Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teillä kolmas synnytys alkanut samoin kuin aiemmat?

Vierailija
26.09.2012 |

Kysymys otsikossa, eli useamman lapsen äidit, onko synnytystä edeltävät päivät/viikot menneet joka kerta samalla kaavalla vai onko tullut ylläreitä? Ja onko synnytykset käynnistyneet suurinpiirtein samoilla viikoilla? Tämä siis koskee niitä, kenellä synnytykset käynnistyneet ilman käynnistelyä.



Kyselee eräs, joka kahdessa aikaisemmassa synnytyksessä valvoskellut jo viikon ennen synnytystä kipeiden supistusten kanssa ja nyt ei ole vielä ollut yhtään ainutta kunnolla kipeää supistusta... rv 39+5 jo tänään. Aikaisemmat lapset syntyneet molemmat 40+2.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään vaivoja ja vauva syntyi helposti ja nopeasti 39+6. Muut 4 syntyivät viikoilla 36-38 ja raskaudet ei mennyt "siinä sivussa".

Vierailija
2/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tämä kolmas on ja pysyy mahassa! Supistelee paljon, jopa enemmän kuin aikaisemmissa mutta mitään ei tapahdu. Perjantaina käynnistys :(



Kehoonsa pettynyt 41+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja aika erilailla ovat alkaneet. Ekasta ja kolmannesta meni vedet.

Toinen lähti ihan normiaikaan supistuksilla syntymään.

Joka kerta mulla on kyllä synnytyksen kesto lyhentynyt. Viimeinen oli vain tunti ja 10 min.

Eka oli rv 41, toinen 38 ja kolmas 36 vkolla. Neljäs rv 42, viides 42+1(käynnistys) ja kuuden rv 39 spontaani.

Eli vaihtelua vaihtelua.



Etukäteen en ole tuntenut juuri mitään ihmeellistä. Kolmas joka syntyi noin aikaisin oli yllätys ja olimme reissussa silloin. Kaikki meni kuitenki hyvin.

Vierailija
4/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kaksi ekaa käynnistyi supistuksilla ja kaksi seuraavaa vesien menolla. Lapset ovat syntyneet 36+0-39+6 eli siinäkin heittoa. Yhteistä on vain se, että supistuksia on ollut paljon ja varhaisessa vaiheessa.

Vierailija
5/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennenkuin käynnistyi kunnolla. Toisesta paljon vähemmän, ja kolmannesta tiesi heti, kun supistukset alkoivat, että se on menoa nyt. Eli alkoi aika rajuilla supistuksilla heti samantien. Voisi kuvitella että sullakin voi alkaa nopeammin kuin edelliset.

Vierailija
6/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihtelua näkyy olevan kovasti, no olihan tuo tietysti tiedossakin että eipä tässä auta kuin odotella... Toivotaan, että käy kuten kirjoittajalle nro 6 eikä kuten nro:lle 3...



Itse olen miettinyt, vaikuttaako se, kun jouduin rv 33-35 lepäämään enimmäkseen pötköllään runsaiden kipeiden supistusten takia. Nyt jälkikäteen ajatellen tuolloin olisi tuskin ollut mitään hätää, varmaan pelkkä töistä pois jääminen ja hissukseen elely olisi riittänyt... Että mahtaako tuo parin viikon vaakatasolepo hidastaa vastaavasti raskauden loppupäässä etenemistä. Nyt ei ole ainuttakaan edes vastaavanlaista supistusta kuin silloin... :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytykset rv 39+, rv 37+ ja rv 40+

Vierailija
8/8 |
26.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmas taas suoisteluilla, vedet meni vasta salissa niin etten edes huomannut. Kolmas oli nopea synnytys, kaksi aiempaa paljon rauhallisempia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kuusi