Kerrostaloasunto alin vai ylin kerros?
Olen kiinnostunut kahdesta eri asunnosta samassa talossa. Toinen ekassa, toinen kolmannessa eli ylimmässä kerroksessa. Molemmat ovat suunnilleen samassa kunnossa ja hintapyyntökin on suht. sama. Yritin tässä pohtia kummankin kerroksen huonoja puolia ja miettiä kumpaa asuntoa mahdollisesti tosimielessä vielä katsoisin. Listatkaa te jotain muuta mahdollisimman inhorealistista, jos tulee mieleen jotain, mitä ei tässä mun listassa ole:
ASUNTO 1: Alakerta
-yläkerran norsuperhe tömistelee yötä päivää
-yläkertojen viemäritukos aiheuttaa karmivan paskavesivahingon minun asuntooni
-yläkerran parvekkeelta lakaistaan ja heitetään roskia minun partsille
liikenteen melu kuuluu kadulta alakertaan enemmän kuin ylös
-alakerran kämpän alla on pesutupa/sauna/pyöräkellari josta kolinat kuuluu lattian läpi
ASUNTO 2: 3.eli ylin kerros
-talossa ei ole hissiä!
tupakansavut nousee alakerroksista ylös enkä voi pitää ikkunoita tai partsin ovea auki
-kattovuodot syyssateilla ja sulamisvedet talvella katosta läpi
-kylmä kämppä katon lämpövuotojen takia talvisin
-kuuma kämppä kesällä kun aurinko paahtaa kattorakenteisiin ja lämpö nousee muutenkin ylöspäin
Molemmat asunnot on ilta-aurinkoon päin eivätkä ole läpitalon, mutta yläkerran asunto on nurkkahuoneisto, jossa sentään saunan pieni ikkuna avautuu eri ilmansuuntaan. (aattelen ettei noihin saa läpituuletusta kesähelteellä).
Kommentit (90)
Lukematta sun listaa.
Jos joskus joutuisin muuttamaan kerrostaloon. Niin ehdottomasti ylimpään kerrokseen.
Alin kerros ja röökaajatömistelijäroskaajia turpaan.
Tulee ne tupakansavut meillä ainakin alaskin
Alimman kerroksen asunnoissa on radonia.
Hissin pitäis vaikuttaa hintapyyntöön jollain lailla.
Yläkerroksiin rappukäytäviin kömpivät öisin narkkarit ja spurgut nukkumaan. Näin ainakin meidän kulmilla.
Jos joutuisin muuttamaan kerrostaloon, niin alin, jos ei ole ihan maanpinnassa. Nykyisin sattuu tulipaloja niin paljon, etten ikinä asuisi yläkerrassa.
Ja hissittömyys iso miinus.
Ylin kerros ehdottomasti. On rauhallisempi kuin alin. Alimman kerroksen tasolla liikkuu kaikki rapun asukkaat. Ylimmässä vain sen ylimmän kerroksen.
Ja taloyhtiöissä kannattaa pitää ulko-ovet aina lukittuna, niin ei spurgut kömmi nukkumaan rappuun.
Hissin puute on iso asia, jos sulta menee esim jalka poikki tai muuten vammaudut. Nimimerkki kokemusta on.
Ylimmän ottaisin, ei kahta kysymystä. Ainoa keljuus ylimmässä kerroksessa on tuo tupakansavu.
Ylhäällä tähän vuodenaikaan banaanikärpäset saattavat pesiä ikkunan väleihin. Alhaalla sisälle tulee itikoita ja jopa eläimiä.
Ylin. Jos saisin valita, asuisin aina ylimmässä. Liian usein meinaan yläkerran naapuriksi valikoituu joku kunnon kolistelija.
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 15:56"]Yläkerroksiin rappukäytäviin kömpivät öisin narkkarit ja spurgut nukkumaan. Näin ainakin meidän kulmilla.
[/quote]
Millaisessa kerrostalossa alaovi on auki yötä päivää
Pelkäisin tulipaloa joten valitsisin ekan kerroksen. Mut eikö olis mitään mahkuja rivariin? Kuulostaa karmivilta nuo molemmat.
Asun kerrostalon alimmassa asuinkerroksessa, joka ei kuitenkaan ole maan tasalla. Tästä ei siis niin paljoa porukkaa kulje koska ulko-ovi on alemmassa kerroksessa ja meillä on talossa hissi. Ainoa miinus on se, että koko kesän oli saakelisti ötököitä, vaikka partsi on lasitettu ja lasit kiinni kun partsilla ei oltu. Kaverilla ei ollut ötökkäongelmaa ollenkaan 5. kerroksessa.
Jos hankit eläimiä tai lapsia tms tai jos niitä tulee vieraaksi niin alin asunto on turvallisempi, eivät pääse tippumaan parvekkeelta tai ikkunoista.
Otat ehdottomasti sen ylimmän. Jos valitsee asunnon sen perusteella, että "ehkä joskus katkeaa jalka ja sit on kuukausi hankalaa rappusissa", niin on ihan väärillä perusteilla liikkeellä. Ylin kerros = rauha. Eikä 3.kerros edes ole niin korkealla.
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 16:04"]
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 15:56"]Yläkerroksiin rappukäytäviin kömpivät öisin narkkarit ja spurgut nukkumaan. Näin ainakin meidän kulmilla. [/quote] Millaisessa kerrostalossa alaovi on auki yötä päivää
[/quote]On koodilukko mutta joku ihme puskaradio on levittänyt sen koodin näille narkeille. Tai sitten livahtavat sisään jonkun oikean asukkaan vanavedessä
Alin ´tietysti, jos ei hissiä.