Miten valmistaudutte tulevaan sotaan?
Kai se alkaa olla aika selvää, että pian alkaa kolmas maailmansota. Oletteko jo miettinyt miten se vaikuttaa omaan elämääsi? Mitenköhän korkeakoulut toimivat sotien aikaan? Jatkuuko opiskelut? Saako tuet normaalisti? Miten sota näkyisi Suomessa arjessa?
Kommentit (64)
Tämän takia en hanki lapsia vielä tässä iässä koska ei voi olla varma miten pystyisin huolehtimaan heistä sodassa. Sodan jälkeen sitten jos henki vielä pihisee. Näin hoitoalalla olleena aijon ainakin itse suunnata Lotaksi, se on aina ollut haaveeni päästä auttamaan hädässä olevia.
Kamalalta oikeastaan tuntuu läheisen puolesta enkä halua heille mitään pahaa. Toisaalta ihmiskunta tarvitsee uudistusta jotta voidaan keskittyä oikeisiin ongelmiin. Loppuu se turhasta valittaminen. Mahtavuutta on myös nähdä kaikki ihmiset lopulta saman arvoisina. Rahakaan ei estä snobeja ja pintaliitäjät joutuvat oikeasti kulkemaan ilman meikkiä.
Turvevoimalat tekisivät sähköä ja lämpöä. Valitettavasti eivät vaan ole urbaanien vihreiden suosiossa.
Ostin jo kuokan ja lapion ja alan kaivamaan valtion maalle poteroa, saavat muutkin suojan. Annahan mennä helteet niin sen jälkeen alkaa hikinen urakka.
Sota tänne ei tule oikealta eikä vasemmalta, turvamiehitys voi tulla kummasta suunnasta tahansa. Isot veljet valvoo. Pakoon ei pääse kukaan kun ei ole mitään paikkaa minne mennä eikä voi maailmansotatilanteessa enää edes tietää kuka ja missä se vihollinen on. Kaikki vaan laulaa karjalaisen kanssa, että missä se väinö on. JA TÄMÄ OLI SITTEN SITÄ VARMAA TIETOA TEIHIN MUIHIN VERRATTUNA.
Näitäkään asioista ei tarvisi stressata, jos oltaisiin natossa.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 13:59"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 13:52"]
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 12:39"]
Kai se alkaa olla aika selvää, että pian alkaa kolmas maailmansota. Oletteko jo miettinyt miten se vaikuttaa omaan elämääsi? Mitenköhän korkeakoulut toimivat sotien aikaan? Jatkuuko opiskelut? Saako tuet normaalisti? Miten sota näkyisi Suomessa arjessa?
No katsoppa vaikka mihin meneillään olevaan sotaan niin rynkky kourassa mennään edelleen. Et voi miehittää maata lähettämättä sotilaita URPO!
[/quote]
Hei ihan oikeasti nyt ihmiset. Oletteko te tosissanne? Joo, voisi tulla sotakin, mutta on sitä ennenkin sodan aikoina eletty. Ihan ihme kuvitelmia ihmisillä on nykyaikaisesta sodankäynnistä. meinaatteko tosissanne, että tuolla mennään edelleen rynkyt kourissa pitkin metsiä?
[/quote]
[/quote]
Hei ääliö, oletko nyt ihan oikeasti sitä mieltä, että Venäjä olisi tulossa MIEHITTÄMÄÄN suomen? Ihan IHAN IHAN oikeasti?
Ei se Venäjänkään sotilasarsenaali ihan rajaton ole, niillä kun on vähän tekemistä tuolla Ukrainassa ja aika monessa muussakin entisen Neuvostoliiton valtiossa.
Ja jos et nyt satu tietämään, niin nykysotaa todellakin käydään pikkasen eri tavalla kuin ennen. Nykyään käytetään paljon miehittämättömiä aluksia ja lähtökohtaisesti pyritään tuhoamaan vastustajan sodankäynnillisesti strategisia kohteita, ja välttämään miestappioita.
Tilaamalla Varustelekasta survival kamaa.
Voi ei, joutuuko siis sodan tullessa jotenkin pakenemaan maalle?? Ja jotuuko oleen tekemisissä maalsijunttien kaa? No, taidan mieluummin valita ne venäläiset sit.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 13:37"][quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 13:33"][quote author="Vierailija" time="29.07.2014 klo 13:29"]
Valmistaudun tulevaan sotaan joka päivä työkseni... Kotona pidän huolta kotivarasta ja siitä että lapset tietävät ketä olevat ja mistä tulevat.
