En voi ymmartaa sellaisia aikuisia ihmisia, jotka eivat syo jouluruokia, kun on heidan mielestaan pahoja. Miten teidat on kasvatettu, kun olette niin rajoittuneita syomisissanne
Kommentit (8)
Lipeäkalat, rosollit ja muut erikoisuudet, YÖKS!
miksei juhlana saa syödä sellaista ruokaa, josta pitää? Kun kerran on juhla ja lupa herkutella.
Vai tarkoitatko, että juhlan kunniaksi pitäisi kiduttaa itseään ja syödä jotain karmeaa? ;)
On minutkin kasvatettu monipuolisilla ruoilla. Mutta
miksi pitäisi väkisin syödä jotain josta ei pidä? Joulupöydässä voi hyvinkin sivuttaa jonkin lajin jos ei maistu.
Jouluruokia on onneksi erilaisia olemassa ja kaikille löytyy omat mieleiset.
jos aikuinen ihminen ei löydä mitään syötävää joulupöydästä. Yleensä jouluna on tarjolla jos jonkinlaista herkkua, ei vain
" kinkku-laatikot-rosolli" -linjaa...
Kalaa, juustoja, joissakin perheissä mm. lihapullia, karjalan paistia, erilaisi salaatteja jne.
Samalla tavalla hänet on kasvatettu kuin muutkin lapsemme, jotka pitävät jouluruuista. Koskaan en ole yhtäkään lapsistamme pakottanut mitään syömään enkä pakota, en edes jouluna. Jos ei tykkää, niin ei tykkää. Poika on pienestä asti ollut hyvin ennakkoluuloinen ruokien suhteen, mutta pienenä hän sentään maisteli ruokia. Nykyään ei, jos hän on päättänyt, ettei jostain ruuasta tykkää.
Jouluruuat ovat ikivanha perinne. Joskus on ollut suurta juhlaa, kun on tapettu sika ja tehty lantuista ja punajuurista suuria herkkuja. Nykymaailma on pullollaan kaikkia herkkuja, en ymmärrä mitä erikoisen hyvää siinä sianlihassa tai jossain juureslaatikossa on. Jos se on niin jumalattoman hyvää, niin miksei sitä syödä muulloinkin kuin jouluna. Tiedän ainakin sata parempaa ruokaa kuin jouluruuat. Kyllä minä nyt niitä syön, mutta en ole koskaan nauttinut niistä.