jippiiii ... siis 26 päivää pakkotyötä :-))



Kaikille hyvää yötä ! t. emmi rv-28+1