Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koiraihmiset, apua

Vierailija
02.01.2007 |

Meillä on 11 vkoa vanha kultainennoutaja ja mua on alkanut huolestuttamaan.. Se on jo kaksi kertaa purrut lasta niin että käteen on tullut haava. Äskettäin se kävi varastamassa keittiön pöydältä leipapussin ja kun lapsi yritti ottaa sitä pois, koira murisi eikä irroittanut. Saman teki mulle, mutta sain sen siltä pois. Onko normaalia, pentuikään kuuluvaa vai onko sillä joku luonnevika?

Rajat ja kurin olen sillä pitänyt, että ihan " pellossa" ei ole kasvanut.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

luultavasti siis, pentukoirat tekee tuota kyllä. Kannattaa puhua esim eläinlääkärin kanssa jossain vaiheessa, ja lainata paljon kirjallisuutta

Vierailija
2/5 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapselle voi kuitenkin olla hyvä opettaa, että ei mene itse ottamaan koiralta mitään pois, vaan kutsuu vanhemmat apuun. Koira on kuitenkin vain koira ja pienikin varoitusnäykkäys aikuiselta koiralta voi tehdä ikävää jälkeä osuessaan sopivasti samalla korkeudella oleviin lapsenkasvoihin. Tavaroiden luovuttamista on muutenkin hyvä harjoitella. Tuire kaimio on kirjoittanut koiranpennunkasvatuksesta kirjan, jossa on hyviä pehmeitä harjoituksia kotikoiran tapakasvatukseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa kitkeä tuollainen käytös heti pois. Eli esim. ruoka annnetaan niin, että pentu odottaa lupaa syödä - jos yrittää mennä kupille ennen lupaa, kuppi ylös ja taas uusi yritys. Kannattaa myös antaa lasten ruokkia koira. Ja ovesta menee ensin ihminen jne.



Kasvattajakin antaisi varmaan hyviä vinkkejä. netistä löytyy tietoa mm. kumikana org muistaakseni. Pienihän 11-viikkoinne vielä on, mutta kyllä sen pitää tietää paikkansa laumassa, muuten myöhemmin tulee vaikeuksia. Jäähylle vaan, jos tekee jotain väärää. Älkää lyökö/karjuko! Matalalla äänellä voi torua, ja voi ottaa poskista kiinni ja pitää puhuttelun.

Vierailija
4/5 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koirasi on kovapäinen. vaatii siis selkeät johdonmukaiset rajat ja käsittelyn. huutamalla, lyömällä yms. ei kuitenkaan koiraa kouluteta. tottelevaisuuskasvatus tulee aloittaa heti kun pentu tulee taloon jotta oppiminen on helpompaa. murrosiässä, noin 1-2v, koira kokeilee taas paljon rajojaan, mutta kun myös silloin muistaa olla johdonmukainen johtaja koiralle sujuu elämä leppoisasti. Onnittelut pienestä karvavauvasta ja tsemppiä koulutukseen. Hakeudu esim. paikkakuntasi koirakerhojen ja esim. rotuyhdistysten alaosastojen toimintaan mukaan. siellä osaavat neuvoa koulutusasioissa. eläinlääkärit ei niin tiedä aina näistä koulutuksista jos esim. ovat panostaneet esim. kissoihin.

Vierailija
5/5 |
02.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on alusta saakka rauhallinen ja lempeä, ja säikähdin näitä sattumuksia. Hyvä tietää ettei mistään luonnevioista tms ole kuitenkaan kyse vaan ikään kuuluvaa. ap