[/quote]
Mitä teet kun työksesi varustaudut sotaan? Oletko armeijan leivissä vai missä muualla varustaudutaan sotaan? Vai etkö tee muuta kuin murehdit maailman menoa ja mahdollista sotaa? Onko sinulla vinkkejä jaettavaksi?
[/quote]
Olen armeijassa töissä. Vinkkejä ei ole muutakuin että edistetään kaikki rauhaa omalla käytöksellä joka päivä. Jos sota tulee, ei voittajia enää ole. Mutta omasta maastamme, itsenäisestä päätäntävallastamme ja vapaudestamme emme luovu.
[/quote]
Tää oli upeasti sanottu. Tuli kyyneleetkin. Respect.
AR-15 puoliautomaatti teleperällä, Mossberg military ja 2xCZ 75 SP.
Kävin pyssykaupoilla, mutta luvat riitti vain kuulapyssyyn ;( no, kai tuolla joku Igor lakoaa jos on muita apuvälineitä.
Varastoon ostin sata purkkia hernaria (kasvis), tosin huomasin että niissä on päiväys jo ensi kesänä... toivottavasti sota tulee ennen sitä niin ei mene hukkaan.
Nyt vain toivon että kerkeän synnyttää turvallisesti.
Suomen sähköverkossa on muutama avainkohta, jotka pommittamalla saa verkon nurin. Ilman sähköä kaikki joko jäätyy, tai sitten homehtuu, mätänee ja pilaantuu. Maatilojen eläimet eivät pysy ilman sähköä pitkään hengissä, koska yksiköissä voi olla nykyään satoja eläimiä. Niiden ruokahuoltoa, vesihuoltoa (50-80l x 100 elukkaa/vrk) ja ilmastointia ei pysty oikein hoitamaan käsipelissä. Sikaloiden siat kuolevat ammonjakkihuuruihinsa alle vuorokaudessa. Kananmuniakaan ei tulisi juuri myyntiin, koska 10 000 kanan munituskanalat eivät pysy toimintakunnossa ilman sähköä. Agregaateilla ongelmia voidaan siirtää tuonnemmaksi, mutta ei poistaa.
Suomi on myös 90% riippuvainen Venäjästä öljyn ja 100% kaasun suhteen.
Venäjän ei siis tarvitse valloittaa Suomea. Muutamalla ohjusiskulla saa maamme täysin polvilleen. Pelkästään sähköjen katkaiseminen riittää. Sen jälkeen ei mikään toimi ja tulee nälkä!
Oon ite miettinyt ihan samaa. Samoin sitä, että kannattaako hamstrata ruokaa, jos puhkeaa sota? Miten nykymaailmassa? Ennen vanhaan kun loppui ruuat kaupoista, mutta miten 2000-luvulla?
Joo tuet tulee ihan normaalisti. Sokos Hotel Vantaalla sama meininki kuin ennenkin, "Supernaiset" vaan soimaan. Miehiä on varmaan vähemmän kun kaikki ovat rintamalla ottamassa ohjusta niskaan, täytyy varmaan turvautua pilluun sitten.
Vakavasti: Suomessa on kunnalliset varautumisjärjestelyt, Huoltovarmuuskeskus ja Puolustusvoimat näitä asioita varten. Itse ei voi varautua kuin hyvin lyhyeksi aikaa, jos ei ole täyttä survivalisti-asumusta jossain korvessa. Rauhoittukaa nyt. Jos tulee sota, se tulee.
Väkisinkin vähän mietityttää. Nyt jo arki pienen vauvan kanssa kaukana sukulaisista. Jos mies vielä lähtisi rintamalle, niin millä sitten maksettaisi asuntolainat? Vai maksetaanko niitä normaalisti sodan aikana? Kuinkakohan kauan sellainen sota kestäisi? Jos Venäjä valloittaa Suomen, niin miten käy oman omaisuuden? Taantuuko Suomi sitten hyvinvointivaltiosta Venäjän tasolle?
Kyllä soskun luukulla voi käydä vaikka sota tulee. Sinne vain täytyy mennä ilmapommistusten välissä.
Kuullostaako pommitus samalta kuin ukkonen?
Entä välkkyykö valot? Puhelimet varmaan toimii koska niissä on akut?
jos sota syttyy talvella tarviiko silti kesäksi vaihtaa kesärenkaat?
Olen tietenkin tehnyt suunnitelman ja priorisoinut asiat. Kaikkein tärkeintä on, että sodasta huolimatta pystyn tekemään av:lle päivittäin ainakin yhden KatjaHänninen-aloituksen. Ruoka yms tulee vasta sen jälkeen.