kummien muistamisesta
meidän neljän lapsen 16 kummista vain 8 on muistanut kummilastaan kuinka tämä voi olla mahdollista kuitenkin kaikkien kummien kanssa ollaan yhteyksissä ja niin sanotusti väleissä...siis ei edes kortti tullut olen hiukan pettynyt
Kommentit (9)
ap puhui muistamisesta, ei vain lahjoista
joo ei lahjat ole tärkeitä olisin vain halunnut että muistavat kortein tai kävisivät edes katsomassa tai soittaisivat lahjat eivät todellakaan ole kaiken perusta tavaraa on jo niin paljon entuudestaankin etten välittäisi vaikkei tulisi yhtään lisää.'
ap
Taidan olla outo sitten. Jos teidänkin lapsilla on yhteensä 16 kummia, niin onhan se nyt aika todennäköistä että toiset tulee läheisemmiksi kuin toiset.
Nehän on kuitenkin vaan kummeja, jotka ovat toki suostuneet tehtäväänsä, mutta silti... En ymmärrä miksi on niin kauheaa jos eivät soita tai laita korttia. Toivottavasti ette tee asiasta numeroa lapsille, itse tuskin osaavat yhteydenottoa kaivata. Ehkä heilläkin vaan on niin joulukiireet että on päässyt unohtumaan. Se on inhimillistä! Soittavat varmaan sitten joskus muulloin.
Itse olen kummina 4 lapselle, mutta näillä kaikilla lapsilla on vaan 2 kummia kullakin. Jos kummeja olisi enemmän, tulisi minulle ainakin sellainen olo, että kun meitä on niin monta, niin sylikummi on se tärkein ja muut vähän rivimiehiä (=lahja-automaatteja)...
Meillä on molemmilla lapsilla 2 kummia. Kummit ovat siis OIKEASTI lapsille erityisiä ihmisiä. Ja kummit kyllä muistaa lapsia. Ja me kummeja.
mieheni lapsuudenystävä, jota en olisi itse kummiksi valinnut. kävi ristiäisissä ja sen jälkeen on ohi mennen nähty lapsen kanssa kerran kyseinen kummi. en odota lahjoja, en edes joulukorttia, mutta vähän voisi olla kiinnostuneempi kummipojastaan? me lähetämme joulukortin jonka välissä kuvia kummi lapsesta, sekä kutsumme henk. koht syntymäpäiville... vaan eipä ole näkynyt. kerran kun humalaspäissään tormättii mieheen kaupungilla, kysyin miks ei ole kiinnostunut kummina olosta? loukkaantui... minä olin kuulemma sopimaton... huhhuh!
Meidän pojan kummit ovat veljeni ja hänen vaimo, miehen sisko ja miehen paras ystävä (lapsuudesta asti), joka myös oli hänen bestman jne.
samoin meillä kummeina parhaita ystäviä jotka siis käyvät muutenkin kylässä pitkin vuotta sekä sukulaisia eli näiltä todellakin odottaisin että jouluna tulisi jokin tervehdys tai jotain ja niin myös me muistetaan kummeja..ihmettelen mitenkä vaan nyt ovat yht' äkkiä unohtaneet
ap
Häpeäisit !!!
Komppaan kakkosta, kummit eivät ole mitään lahja-automaatteja.