Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

jatkuva stressi raskaana!

Vierailija
10.05.2015 |

Nyt stressaa sekin, kun stressaa! Viimeisten tenttien aika ennen älomalle jääntiä, stressi ollu huipussaan jo pari viikkoa ja vielä toiset pari viikkoa taittunee samassa humussa. Lisäksi stressaa kaikki muukin, oli aihetta tai ei! Synnytys, esikoisen hoito silloin tai yksin synnytykseen meno, liiallinen sikiön painon kerryttäminen, omat kivut ja supistukset, uupumus ja väsynyt olo, raha-asiat tälle kuukaudelle, esikoisen hyvinvointi ja se kun ei ole ehtinyt puuhailemaan sen kanssa yhdessä kuin ennen.. Tää on niin rasittavaa! :/

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisin lievittää stressiäsi...

t. raskausfetissimies

 

Vierailija
2/8 |
10.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menepä lääkärille juttelemaan tuosta. Ei meinaan kuulosta hyvältä itsesi, ympärillä olevien eikä lapsen kannalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäpäs lääkäri vois tälle tehdä? :/

Ei se lääkäri voi tentteihin mun puolesta lukea ja mennä, raha-asioita ratkaista ja vauvan kasvuakin jo seurataan parhaan mukaan eikä sillekkään mitään voida, verensokerit on tasapainossa (olen diabeetikko)..

Ap

Vierailija
4/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietin noita alapeukkuja, että mistähän johtuen niitä on tullut? Kuvitteleeko joku että jotenkin tarkotuksellisesti stressaan vai mihin viittaatte peukuillanne? :o

Ap

Vierailija
5/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.05.2015 klo 20:25"]Sama täällä. Luulin, että kun työt loppui ja ä-loma alkoi että olis helpottanut. Mutta ei. Nyt stressaa pelko ennenaikaisesta synnytyksestä, siitä että mies on saamaton ja ei siksi saada kodin kaaosta kuriin, stressaa hoitotätien tuomitseva suhtautuminen esikoisen hoidossapitämiseen, parisuhteen kriisi, synnytyspelko.
[/quote]
mies on saamaton ja kaaosta ei saa kuriin...esikoinen on hoidossa...sä olet lomalla...mitä SÄ teet päivät pitkät!!!

Vierailija
6/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi vauvat on sitkeitä. Mulla kuoli mies raskausaikana ja siitä alkoi paniikki, että vauvakin kuolee, tulee keskenmeno, kuinka pärjätään jne.

Koita jaksella, ja kannattaa kyllä puhua. Monesti sekin vähän helpottaa. Kuten kirjoittaminenkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi ei, suuret osanotot seiska! :o :(

Mä luulen selviäväni stressistä jahka saan tän koulun päätökseen.

Vitonen, kuinka teillä mies on saamaton? Oliko toinen lapsi suunniteltu...? Mä en jaksais tätä arkea tällä hetkellä ilman mun suurinta tukeani maailmassa eli miestä. Toivottavasti teki saisitte asiat järjestykseen!

Ap

Vierailija
8/8 |
11.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama täällä. Luulin, että kun työt loppui ja ä-loma alkoi että olis helpottanut. Mutta ei. Nyt stressaa pelko ennenaikaisesta synnytyksestä, siitä että mies on saamaton ja ei siksi saada kodin kaaosta kuriin, stressaa hoitotätien tuomitseva suhtautuminen esikoisen hoidossapitämiseen, parisuhteen kriisi, synnytyspelko.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä